از مهدی طارمی تا آرین طباطبایی ؛ شخصیت مهم است یا موقعیت؟

✍🏻علی اشرف نظرى

شنیدن پیام های موفقیت مهدی طارمی و آرین طباطبایی در دو حوزه ورزش و سیاست، بحث داغ این روزهای رسانه¬های اجتماعی است. زیرا، این دو تن توانسته اند موفقیت هایی به دست بیاورند که آرزوی هر جوان شایسته ایرانی است.

طارمی توانسته است که با درخشش خوب خود در لیگ اروپا، تبدیل به ستاره میدان شود و تصویر او به عنوان رقیب اصلی رونالدو بر روی پوستر لیگ قرمانان اروپا مورد توجه قرار گیرد. طباطبایی هم آن قدر تلاش کرده است تا در دنیای سرشار از رقابت و البته شایسته سالاری، در مسیر موفقیت گام بردارد.

البته، این دو به مثابه نمادهایی هستند که می توان افراد زیادی را در کنار آنها جای داد؛ از هنرمند گرفته تا استاد دانشگاه.

حال، پرسش مهم این است که آیا شخصیت و خلقیات ما تعیین کننده میزان پیشرفت ما است یا موقعیتی که در آن قرار می گیریم؟ نکته جالبِ توجه برای درک اهمیت پرسش حاضر، این است که درخشش این دو به عنوان نماد شایستگی نسلِ نو، با عبور از محدودنگری ها، حسادت ها، کینه ورزی بی وجودها و رُستن و شکوفا شدن در موقعیتی مناسب پدیدار شده است.

چنان که میدانیم، طارمی وقتی در لیگ های داخلی توپ می زد، همیشه سوژه طنز و تمسخر بی هنران بود و اگر عزت نفس خود را حفظ نمی کرد، بازی ناجوانمردانه زایل کردن انسان و ضایع شدن استعدادش را از پیش باخته بود. اما اینک او خود را اثبات کرده و توانسته است ستاره درخشان میدان های بزرگ شود.

اما داستان آرین طباطبایی قدری متفاوت است و پس از گذراندن تحصیلات اولیه در ایران، برای ادامه تحصیل راهی دانشگاه های ایالات متحده و انگلیس شود. اما اگر او می ماند و در دانشگاه های ما درس می خواند، الان چه وضعیتی داشت؟ شاید در خوش بینانه ترین حالت الان منتظر دریافت پذیرش مقاله برای دفاع از رساله بود و مستأصل از همه جا، ایمیل می زد: «استاد! واقعاً دیگه خسته شدم. الان شش ماه است که در سامانه نشریه هیچ پاسخی نیامده و حتی مقاله من هنوز برای داوری هم ارسال نشده!».

امید ما همه این است که روزی فرا رسد که با غلبه بر طریق استعدادسوزی و کشتن فرصت ها، موقعیتی نو و شایسته در اندازیم و آینده ایران عزیز و نسل آینده را دریابیم. که شاعر می فرماید:

دلم به حال گل و سرو و لاله می سوزد
ز بس که باغ طبیعت پرآفتست ای دوست
مگر تأسفی از رفتگان نخواهی داشت
بیا که صحبت یاران غنیمتست ای دوست!

چنین بادا!

✍️ دیدگاه شما 🙏