اسرائیل با چند راه گوناگون باید به ایران حمله کند تا رسانه‌های آمریکا آنها را گزارش داده و جنگ بنامند؟ / یادداشت

✍️ محمد سهیمی

کمتر کسی‌ وجود دارد که در مورد شرکت اسرائیل در انفجار‌های خجیر در نزدیکی‌ پارچین، در جنوب شرق تهران، و در تأسیسات هسته‌ای نطنز، شک داشته باشد. در مورد خجیر حتی گزارش شد [البته هیچگاه تائید نشد] که یک جنگنده/بمب افکن F-۳۵ اسرائیل، که رادار‌های ایران قابلیت رد یابی‌ آنرا ندارند، به خجیر حمله کرده بود. ولی‌ مستقل از اینکه حمله به چه شکلی انجام شد، در شرکت اسرائیل در این حمله‌ها جای تردید نیست.


در حقیقت اسرائیل با ایران وارد یک جنگ با شدت پایین low-intensity war شده است. در مقاله خوب زیر آقای تد اسنایدر، تحلیلگر امریکایی که درباره خاورمیانه برای چندین وبسایت مترقی امریکایی مینویسد، یک سوال خوب را مطرح می‌کند: اسرائیل با چند راه گوناگون باید به ایران حمله کند تا رسانه‌های امریکایی آنرا جنگ بعنوان گزارش دهند؟ دلیل این سوال این است که در حالیکه اسرائیل با ایران با انواع و اقسام راه‌های گوناگون میجنگند، رسانه‌های اصلی‌ آمریکا، مانند نیویورک تایمز و واشنگتن پست ، آنرا یا گزارش نمیدهند، و یا اگر گزارش دهند، آنرا عملیات جنگی نمی‌‌نامند، بلکه کوشش میکنند که با انواع و اقسام راه‌های گوناگون “توجیه” کنند.


آقای اسنایدر مینویسند اسرائیل جنگ سایبری علیه ایران را دنبال می‌کند. این کشور با همکاری آمریکا و سازمان سیا ویروسی به نام “شعله” Flame را وارد سیستم کامپیوتری ایران کرد تا درباره آن اطلاعات جامع بدست آورده و به اسرائیل بفرستد. “شعله” بود که راه را برای ویروس استاکسنت که به تأسیسات نطنز در سال ۲۰۱۰ حمله کرد و ۱،۰۰۰ سانتریفیوژ را از میان برد، باز کرد. اسرائیل استاکسنت را در تأسیسات هسته‌ای خود در دیمونا آزمایش کرده بود.


اسرائیل همچنین از ترور علیه ایران استفاده کرده است. دستکم پنج دانشمند و کارمند هسته‌ای ایران ترور شدند. رونن برگمن، روزنامه نگار امور امنیتی اسرائیل که برای نیویورک تایمز هم مینویسد، در کتاب خود ادعا کرد که رقم واقعی‌ ۱۲ نفر بوده است. در قتل سرلشگر شهید دستگاه اطلاعاتی‌ اسرائیل اطلاعات مهمی‌ را در اختیار آمریکا قرار داد. سازمان ملل در هفتم جولای یک هفته پیش، آن قتل را غیر قانونی اعلام کرد.


و، البته، لابی اسرائیل در آمریکا نقش مهمی‌ در تحمیل تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران در طول ۳۰ سال گذشته داشته است. بنا بر این، همانطور که می‌بینید، اسرائیل جنگی تمام عیار، ولی‌ با شدت پایین، را با ایران دنبال می‌کند، ولی‌ رسانه‌های امریکایی حاضر نیستند آنرا جنگ نامیده و اسرائیل را محکوم کنند.

One thought on “اسرائیل با چند راه گوناگون باید به ایران حمله کند تا رسانه‌های آمریکا آنها را گزارش داده و جنگ بنامند؟ / یادداشت

  • تیر ۲۴, ۱۳۹۹ در t ۱۱:۴۵ ب٫ظ
    Permalink

    خوب ما هم در نماز جمعه سالهای قبل وروز قدس باشدت تمام و مشت گره کرده اسراییل را در طی هزار بار بیشتر کشتیم حالا نماز جمعه تعطیله والا ما هر هفته به این کشتار ادامه میدادیم و هیچ کس غلطی نمیتوتند بکند

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.