استمداد مدافعان سلامت از مراجع تقلید شیعه و حوزه های علمیه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، جمع کثیری از مدافعان سلامت کشورمان که در صف اول مبارزه با ویروس کرونا به سر می برند از سراسر کشور با نگارش نامه ای به مراجع بزرگوار شیوه از آنها برای مداخله در عدم تجمع و به خطر افتادن جان عزاداران طلب استمداد کردند.

متن این استمداد به قرار زیر است:

باسمه‌تعالی


اِنَّ الْحُسین مِصباحُ الْهُدی وَ سَفینَه الْنِّجاه
مراجع معزز تقلید، فضلای گران‌قدر حوزه‌های علمیه، مبلغان مذهبی و مداحان سراسر کشور

ابتدا بر خود لازم می‌دانیم از فرمایشات صریح رهبر معظم انقلاب در خطابه تصویری عید قربان صمیمانه قدردانی کنیم. ایشان فرمودند: «در عزاداری‌ها معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت به ما میگویند. بنده خودم شخصاً هرچه را که آن‌ها لازم بدانند مراعات خواهم کرد. توصیه من به هیئات، منبری‌ها و مداح‌ها و دیگران این است که هر کاری می‌کنید ببینید ستاد ملی کرونا چه می‌گوید. اگر ضابطه‌ای تائید کردند همه ما موظفیم آن را رعایت کنیم. اگر وضعیتی که داریم را شل بگیریم، فاجعه‌ی بزرگی رخ خواهد داد.»

به‌رغم جان‌فشانی کادر بهداشت و درمان کشور که در بحران شیوع کرونا، تاکنون قریب به ۲۰۰ شهید در راه خدمت به سلامت هم‌وطنانمان تقدیم کرده‌اند، متأسفانه در موج جدیدی از ابتلا شمار قربانیان کرونا در کشور از موج اولیه فراتر رفته است. باوجود همه‌ی تلاش‌های انجام‌شده و تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برگزاری مجالس و اجتماعات در بسیاری موارد باعث افزایش تعداد مبتلایان و افزایش فوت هم‌میهنان گردیده است.

امضاکنندگان این نامه، به نمایندگی از جامعه‌ی پزشکان و پرستاران ایران، در پیشگاه خداوند متعال و ملت شریف ایران شهادت می‌دهند که برگزاری هرگونه اجتماعات ازجمله مجالس عمومی عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدا… الحسین علیه‌السلام، راه‌اندازی دسته‌های عزاداری و توزیع غذای نذری قطعاً و یقیناً باعث افزایش شمار مبتلایان و مرگ هم‌میهنان خواهد شد. هیچ نهاد ناظری توانایی ضمانت رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط میلیون‌ها عزادار سیدالشهدا در مراسم سوگواری محرم را ندارد. در صورت ارائه مجوز، ضمانت متراکم و مسقف نبودن صدها هزار مجلس عزاداری در سراسر کشور غیرممکن است و در این شرایط حتی با استفاده از ماسک و رعایت فاصله بین عزاداران، امکان جدی سرایت بیماری وجود دارد. گسترش بیماری به هر نحو، تضییع حق‌الناس است و ضمناً اخبار ابتلا و مرگ عزاداران حسینی در این اجتماعات موجب وهن شیعه و انتقاد هم‌وطنان و ناظران خواهد بود.

لذا به تأسی از آیات شریف قرآن «مَنْ أَحْیاها فَکأَنَّما اَحیا النَّاسَ جمیعاً» (هرکس انسانی را از مرگ رهایی بخشد چنان است که گویی همه‌ی مردم را زنده کرده است)، «وَلَا تُلْقُوا بِأَیدِیکمْ إِلَی التَّهْلُکهِ» (خود را با دست خودتان به هلاکت نیفکنید) و حدیث شریف «لا ضرر ولا ضرار فی الاسلام» (ضرر رساندن به خود و دیگران در اسلام جایز نیست)، از مراجع معزز تقلید، علما و روحانیان، مداحان و مبلغان مذهبی سراسر کشور درخواست می‌کنیم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فقه پویای جعفری، عموم عزاداران حسینی را از برگزاری مجالس حضوری پرهیز دهند و با تأکید بر شیوه‌های نوین عزاداری ازجمله تبدیل کردن هر خانه به یک حسینیه، بهره‌گیری حداکثری از رسانه‌ها و فضای مجازی و توزیع بسته‌های مواد غذایی بین نیازمندان به‌صورت کمک مؤمنانه از مرگ صدها عزادار حسینی پیشگیری فرمایند.

با توکل به خداوند بزرگ امیدواریم این مرحله سخت را پشت سر گذاریم و مراسم محرم و صفر در سال‌های آینده هرچه باشکوه‌تر برگزار شود.

شما نیز می توانید در امضای این نامه با رجوع به فرم زیر مشارکت فرمایید:

امضای نامه استمداد از مراجع تقلید شیعه