از نجفی وزیر تا نجفی قاتل

✍️به قلم؛(استادمقیسه)

🔹 خبر قتل طلبه همدانی و کشته شدن رییس اداره آگاهی اسلام آباد غرب و دیروز خبر قتل همسر محمدعلی نجفی و امروز هم امام جمعه کازرون آنهم در ایام ماه مهمانی خدا که باید ماه تهذیب و توبه و استغفار و آمرزش باشد، کنشگران و دلسوزان اجتماعی این سرزمین را احیانأ اگر از – غم نان – خلاص بیابند باید به این فکر بیندازد که حال عمومی * ایران خرابتر از حسگرهای مسئولین نظام است.

🔹 حس‌گرهای خیلی‌ها که به قر و قُمیش بچه‌ها و آقامون جنتلمنه بشدت واکنش نشان می‌دهد، لطفا جهت شاخک‌های – مسئولیت و نگرانی – شان را به این سمت هم تنظیم کنند که شرایط چند قدم آن‌ورتر از قرمز و بنفش و کبود است.
🔹 صداوسیما طوری خبر قتل میترا استاد را لحظه به لحظه به انضمام تصویر و گزارش و عکس و مصاحبه و واکنش‌ها نشان می‌دهد که آدم یاد قتل جمال خاشقچی می‌افتد .

🔹 راستش اگر خبرنگارهای تمام شبکه‌های رسمی رسانه ملی ما در آمریکا مستقر می‌بودند و مثلا شهردار سابق ایالت کالیفرنیای آمریکا همسرش را می‌کشت من بعید می‌دانم این اندازه پوشش خبری دقیق و مفصل تنظیم و ارائه می‌شد.
🔹 در سالهای اخیر رسانه ملی که رسالتش طبیعتأ – بی‌جهتی و روشنگری – باید باشد همواره مورد طعنه و سرزنش و گلایه بخش زیادی از مردم بوده‌است و این همان دیوار اعتمادی‌است که آجرهایش یکی یکی دارد می‌افتد و دور نیست روزی بیاید که دست هر اجنبی به ارتفاع شانه‌اش برسد.
🔹 در آمریکا خرید و فروش اسلحه آزاد است. حالا یک لحظه تصور کنید که این قانون در ایران اجرا شود. همین رسانه ملی بیاید و بگوید که ظرف یک ماه چه بر سرِاُم‌القرای جهان اسلام و لنگر تسکین خاورمیانه و وامدار تمدن۳ هزار ساله می‌آید!
🔹 نجفی پیش‌تر و بیش‌تر از این‌که یک مقام سیاسی باشد یک نخبه علمی بوده هست)
✔️او نفر اول کنکور ورودی دانشگاه شریف بوده.
✔️نفر اول دروس ریاضی دانشگاه m.i.t. آمریکا بوده.
✔️وزیر خوشنام کابینه موسوی و دولت هاشمی بوده.
✔️معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه بوده.
✔️نجفی مشاور رییس جمهور و وزیر صنایع و معادن بوده
✔️شهردار کلانشهر تهران و عضو هیأت علمی دانشگاه شریف بوده است.
🔹 نجفی حتی آنقدر به این نظام پایبندی داشته که در ایامی که به اینها تلخ می‌گذشت و خیل فراوانی از همقطارانش بار سفر بستند هم بفکر پناهندگی و خروج از کشور نیفتاد.

🔹 نجفی کواکبیان و رسایی نبود که نعره بزند و حاشیه‌ساز باشد. او حسن عباسی و سردار قاسمی هم نبود که با هر سخنرانی‌اش دنیایی از آرامش و احترام و اعتماد را بهم بریزد او حتی از لحاظ حاشیه‌سازی به پای نقویان و دانشمند هم نمی‌رسید.

🔹 نجفی – حوصله ی – یک جریان سیاسی بود.
همیشه آرام و شمرده مصاحبه میکرد چه وقتی که وزیر بود چه بعدأ که فسادهای مالی شهرداری تهران را افشا کرد چه لحظه‌ای که از قتل محبوبش برمی‌گشت.

🔹 نگارنده ضمن تقبیح شدید هر قتل عمدی می‌خواهد از دو قتل موازی سخن بگوید که سالها و بارها قبل از این رخ داده‌اند.

قتل انصاف و قتل اخلاق

🔹 من نمیدانم اگر بجای محمدعلی نجفی مثلا علی‌اکبر ولایتی این خبط را میکرد، رسانه ملی همین اندازه با ولع و اشتیاق به زوایا و خفایای وقوع جرم می‌پرداخت!

🔷 نجفی اتفاقأ اگر آدم رذل و اینکاره‌ای می‌بود با پول و روابطی که داشت می‌توانست براحتی آدم اجیر کند و با هزار ترفند و دسیسه این زن را از سر راه خودش بردارد و تازه بیاید و شانتاژ خبری کند و به گردن رقیبان و حسودان بیندازد و آخر سر که آبها از آسیاب افتاد دو وکیل خبره به خدمت بگیرد و پرونده را مختومه کند و زندگی را ادامه دهد.
نمیتوانست؟
🔚پس بیاییم این‌قدر از به تنگ آمدن دیگران لذت نبریم
این اندازه شکست دیگران برایمان جالب نباشد.
شاید گزینه بعدی خود ما باشیم.
یادمان باشد نجفی – هیچ چیزش به هفت تیر کش ها نمی‌خورد –
او عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف بود.
او مویش را در مدیریت و حل بحرانها سفید کرده بود
او اعجوبه ریاضی ایران بود.
ما که اینها هم نیستیم.