استاندارد دوگانه رسانه نزدیک به سپاه درباره مشروعیت بخشیدن مردم به حکومت با شرکت در انتخابات/ بالاخره مردم «مشروعیت» می بخشند یا نه؟!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، یک نشریه داخلی سپاه در حالی میزان مشارکت مردم در انتخابات را نشانه مشروعیت بخشیدن به نظام سوریه معرفی کرده است که عباسعلی کدخدایی، در گفت وگویی که خبرگزاری آمریکایی آشویتدپرس آنرا منتشر کرده بود ادعا کرده است که “مشارکت پایین هیچ مشکلی برای مشروعیت انتخابات ایجاد نمی‌کند.”

شریه داخلی اخبار روزانه، وابسته به معاونت سیاسی سپاه در گزارشی که امروز منتشر کرده است با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سوریه که به گفته رسانه های حاکمیتی در این کشور با مشارکت ۷۸.۶ درصد سوری ها همراه بوده است و مردم این کشور برای چهارمین دوره متوالی به «بشار اسد» رای دادند نوشت: “حضور گسترده مردم سوریه در پای صندوق های رای، به ویژه در شرایط شیوع ویروس کرونا، مشروعیت نظام سوریه را بیش از گذشته تحکیم کرد و انتظار می رود این رویداد مهم، دشمنان بین المللی و منطقه ای سوریه را وادار به بازنگری در محاسبات و معادلات خود نماید.

این نشریه داخلی سپاه در حالی میزان مشارکت مردم در انتخابات را نشانه مشروعیت بخشیدن به نظام سوریه معرفی کرده است که عباسعلی کدخدایی، در گفت وگویی که خبرگزاری آمریکایی آشویتدپرس آنرا منتشر کرده بود ادعا کرده است که “مشارکت پایین هیچ مشکلی برای مشروعیت انتخابات ایجاد نمی‌کند.”

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه هم در حمایت از عملکرد شورای نگهبان و در پاسخ به سوال منتقدان درباره نقش شورای نگهبان در میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو می نویسد: بخش زیادی از مشارکت مردم به انتخابات به عملکرد مسئولان و شرایط اقتصادی مرتبط است. نتایج نظرسنجی‌های معتبر نشان می‌دهد مردم مهم‌ترین دلیل عدم مشارکت خود در انتخابات، را مشکلات اقتصادی عنوان کردند. همچنین نظرسنجی های قبل از اعلام کاندیداهای تایید صلاحیت‌شده هم نشان می‌دهد که میزان مشارکت کمتر از ۵۰ درصد بوده و اقبال رای دهندگان به (گزینه های رد صلاحیت شده) پایین بوده است.

اما روزنامه جمهوری اسلامی در پاسخ به ادعای سخنگوی شورای نگهبان نوشت: مسئولان حکومتی در عین حال که باید به قانونی برگزار شدن انتخابات فکر کنند، به این واقعیت انکارناپذیر هم باید بیاندیشند که نظام برای آنکه مشروعیت و جایگاه مردمی خود را حفظ کند، نیاز به مشارکت حداکثری دارد.

رهبر ایران هم پیشتر با اشاره به همین موضوع مشارکت مردم در انتخابات ۲۹ خرداد ۱۳۸۸ گفتند: «دشمنان ملت ایران می‌دانند که وقتی اعتماد وجود نداشت، مشارکت ضعیف خواهد شد. وقتی مشارکت و حضور در صحنه ضعیف شد، مشروعیت نظام دچار تزلزل خواهد شد. آنها این را می‌خواهند. هدف دشمن اینست. می‌خواهند اعتماد را بگیرند تا مشروعیت را از جمهوری اسلامی بگیرند… این، آن چیزی است که با هیچ خسارت دیگری قابل مقایسه نیست».

به گزارش دیده بان ایران؛ دلایل خبرگزاری فارس و امثالهم در حمایت از حقانیت عملکرد شورای نگهبان در حالی مطرح می شود که بسیاری از تحلیلگران مسائل سیاسی بر این باورند که اساساً اگر مردم نسبت به شرایط موجود و یا عملکرد دولت کنونی نارضایی باشند برای روی کارآمدن دولت کارآمد به شدت و قدرت بیشتری در انتخابات حضور بهم خواهند رساند نه اینکه انتخابات را تحریم کنند.

در نهایت مشخص نیست که بالاخره میزان مشارکت مردم در انتخابات برای مشروعیت بخشیدن به نظام لازم است یا خیر اما آنچه که در اینجا اهمیت پیدا می کند استاندارد دوگانه ای است که رسانه های موسوم به انقللابی سالهاست آنرا در پیش گرفته اند. به عنوان نمونه واکنش آنها به آزار و اذیت مسلمانان در چین و سوریه چیزی جز سکوت را در پی ندارد اما در مقابل در صورت مورد هدف قرارگرفتن یک مسلمان در قاره آمریکا فریاد والاسلام آنها -که البته درست هم است- بلند می شود.