اسرائیل: حماس با استفاده از برج رسانه‌ای غزه در گنبد آهنین اختلال ایجاد می‌کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامکمتر از یک ماه پس از بمباران هوایی برج رسانه‌ای غزه، اسرائیل روز سه‌شنبه هشتم ژوئن/۱۸ خرداد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که حماس از با استفاده از این برج در گنبد آهنین اختلال ایجاد می‌کرد. ساختمان محل استقرار خبرگزاری آسوشیتدپرس و شبکه خبری الجزیره روز شنبه ۱۵ مه در اثر بمباران هوایی اسرائیل منهدم شد.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در آمریکا و در سازمان ملل متحد پس از دیدار روز دوشنبه خود (هفتم ژوئن) با گری پرویت، مدیر عامل آسوشیتدپرس، دلیل حمله به برج رسانه‌ای غزه را استفاده حماس از این برج برای انداختن پارازیت بر گنبد آهنین عنوان کرد.

وی در بیانیه‌ای که یک روز پس از این دیدار منتشر شد، تصریح کرد: «حماس از این واحد برای توسعه سامانه اخلال الکترونیکی علیه سامانه پدافند گنبد آهنین استفاده می‌کرد.» پدافند گنبد آهنین موشک های حماس را رهگیری و منهدم می‌کند.

گیلاد اردان خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس را در کنار خبرگزاری فرانسه و رویترز از خبرگزاری‌های مهم جهان شمرد و افزود : «اسرائیل فکر نمی‌کند که کارمندان آسوشیتدپرس از این که حماس از ساختمان برج جلا چنین استفاده‌ای را می‌کرد، آگاه بوده باشند.

سفیر اسرائیل در بیانیه روز سه‌شنبه هشتم ژوئن/۱۸ خرداد تاکید کرد: «اسرائیل همه تلاش‌های خود را انجام داد تا اطمینان حاصل کند که هیچ کارمند یا شهروند غیرنظامی در حین این عملیات مهم آسیب نبینند.»

فرستاده اسرائیل در سازمان ملل در جریان ارائه توضیحات به مدیر عامل آسوشیتدپرس در نیویورک همچنین افزود، کشور وی اهمیت آزادی رسانه‌ها را محترم می شمارد و حاضر است به بازسازی این دفاتر در غزه کمک‌ کند.

پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس و گروه‌های کنشگر حقوق رسانه‌ای بین‌المللی خواستار انجام تحقیقات مستقل در مورد ادعای حضور حماس در برج الجلا شده بودند.

هر چند آسوشیتدپرس گفت‌‌وگوی روز دوشنبه با سفیر اسرائیل را مثبت و سازنده خواند اما تاکید کرد که تاکنون هیچ شواهدی مبنی بر حضور تهدیدآمیز حماس در برج رسانه‌ای غزه به این خبرگزاری ارائه نشده است.

ساختمان ۱۳ طبقه‌ برج جلا که محل استقرار دفتر خبرگزاری آسوشیتدپرس و شبکه خبری الجزیره در نوار غزه بود، عصر روز شنبه ۱۵ مه/۲۵ اردیبهشت هدف بمباران هوایی اسرائیل قرار گرفت و منهدم شد.

جان گامبرل، خبرنگار آسوشیتدپرس با تایید این خبر در یک رشته پیام توییتری اعلام کرده بود که ارتش اسرائیل یک ساعت پیش از حمله روز شنبه، خواستار تخلیه ساختمان محل استقرار الجزیره و آسوشیتدپرس شده بود.

یک روز پس از این رخ‌داد (یک‌شنبه۱۶ مه) کریستوف دلوار، دبیرکل سازمان گزارش‌گران بدون مرز هدف گرفتن عامدانه نهادهای رسانه‌ای را ”جنایت جنگی” خواند. وی در یگ پست توییتری تصریح کرد که گزارشگران بدون مرز به دادگاه کیفری بین‌المللی شکایت کرده است.

کریستوف دلوار افزود: «اسرائیل با نابود کردن عامدانه نهادهای رسانه‌ای نه تنها صدمات مادی جبران ناپزیری را به این نهاد‌ها وارد می‌کند بلکه در به طور گسترده‌تر مانع پوشش خبری درگیریی که مستقیماً بر غیرنظامیان تاثیر می‌گذارد، می‌شود. ما از دادستان دیوان بین‌المللی می‌خواهیم بررسی کند که آیا این حملات هوایی جنایت جنگی محسوب می‌شوند یا خیر.»

جواد مهدی، مالک برج جلا نیز به خبرگزاری فرانسه گفته بود که یک افسر اطلاعاتی اسرائیل ساعتی پیش از حمله به این برج به وی هشدار داده بود که فقط یک ساعت فرصت دارد تا ساختمان را تخلیه کند. وکلای مالک وی حمله به این برج را ”جنایت جنگی” خوانده و روز جمعه ۲۱ مه شکایتی را به دادگاه کیفری بین‌المللی ارائه کردند.

در طول جنگ اخیر در غزه، حماس بیش از چهار هزار راکت به اسرائیل شلیک نمود و پدافند گنبد آهنین اسرائیل ۹۰ درصد این راکت‌ها را رهیابی و منهدم کرد.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی ”دفتر هماهنگی بشردوستانه” سازمان ملل متحد، دست‌کم ۲۴۲ فلسطینی‌ از جمله ۶۶ کودک و ۳۸ زن بر اثر حملات اسرائیل به نوار غزه کشته شدند. در مقابل ۱۲ اسرائیلی نیز شامل ۲ کودک و ۵ زن جان خود را از دست دادند.

اسرائیل و حماس پس از ۱۱ روز جنگ مرگبار در غزه که آتش آن بر سر احتمال صدور حکم تخلیه اجباری خانه‌های فلسطینیان در محله شیخ جراح افروخته شد بود، سر انجام روز پنج‌شنبه ۲۶ مه با میانجیگری مصر آتش‌بس کردند.

✍️ دیدگاه شما 🙏