اسامی نهاد‌های معاف از مالیات مشخص شد

 

 

نگام ؛ اقتصادی _ در بخشنامه نادر جنتی معاون مالیات‌های مستقیم سازمان مالیاتی آمده است: نظر به اینکه براساس بند ۴ الحاقی به ماده ۲ قانون مالیات‌های مستقیم به موجب بند (۱) قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱ بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری از شمول پرداخت مالیات‌های موضوع قانون مالیات‌های مستقیم، خارج گردیده‌اند

 

حسن مقیمی

 

همزمان با گزارش سازمان امور مالیاتی درباره معافیت ۱۰ نهاد از مالیات، خبرگزاری ایرنا در گزارشی اعلام کرد که این نهادها حدود هفت هزار میلیارد تومان از دولت بودجه می‌گیرند.

سازمان امور مالیاتی کشور فهرست «بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی» را که مشمول مالیات نیستند اعلام کرد.

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد شهید، کمیته امداد، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی و جامعه المصطفی العالمیه از پرداخت مالیات معاف هستند.

در سال‌های گذشته موضوع پرداخت نکردن مالیات نهادهای اقتصادی وابسته به رهبر جمهوری اسلامی اعتراض‌هایی را به دنبال داشته است.

برخی از این نهادها از جمله بنیاد مستضعفان و آستان قدس رضوی اعلام کرده‌اند که مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می‌کنند.

با این حال منتقدان اعلام کرده‌اند که مالیات بر ارزش افزوده در واقع مالیاتی است که تولیدکنندگان در نهایت آن را از مشتریان خود دریافت می‌کنند و با مالیات سالانه که دیگر فعالان اقتصادی می‌پردازند تفاوت دارد.

از جمله در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ موضوع پرداخت نکردن مالیات آستان قدس رضوی انتقاد حسن روحانی و مقامات دولت او را به دنبال داشت.

پس از انتشار گزارش معافیت ۱۰ نهاد از مالیات، خبرگزاری ایرنا در گزارشی اعلام کرد که از این میان هفت نهاد حدود هفت هزار میلیارد تومان از دولت بودجه می‌گیرند و سه نهاد نیز بودجه‌ای از دولت دریافت نمی‌کنند.

از این ۱۰ نهاد، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام و مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی بودجه‌ای از دولت نمی‌گیرند.

موضوع دخالت نهادهای اقتصادی زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی در اقتصاد در سال‌های گذشته انتقادات زیادی را به دنبال داشته است.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس، در اسفند ماه ۹۵ گفت که با فعالیت نهادهایی چون «ستاد اجرایی فرمان امام» مخالف است، چرا که برخی از این نهادها از پرداخت مالیات معاف هستند و در اقتصاد کشور «اخلال ایجاد می‌کنند».

مجید فراهانی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان، نیز پیش از این گفته است: «بیش از ۴۰ درصد اقتصاد ایران در اختیار بنیادها و نهادهایی است که یک ریال هم مالیات نمی‌دهند و با اتکا به رانت قدرت تمام طرح‌های ملی و عمرانی را در رقابتی نابرابر و غیرمنصفانه تصاحب می‌کنند.»

 

علیرغم آنکه بعضی سازمان‌ها و نهادهای کشور طبق ماده ۲ قانون مالیات‌های مستقیم از پرداخت مالیات معاف هستند اما شرکت‌های زیرمجموعه این نهادها طبق قانون مالیات می‌پردازند. در همین راستا معاونت مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی اعلام کرد فعالیت‌های اقتصادی نهادهای انقلابی و بنیادها از پرداخت مالیات معاف نیست.

سازمان امور مالیاتی کشور، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی که مشمول مالیات نیستند را اعلام کرد.

در بخشنامه نادر جنتی معاون مالیات‌های مستقیم سازمان مالیاتی آمده است: نظر به اینکه براساس بند ۴ الحاقی به ماده ۲ قانون مالیات‌های مستقیم به موجب بند (۱) قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱ بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری از شمول پرداخت مالیات‌های موضوع قانون مالیات‌های مستقیم، خارج گردیده‌اند، به پیوست تصویرنامه شماره ۳۳۳۰۶/ ۱ مورخ ۱۳۹۶/۹/۲۱ دفتر مقام معظم رهبری به شرح زیر جهت اطلاع و اقدام ارسال می‌شود:

اسامی بنیادها و نهادهایی که براساس نظر مقام معظم رهبری مشمول بند مذکور بوده و تحت نظارت این دفتر فعالیت می‌نمایند، به طرح ذیل جهت بلاغ به سازمان امور مالیاتی و مراجع ذی‌ربط برای رعایت مفاد قانون درباره انها ایفاد می‌گردد.

بدیهی است مفاد تبصره‌های ماده ۲ قانون درخصوص این بنیادها و نهادها و تکالیف آنها در مورد پرداخت مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده همچنان مجری خواهد بود.

۱- بنیاد شهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی

۲- کمیته امداد امام خمینی (ره)

۳- سازمان تبلیغات اسلامی

۴- دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

۵- بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

۶- بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

۷- ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره)

۸- مرکز خدمات حوزه‌های علمیه

۹- موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی

۱۰- جامعه المصطفی (ص) العالمیه

شرکت‌های زیرمجموعه نهادها مالیات می‌پردازند

سید کامل تقوی نژاد رئیس سازمان مالیاتی پش از این با اشاره به معافیت مالیاتی بنیادها و نهادهای انقلاب مطابق ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم گفته بود: «شرکت های وابسته به این نهادها موظف به پرداخت مالیات می باشند.

این نهادها خود فعالیت اقتصادی چندانی ندارند و فعالیت های اقتصادی آنها عمدتا در قالب شرکت ها و در بخش های تولیدی و بازرگانی انجام می شود که مطابق قانون موظف به پرداخت مالیات می باشند. که با توجه به وضعیت سود و زیان این شرکت ها و صورت های مالی آنها، مالیات دریافتی از آنها در هر سال متغیر خواهد بود. و تاکنون مالیات دریافتی از نهادها و بنیادهای انقلابی مطابق برنامه انجام شده است.»

نهادهای خوش‌حساب مالیاتی

همچنین تقوی‌نژاد در حاشیه یازدهمین همایش سیاست‌های مالی و مالیاتی ایران با بیان این که شرکت‌های وابسته به نهادهای انقلابی از مودیان خو‌ش‌حساب مالیاتی به حساب می‌آیند گفت: کلیه شرکت‌های وابسته به نهادها مثل ستاد اجرایی فرمان امام و فعالیت‌های اقتصادی قرارگاه خاتم مشمول مالیات هستند.

وی اضافه کرد: این شرکت‌ها مانند همه مودیان در وقت مقرر اظهارنامه خود را به سازمان مالیاتی ارائه می‌کنند و مالیات خود را به موقع پرداخت کرده‌اند.

تقوی‌نژاد تاکید کرد: شرکت‌های وابسته به نهادهای انقلابی جزو مالیات‌دهندگان خوب و خوش‌حساب هستند.

همچنین به نقل از رسانه مالیاتی ایران، نادر جنتی، با اشاره به ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم تصریح کرد: به استناد تبصره‎های این ماده قانونی، کلیه فعالیت های اقتصادی بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی و همچنین وزارتخانه ها و شهرداری ها به هر نحوی، مشمول پرداخت مالیات بوده و معافیتی ندارند.

وی اظهار داشت: بر همین اساس، نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی، مالیات عملکرد کلیه فعالیت های اقتصادی خود و همچنین کلیه مالیات های تکلیفی و ارزش افزوده را پرداخت می نمایند.

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور، با اشاره به انتشار خبری در رسانه ها در خصوص معافیت مالیاتی بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور، عنوان داشت: فعالیت اقتصادی بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی وفق ضوابط و مقررات قانونی مشمول مالیات می‌باشد.

وی تصریح کرد: به استناد تبصره ۱ ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم، شرکت هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آنها متعلق به وزارتخانه ها یا بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی می باشد، سهم درآمد یا سود آنها نیز وفق قوانین و مقررات مشمول مالیات است.

طبق ماده ۲ قانون مالیات‌های مستقیم، ۱۰ نهاد و بنیاد از پرداخت مالیات معاف هستند اما طبق همان قانون، معافیت مالیاتی ۱۰ نهاد یاد شده صرفا شامل خود آنها بوده و شرکت‌های زیرمجموعه این نهادها که دارای فعالیت اقتصادی و سودآور هستند شامل هیچ نوع معافیت مالیاتی نمی‌شوند مطابق قانون مالیات خود را می‌پردازند.