اسرائیل: لازم باشد به تنهایی جلوی ایران را می‌گیریم/ ایران مدت‌ها است از خط قرمز عبور کرده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل به کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل گفت: «می‌خواهیم متحدانمان در مقابل ایران بایستند. اما اگر لازم باشد به تنهایی جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را می‌گیریم.»

بنت گفت: «به دوستانمان در آمریکا و کشورهای منطقه طرح اقدامی را ارایه داده‌ایم چون خوشحال می‌شویم در کنار اقدامات مستقل ما، شرکای ما هم اقدام کنند. اما در نهایت به هر قیمتی مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شویم.»

بنت با اشاره به تصویری که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل نشان داد تا به خطر هسته‌ای شدن ایران و خط قرمز اسرائیل اشاره کند، گفت: «آن تصویر و خط قرمز را به یاد دارید؟ ایران مدت‌ها است از آن عبور کرده است.»

در تصویری که نتانیاهو نشان داده بود، روی غنی‌سازی ۹۰ درصدی خط قرمز کشیده شده بود. هنوز روشن نیست که ایران به این مرحله از غنی‌سازی دست یافته باشد اما موسسه علوم و امنیت بین‌الملل می‌گوید ایران یک ماه با تولید مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌‌ای فاصله دارد.

دیدگاه غالب در اسراییل بر این است که بازگشت به برجام به شکل کنونی بی‌معنی است. بسیاری از تحلیلگران نیز بر این باورند با توجه به پیشرفت‌ها و تحولات پدید آمده، حتی در صورت بازگشت به برجام، حذف دانش فنی که ایران در این مدت به دست آورده، امکان‌پذیر نیست.

با این حال مقامات دولت جو بایدن همچنان بر بازگشت به برجام اصرار دارند.

✍️ دیدگاه شما 🙏