استعفای وزیر بهداشت ایران برای فرار از استیضاح است

 

 

نگام، سیاسی_  استعفای وزیر بهداشت برای فرار از استیضاح است، با تحقیق و تفحص به حساب‌های وزارت بهداشت رسیدگی می شود

 

“حامد تقوی”

 

 

واعظی در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛ جزئیات استعفای اعتراضی آقای وزیر/ روحانی تاکنون مقاومت کرده است/ تنها کشوری نیستیم که با طالبان مذاکره می‌کند

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تاکید کرد: وزیر بهداشت استعفایش را تقدیم‌ رئیس‌جمهور کرده است ولی از آنجایی که رئیس‌جمهور، قاضی‌زاده هاشمی را مدیر لایقی می‌دانند، تاکنون مقاومت کرده و استعفای ایشان را نپذیرفته است تا با رایزنی، مشکل حل شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی، سید محمود واعظی ظهر امروز در پایان نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران درخصوص استعفای وزیر بهداشت گفت: قاضی‌زاده هاشمی از وزرای بسیار موفق و خوب ما هم در دولت یازدهم و هم در دولت دوازدهم بوده و هستند.

وی با بیان اینکه قاضی‌زاه هاشمی موفقیت‌های خوبی داشته و بیمارستان‌ها و طرح‌های خوبی را اجرا کرده است، اظهار داشت: از همه مهمتر، طرح تحول سلامت است که به خوبی توسط آقای هاشمی پیش برده شده است. وزارت بهداشت، وزارتخانه مهم و حساسی است و مدیریت آن نیازمند مدیریت و بودجه است.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه آنچه رخ داده اختلاف‌نظری است که قاضی‌زاده هاشمی نسبت به بودجه داشتند، تصریح کرد: وزیر بهداشت استعفایش را تقدیم‌ رئیس‌جمهور کرده است ولی از آنجایی که رئیس‌جمهور، قاضی‌زاده هاشمی را مدیر لایقی می‌دانند، تاکنون مقاومت کرده و استعفای ایشان را نپذیرفته است تا با رایزنی، مشکل حل شود.

واعظی با بیان اینکه مسئله امروز ما با گذشته متفاوت است، خاطرنشان کرد: به دلیل جنگ اقتصادی، سازمان برنامه و بودجه از نظر بستن بودجه با محدودیت‌هایی روبه‌رو است و امیدواریم با گفت‌وگوهایی که انجام می‌شود این مسئله تا امروز حل شود.

وی ادامه داد: ما قاضی‌زاده هاشمی را سرمایه دولت می‌دانیم و کارها و اقدامات ایشان را تکریم کرده و آن را قدر می‌دانیم. امیدواریم ایشان همراه دولت باشند و اگر به هر دلیلی از دولت جدا شدند، ایشان را از سرمایه‌های خود می‌دانیم ولی بنای آقای رئیس‌جمهور حفظ ایشان است.

رئیس دفتر رئیس‌‌جمهور درباره تاخیر اروپا در ایجاد کانال مالی با ایران ابراز داشت: دولت به جد پیگیر این موضوع است. همانطور که فدریکا موگرینی هم اعلام کرده است آنها هم به جد دنبال هستند ولی فشار آمریکا بر اروپا بسیار زیاد است. البته روابط ما با اروپا ابعاد مختلفی دارد که به کانال مالی ختم نمی‌شود. در این شرایط که ما درگیری جدی با آمریکا داریم، به پشتیبانی‌ سیاسی اروپا نیاز داریم. آنها ایجاد کانال مالی را قول داده‌اند و باید آن را عملی کنند.

واعظی با بیان اینکه آنچه ما با سایر کشورها داریم عملا شبیه کانال مالی است، عنوان کرد: امیدواریم همانطور که روابط ما با کشورهایی مثل هند، چین، ترکیه و روسیه گسترش یافته است، این مسائل ما هم با اروپا حل شود. البته ما موضع قاطعی درباره کانال مالی اتخاذ کرده‌ایم. از سویی هم معتقدیم باید پخته و حساب شده در این زمینه گام برداریم.

وی در پاسخ به سوالی درباره موضع دولت در قبال رد شدن CFT توسط شورای نگهبان یادآور شد: بحث لوایح چهارگانه برای کشور بسیار کم است و در واقع استاندارد همکاری ما با بانک‌های دنیا است. حتما مجلس دنبال این است که این لایحه مسیر دیگری طی کند تا تصویب شود.

این عضو دولت تدبیر و امید درباره انتخاب آیت‌الله آملی لاریجانی به ریاست مجمع تشخیص مصلحت و تاثیر آن بر همکاری با دولت بیان کرد: با شناختی که آیت‌‌الله آملی لاریجانی از مسائل کشور دارد و همچنین حضور وی در جلسات سران قوا، ایشان می‌توانند به دولت کمک کنند.

واعظی افزود: رابطه دولت با مجمع در گذشته رابطه خوب و همکاری نزدیکی بوده است و در این برهه هم این رابطه نزدیک ادامه می‌یابد.

وی درخصوص مذاکره دولت ایران با طالبان گفت: هدف ما برقراری صلح و امنیت است و ما هم تنها کشوری نیستیم که با طالبان مذاکره کردیم. آمریکا هم با آنها مذاکره دارد.

رئیس نهاد ریاست جمهوری درباره دغدغه‌های منطقه‌ای نمایندگان و انتظار آنها از دولت برای تعیین بودجه کافی برای توسعه مناطق مختلف کشور اظهار داشت: اولویت اول ما در بودجه، اولویت‌های اصلی کشور است. البته ما نمی‌توانیم اولویت‌های منطقه‌ای را نادیده بگیریم.

واعظی اضافه کرد: ما مناطقی داریم که دچار خشکسالی است یا آنطور که باید به برخی مناطق رسیدگی نشده است. بنابراین در تنظیم بودجه به توسعه این مناطق نیز توجه داریم.

 

از طرفی:

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیربهداشت ایران در جمع معاونان خود گفت با تاخیر در پرداخت پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت تصمیمم را برای قطع همکاری جدی کردم.
وی گفت: چقدر به دنبال پرداخت پاداش بازنشستگان بودیم اما نتوانستیم پاداش بازنشستگان را بدهیم.
وی با یادآوری داستانی در این خصوص گفت: یکی از بازنشستگان وزارت بهداشت در گچساران گفت، من دخترم را شوهر دادم و به دنبال تهیه جهیزیه بودم اما نتوانستم جهیزیه آماده کنم و یکی از دوستان قول مساعد داد که مشکلش حل شود.حتی اگر الان پاداش بازنشستگی ام را بدهید باز هم نمی توانم جهیزیه ای که سال قبل می توانستم تهیه کنم، امسال آماده کنم چرا که ارزش پول کم شده است.
هاشمی خطاب به مسئولان سازمان برنامه و بودجه گفت: شما پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش و وزرات علوم را دادید اما چرا پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت را ندادید؟
در نتیجه به علت عدم پرداخت حقوق بازنشستگاه وزارت بهداشت، هاشمی از سمت خود استعفا داد.
گفتنی است، پیش از این حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت که این روزها با نقل قول هایش یکی پس از دیگری جنجال می آفریند، باعث واکنش های تند مردم و انتقاد گسترده ی کاربران شبکه های اجتماعی شده است. بعد از نقل قول اخیر وی در نیشابور ” همینی که هست. این بار در بازدید از بیمارستانی در شهرستان بجستان خراسان رضوی در گفت گویی کوتاه و در پاسخ به یکی از اهالی آنجا که از شرایط سخت زندگی پرهزینه، بیماری همسرش و نبودن متخصص فیزیوتراپی به ایشان گله کردند تا شاید بخشی از مشکلات این بیمارستان حل شود، با لحنی نامناسب ” خودت بمال ” که در خور یک وزیر نیست و کاملا غیرمعمول به حساب می آید، استفاده می کند.

نمایندگان مجلس می‌خواستند وزیر بهداشت را استیضاح کنند

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به تصمیم نمایندگان برای استیضاح و سوال از وزیر بهداشت گفت: «استیضاح قاضی‌زاده هاشمی کلید خورده است و حدود یک هفته پیش ۳۵ نماینده برگه استیضاح وزیر بهداشت را امضاء کردند؛ به نظر من فرار رو به جلوی ایشان به همین منظور است.»

علی نوبخت در گفت‌وگو با ایلنا یکی دیگر از دلایل استعفای وزیر بهداشت را عدم موفقیت او در اجرای برخی برنامه‌های سیستم سلامت و بهداشت خواند و اظهار داشت: «ما یک ضرب‌الاجلی گذاشته‌ایم که تا پایان امسال کل پرونده‌های سلامت الکترونیک شوند، اما چون این کار نکرده‌اند و بعید هم می‌دانم که از پسش برآیند، شعار می‌دهند که پول کم است و به درد مردم نمی‌توانیم برسیم پس کنار می‌رویم که باید گفت اینچنین نیست. ایشان باید باشد، با صرفه‌جویی امور را اداره کند.»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین با تاکید بر لزوم تحقیق و تفحص در وزارت بهداشت گفت: «ما معتقدیم که باید به حساب‌های وزارت بهداشت رسیدگی شود، من به عنوان یک کارشناس معتقدم که صلاح و انصاف نیست خزانه‌ای که از چند جا تحت فشار است، باز اینگونه آن را بفشاریم.»

سیامک مره‌صدق: هاشمی محبوب‌ترین وزیر کابینه است

از سوی دیگر نمایندگان مخالف استعفای وزیر بهداشت، وی را یکی از موفق‌ترین وزرای کابینه حسن روحانی می‌دانند. حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان و نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس به همشهری آنلاین گفت: «اگر نسبت به عملکرد وزرای دولت، نظرسنجی انجام شود، قطعا دکتر هاشمی بیشترین و بالاترین نمره را دارد. از سوی دیگر، بین مردم هم از محبوبیت برخوردار است چرا که مدام در بین مردم است.»

سیامک مره‌صدق، عضو دیگر کمیسیون تخصصی بهداشت و درمان مجلس نیز با تاکید بر لزوم اختصاص بودجه کافی برای وزارت بهداشت به همشهری آنلاین گفت: «با ترمیم وضعیت مالی نظام سلامت، می‌توان طرح تحول سلامت را به انتها رساند چرا که با اجرای کامل طرح تحول سلامت از بسیاری هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌شود. اگر پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشک خانواده و غیره به طور کامل اجرایی شود از بسیاری هزینه‌های اضافی سلامت کشور کاسته خواهد شد. هم‌پوشانی‌ها از بین می‌رود واین‌ها همه با اختصاص بودجه مناسب به نظام سلامت کشور محقق می‌شود.»

وی در پاسخ به انتقادات نسبت به عدم اجرای برخی بسته‌های طرح تحول سلامت توسط وزارت بهداشت گفت: «پاسخ به این افراد این است: اگر ادعا دارند که این طرح در عرض سه سال قابلیت اجرا شدن داشت و برای این حرفشان دلیل منطقی دارند. این گوی و این میدان. اما واقعا اجرای کامل طرح تحول سلامت نیاز به زمان دارد.»

حسن قاضی‌زاده هاشمی که در هر دو دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، ریاست وزارت بهداشت را در دست داشت، به نظر می‌رسد در دومین سال دولت دوازدهم قصد ترک کردن کابینه را دارد. اگرچه گفته می‌شود که تاکنون استعفای وی از سوی حسن روحانی پذیرفته نشده است اما به گفته خبرگزاری فارس، وی روز دوشنبه دهم دی‌ ماه در جلسه معاونین وزارت بهداشت که در ستاد این وزارت خانه برگزار شد از همکاران خود خداحافظی کرده است.