استفاده پمپئو از تیترهای کیهان

✍️ داوود حشمتی

مایک پومپئو در یک گفت‌وگوی رادیویی مستقیما به تهدیدهای کیهان علیه امارات اشاره کرد و گفت: «قلدری کردند، و گفتند تمامی برج‌های شیشه‌‌ای امارات را خراب می‌کنند.» پمپئو همچنین اضافه کرد که «این جمهوری اسلامی ایران است که موجب بی‌ثباتی در خاورمیانه است.»

او همچنین به موضوع لغو تحریم‌های تسلیحاتی که در سایه برجام به دست آمده بود و آمریکا با آن به شدت مخالف است اشاره کرد و گفت: «توافق هسته‌ای به ایرانی‌ها اجازه می‌دهد که از حدود یک ماه و نیم، یا شش هفته دیگر، به خرید و فروش اسلحه بپردازند. این کار دیوانگی بود. این کار ناامن است. این کاربی‌ثبات‌کننده است. یکی از کشورهایی که علاقه دارد به ایران سلاح بفروشد، چین است. … من اطمینان دارم چینی‌ها هم برخی سیستم‌ها را از ایران خواهند خرید. ما فرصتی را که چین ممکن است برای ایجاد یک هدف مشترک با ایران داشته باشد، کاهش می‌دهیم.»

در این باره نکات زیر قابل تامل است:

۱ _ آمریکا و اسرائیل در پروژه معامله قرن که به شدت روی آن سرمایه‌گذاری کرده بودند و داماد ترامپ (جرد کوشنر) آن را مدیریت می کرد شکست خوردند. توافقی که با آن همه سروصدای زیاد قبل از رونمایی سعی کردند آن را تبدیل کنند به محور تحولات خاورمیانه اما با شکست روبه رو شدند. لذا توافق دیپلماتیک امارات و اسرائیل برایشان آنقدر مهم است که «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی آمریکا، جرد کوشنر و نتانیاهو با یکدیگر در فرودگاه ابوظبی کنفرانس خبری برگزار میکنند و علیه ایران موضع‌گیری میکنند.

۲ _ رفتارهای جریان تندرو در ایران امتیازات مهمی را به تیم افراطی ترامپ و نتانیاهو در این سالها داده است. آنها به بهانه حرفهایی که قطعا عملی هم در پشت سر آن نخواهد بود، ایران را «عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه» معرفی می‌کنند که لازم است با بازگرداندن تحریم های سازمان ملل ایران را مهار کنند.

۳ _ اشاره مستقیم پمپئو به مطالب کیهان که از «برج های شیشه ای دبی» حرف زده بود نشان می‌دهد تا چه اندازه حرفهای افراطیون در داخل به کار دستگاه ضدایرانی ترامپ و نتانیاهو می آید.

۴ _ از نیمه مرداد سال ۹۸ امارات نیروهایش را از جنگ یمن خارج کرد و سعی کرد تا راهش را از بن‌سلمان درجنگ یمن، جدا کند. تلاشهایی برای ایجاد رابطه بهتر با امارات شد اما این فرصت از دست رفت. حالا چه بهانه‌ای برای حمله انصارالله یمن به امارات وجود دارد؟ حماس هم با اسراییل به آتش بس دست یافته است. در واقع باید پرسید: با کدام ابزار کیهانیون دست به تهدید برج‌های شیشه‌ای امارات می‌زنند؟ اگر ابزاری وجود ندارد – که ندارد – چرا عده ای تلاش می‌کنند تا به کمپین انتخاباتی ترامپ تنفس مصنوعی داده و از بغض برجام و امکان بازگشت آمریکا به آن جدولهای کمپین انتخاباتی ترامپ را پر کنند؟

۵ _ تمرکز پمپئو بر روابط ایران و چین دو سویه متفاوت دارد. بخشی از آن برساختن یک اتحاد ضدآمریکایی از ایران و چین است تا در کارزار انتخاباتی ترامپ مورد استفاده قرار گیرد. اما سوی دیگر ماجرا ترس واقعی آنها از تبدیل شدن ایران به کشوری است که نه فقط وارد کننده تسلیحات نظامی باشد، بلکه به صادر‌کننده آن تبدیل شده است. این نگرانی از آن بخش از اظهارات پمپئو قابل مشاهد است که می‌گوید: «من اطمینان دارم چینی‌ها هم برخی سیستم‌ها را از ایران خواهند خرید.»

۶ _ ایران فرصت نزدیکی با کشورهای عرب منطقه را پس از برجام از دست داد و با آمدن ترامپ ، نتانیاهو نیز جان تازه‌ای گرفت. به دست گیری قدرت توسط بن‌سلمان در عربستان نیز پازل آنها را تکمیل کرد. آنچه اهمیت دارد این است که ایران نباید اجازه اتحاد بیشتر علیه کشورمان را به تیم ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان بدهد. برهم زدن این اتحاد و یا همگرایی‌های بیشتر نیز در گرو تهدید بیشتر نیست بلکه باید راه‌حل میانه‌ای برای این کار یافت. افتادن در گرداب تهدید در قبال تهدید تنها میتواند جبهه طرف مقابل را پرروتر کند.