اسرائیل: برای بازگشت ایران به مذاکرات اولتیماتوم تعیین کنید

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدور ششم مذاکرات وین روز ۳۰ خرداد به پایان رسید. عباس‌عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران و نماینده ارشد این کشور در مذاکرات برجام اعلام کرده است که ادامه مذاکرات از سوی دولت جدید ایران دنبال خواهد شد.

ابراهیم رئیسی قرار است روز ۱۴ مرداد (پنجم اوت) رسما کار خود را آغاز کند. حتی گفته شده است که رئیسی برای تعیین تیم مذاکره کننده خود فرصت می‌خواهد. به این ترتیب، وقفه پیش آمده در گفت‌وگوهای وین می‌تواند حتی به دو ماه برسد.

روزنامه اسرائیلی “جروزالم پست” با انتشار گزارشی به نگرانی‌های نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل اشاره کرده است.

اسرائیل نگران آن است که ایران با استفاده از این فرصت روند تهیه مواد مورد نیاز برای تولید جنگ‌افزار هسته‌ای را از هفت ماه به دو تا سه ماه کاهش دهد.

از این رو، بنت از آمریکا درخواست کرده است که برای بازگشت جمهوری اسلامی به پای میز مذاکره اولتیماتوم تعیین کند.

انتقاد از عملکرد نتانیاهو

نخست‌وزیر اسرائیل در عین حال از عملکرد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین این کشور در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده است.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل گفته است که بنیامین نتانیاهو ۱۲ سال در مقام نخست‌وزیری این کشور فعالیت کرده، اما نه تنها نتوانسته مانع از فعالیت‌های هسته‌ای ایران گردد، بلکه ایران هیچ گاه تا به امروز این چنین به ساخت جنگ افزار هسته‌ای نزدیک نبوده است.

بنت تاکید کرده است که این میراثی است که نتانیاهو بر دوش دولت او نهاده است. به‌رغم آن، نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرده است که این کشور همه توان خود را به کار خواهد بست تا مانع از تجهیز ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای گردد.

هفته گذشته و در واکنش به اظهارات عراقچی، رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود ایجاد وقفه در مذاکرات وین این آژانس را در موقعیت دشوار و حساسی قرار می‌دهد.

اشاره گروسی به محدود شدن امکان بازرسی از سایت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است. افزون بر آن، گروسی به پرسش‌هایی اشاره کرده بود که ایران هنوز به آن‌ها پاسخ شفاف و روشنی نداده است. برخی از این پرسش‌ها ناظر بر فعالیت‌های پنهانی هسته‌ای ایران در تورقوزآباد و یک سایت هسته‌ای دیگر در نزدیکی اصفهان می‌گردد.

دولت اسرائیل می‌گوید عدم کنترل و نظارت کامل آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی و ایجاد وقفه در مذاکرات هسته‌ای عملا باعث آن می‌شود که ایران به نقطه گریز هسته‌ای نزدیک شود.