اساتید دانشگاه اروپایی خواستار تحریم اسرائیل شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام بیش از صد و پنجاه استاد دانشگاه و پژوهشگر اروپایی، کمیسیون اتحادیه اروپا را به تحریم داد و ستد هرگونه سلاح توسط اسرائیل به دلیل نقض حقوق بشر فراخواندند

صد و پنجاه و پنج استاد دانشگاه و پژوهشگر اروپایی طی نامه ای سر گشاده به کمیسیون اتحادیه اروپا از این اتحادیه خواستند تا خرید و فروش هرگونه سلاح به اسرائیل را تحریم و شرکت این کشور در برنامه های پژوهشی، تحقیقاتی را متوقف کنند.

در این نامه آمده است: اسرائیل به شکل آشکار حقوق بشر را نقض می کند. ما از اتحادیه اروپا می خواهیم تا زمانی که اسرائیل به این روند ادامه می دهد این کشور را در زمینه داد و ستد هرگونه سلاح و مهماتی تحریم کنند. اسرائیل به طرح هوریزون اتحادیه اروپا (Horizon Europe) الحاق شده است. باید تا زمانی که اسرائیل دست از نقض حقوق بشر بر نداشته است از شرکت در این طرح پژوهشی اروپا محروم شود.

این اساتید اروپایی با اشاره به مالیاتی که از شهروندان اروپایی برای تحقیق و پژوهش طرح هوریزون گرفته می شود، نوشتند: حضور اسرائیل در این طرح پژوهشی با ارزش های اتحایده اروپا منافات دارد. دانش و نوآوری باید برای خدمت به بشریت و جامعه مورد استفاده قرار بگیرد.

در نامه‌ای اساتید خطاب به اتحادیه اروپا آمده است: اسرائیل از تکنولوژی و فن آوری برای سیاست های اشغالی و آپارتاید استفاده می کند. سازمان ملل متحد نقض قوانین بین المللی و جنایات جنگی علیه فلسطینان توسط اسرائیل را تایید کرده است.