استارت دیپلماتیک انتخاباتی علی لاریجانی ، اعتماد بیشتر رهبری به لاریجانی نسبت به قالیباف

شنیده ها

وزیر امور خارجه چین با علی لاریجانی بالاخره دیدار و گفت‌وگو کرد.

علی لاریجانی دیروز میزبان وزیر خارجه چین بود تا پیرامون قرارداد موسوم به توافق ۲۵ ساله مذاکراتی داشته باشد.

لاریجانی در دیدار با وزیر امورخارجه جمهوری خلق چین با اشاره به رویکرد کشور در سیاست خارجی گفت: جمهوری اسلامی ایران مستقلا در مورد روابطش با کشورها تصمیم می‌گیرد و مانند برخی کشورها نیست که با یک تلفن موضعش تغییر کند.

وزیر امور خارجه چین نیز در این دیدار تصریح کرد: روابط چین با ایران تحت تاثیر شرایط روز نخواهد بود، بلکه دائمی و استراتژیک خواهد بود.

طرف چینی همچنین در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی و دوستانه ۲ کشور بر اهمیت همکاری‌ها در چارچوب مشارکت جامع راهبردی تاکید نمود و از نهایی شدن برنامه جامع روابط راهبردی در کشور ابراز خرسندی کرد.

عنوان استفاده شده برای لاریجانی جهت برگزاری این دیدار، «مسئول پیگیری سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» بوده است.

تحلیل گران معتقدند که این اقدام استارت فعالیت های تبلیغاتی علی لاریجانی است، لاریجانی نقش ویژه ای در برجام نیز داشته است.

گفته می شود قالیباف تلاش بسیار زیادی داشت تا هم از روسیه و هم از چین دستاوردهای بزرگی برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری خود به دست آورد .

در برنامه ریزی او ، عکس یادگاری گرفتن با روسای جهوری روسیه و چین همراه با حمل پیام رهبری تنظیم شده بود.

اما با نپذیرفتن وی توسط پوتین ، رویاهای قالیباف تعبیر نشد و نتوانست به سفر چین هم برود.

گفته می شود قالیباف تلاش زیادی کرده بود تا قبل از سفر وزیر خارجه چین به ایران به آن کشور سفر کند و هم چون سفر به روسیه ، از رهبری درخواست پیامی برای رئیس جمهور چین کرده بود اما به دلیل ناموفق بودن سفر وی به روسیه ، با این درخواست قالیباف موافقت نشد.

اینک این علی لاریجانی است که با عنوان نماینده رهبری بر ماجرای توافق ایران و چین نظارت می کند.

شنیده ها هم چنین حکایت از آن دارد که رهبر ایران از علی لاریجانی خواسته است تا به روند مذاکره محرمانه بین ایران و آمریکا در عمان نیز نظارت نماید.

همه این اخبار حکایت از اعتماد بیشتر رهبری به علی لاریجانی نسبت به قالیباف دارد و نمی تواند خبر خوبی برای آقای کاپیتان قالیباف باشد و گویا شاهین اقبال قرار نیست از طرف بیت رهبری بر روی دوش قالیباف نشیند و شاید این پرنده با توجه به اقبال اخیر رهبری به لاریجانی ، به روی دوش رئیس سابق مجلس بنشیند.