استانداری تهران: مجموعه‌های آرادکوه، دام‌گستر و فاضلاب جنوب تهران منشا بوی نامطبوع‌اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، محمد تقی‌زاده،‌ معاون استانداری تهران،‌ ضمن اشاره به روند بررسی دستگاه‌های مختلف دولت درباره منشا انتشار بوی نامطبوع در تهران سه مجموعه «آرادکوه»،‌ «دام‌گستر» و «فاضلاب جنوب تهران» را عوامل این مشکل معرفی کرد.

تقی‌زاده روز دوشنبه ۳۰ دی‌ماه در حاشیه بهره‌برداری از طرح‌های محیط زیستی شهرستان ری گفت: «جلسه‌های متعددی با حضور همه دستگاه‌های مرتبط با بوی نامطبوع تهران برگزار و در نهایت عامل این بو؛ سه مجتمع پردازش پسماند آرادکوه، مجموعه دام گستر و فاضلاب شهری که در جنوب تهران وجود دارد شناسایی و تشخیص داده شد.»

به گفته او برای بررسی علمی این موضوع یک مجموعه دانشگاهی تشکیل شد. 

این در حالی است که روز شنبه محمد رستگاری،‌ معاون اداره محیط زیست تهران،‌اعلام کرده بود درباره منشا این بو هنوز قطعیتی حاصل نشده است. 

این مقام حوزه محیط زیست اظهار کرده بود: «شهرداری تهران نسبت به خرید دستگاهی برای کمک به شناسایی منبع بو اقدام کرده و اداره محیط زیست استان نیز یکی دو دستگاه ثابت را برای شناسایی منبع بو نصب کرده است.»

با وجود تکرار انتشار پراکنده بوی نامطبوع در ماه‌ها و هفته‌های اخیر، این موضوع چند سال است که موضوع گزارش رسانه‌ها بوده است.

تاکنون مسئولان عوامل مختلفی از جمله «گاوداری‌های فعال» و حتی «انتقال فاضلاب صنعتی به رودخانه‌های اطراف تهران» را ریشه این بو در مناطقی از جمله آزادراه تهران-قم معرفی کرده بودند.