استقرار توپ صوتی در مرزهای یونان برای جلوگیری از ورود پناهجویان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_یونان برای جلوگیری از ورود پناهجویان به داخل مرزهای خود دست به استقرار توپ‌های صوتی و نصب دوربین‌های ویژه با پول اتحادیه اروپا زده است. مقامات اروپایی درباره این اقدام “غیرانسانی” خواستار توضیحات یونان شده‌اند.

طبق گزارش شبکه اول تلویزیون دولتی آلمان یونان از هر وسیله‌ای برای دورنگهداشتن پناهجویان از مرزهای خود استفاده می‌کند.

تلویزیون آلمان برخی از ابزارها و وسایل را نام برده و نوشته یونان علاوه بر کشیدن حصارهایی که ارتفاع آن به پنج متر می‌رسد از دوربین‌های ویژه و توپ صوتی استفاده می‌کند تا پناهجویان را از مرزهای خود دور کند.

توپ صوتی چیست؟

توپ صوتی یک دستگاه صوتی دوربرد است که صداهای گوش‌خراش و کر‌کننده‌ای را از یک خودروی زرهپوش به آن سوی مرز مشترک با ترکیه می‌فرستد. این دستگاه به اصطلاح توپ صوتی یا “Sound cannon” به اندازه یک تلویزیون کوچک است، اما می‌تواند صدای ماشین یک هواپیمای جت را داشته باشد.

ارنست سیاستمدار حزب چپ آلمان که مرتبا به مناطق مرزی یونان و ترکیه سفر می‌کند گفته است نصب این گونه وسایل و شبکه نظارت در مرزهای یونان شرایط را برای پناهجویان دشوار کرده است.

مارکوارد سیاستمدار حزب سبزها هم گفته است جلوی توپ‌های صوتی را باید گرفت چونکه استفاده از آن با احترام به کرامت انسانی و قوانین اتحادیه اروپا سازگار نیست.

آدلبرت جانز، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا هم گفته است مدیریت مرزها مربوط به کشورهای عضو است، بنابراین آنچه که در مرزهای یونان اتفاق افتاده پروژه اتحادیه اروپا نیست.

جانز اما تاکید کرد کمیسیون اتحادیه اروپا با نگرانی گزارش‌های رسانه‌ها را مورد توجه قرار داده و با مقامات یونانی در تماس بوده است تا اطلاعات بیشتری در مورد این توپ‌های صوتی بدست آورد.

پناهجویانی که از مرز یونان عبور کرده‌اند درباره توپ صوتی گفتند که صداها کر‌کننده بوده و شنوایی برخی از پناهجویان آسیب دیده‌ است.

اقدام یونان برای دور نگهداشتن پناهجویان از مرزهای خود مورد انتقاد مدافعان حقوق بشر نیز قرار گرفته است.