اسرائیل: ایران طراح حمله به تاجران اسرائیلی در قبرس است/ این یک حادثه تروریستی بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگامپس از آن‌که پلیس قبرس روز یکشنبه اعلام کرد یک فرد مسلح روسی ـ آذربایجانی‌تبار را بازداشت کرده که قصد داشته تدی ساگی، تاجر میلیاردر اسرائیلی را در نیکوزیا، پایتخت قبرس به قتل برساند، اسرائیل دوشنبه ایران را به تلاش برای حمله به اسرائیلی‌ها در قبرس متهم کرد.

به‌گزارش رویترز، متان سیدی، سخنگوی نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای گفت: «این یک حادثه تروریستی بود که توسط ایران علیه تاجر اسرائیلی ساکن قبرس انجام شد.»

متان سیدی همچنین این رویداد را بخشی از «اقدامات تروریستی برنامه‌ریزی‌شده» ایران به‌منظور هدف قرار دادن تاجران اسرائیلی ساکن قبرس دانست و گفت برخی دیگر از تاجران اسرائیلی نیز مورد هدف بودند اما نیروهای امنیتی اسرائیل در آخرین لحظه آن‌ها را در جریان طرح قرار داده و آن‌ها به سرعت از قبرس خارج شدند.

رسانه‌های محلی قبرس روز یکشنبه سوء قصد به تدی ساگی را اقدامی جنایی توصیف کرده بودند که به اختلاف‌های مالی با شریک‌های روسی مربوط است، اما متان سیدی در بیانیه خود این گزارش‌ها را تکذیب کرد.

به‌گزارش رویترز، سفارت ایران در نیکوزیا، در پاسخ به نامه‌ای که از طریق ایمیل ارسال شد گفت: «این رژیم (اسرائیل) همیشه چنین اتهامات بی‌اساسی را علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌کند.»

روز دوشنبه، استلیوس پاپاتئودورو، رئیس پلیس قبرس به خبرنگاران گفت: «یک نفر دستگیر شده که از او یک قبضه اسلحه و خشاب پر از گلوله یافت شده است.»

پاپاتئودورو همچنین افزود: «این یک پرونده حساس است و به همین دلیل بازداشت در پشت درهای بسته انجام شد.»

رسانه‌های قبرس به‌نقل از یک منبع پلیس گزارش داده بودند که این متهم که هیچ پیشینه قضائی ندارد در روز دوشنبه ۵ مهر / ۲۷ سپتامبر در نیکوزیا، درست پس از عبور با خودرو از یک ایست بازرسی در جاده‌ای که شمال کشور را به مناطق جنوبی تحت کنترل ترکیه وصل می‌کند، دستگیر شد.

بر اساس این گزارش‌ها، فرد بازداشت‌شده یک آذربایجانی حدود ۳۸ ـ ۳۹ ساله و دارای پاسپورت روسی است و در خودروی او یک صدا خفه‌کن نیز پیدا شده است.

متهم به دادگاه تسلیم شد و دادگاه هفته گذشته درخواست بازداشت ۸ روزه از سوی پلیس را تأیید کرد. طبق قانون، پلیس باید برای تمدید مدت محکومیت از دادگاه درخواست رسیدگی کند.

اسرائیل گفته است که سرویس‌های اطلاعاتی این کشور با قبرس در خنثی‌سازی این طرح مشکوک سهیم بوده‌اند.

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل در این‌باره به خبرنگاران گفت: «تهدیدهای امنیتی وجود دارد. همان‌طور که می‌بینید، شین بت (سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل)، موساد (سازمان اطلاعات و عملیات ویژه خارجی اسرائیل) و همه نیروهای امنیتی می‌دانند چگونه با آن‌ها برخورد کنند. ما حضور داریم و به مسائل اهمیت می‌دهیم.»

رسانه‌های قبرس همچنین گزارش دادند که مظنون حدود ۲۰ روز قبل از دستگیری در قبرس بوده و دو خودرو اجاره کرده است. براساس این گزارش‌ها، او از چرخ‌های برقی برای رفتن مکرر به شمال جزیره از طریق گذرگاه عابر پیاده استفاده می‌کرده است.