اسرائیل می‌گوید که سعید آقاجانی از فرماندهان هوا‌فضای سپاه مسئول حمله به کشتی مرسر استریت است / خبرگزاری تسنیم آقاجانی را از اولین فرماندهان یگان پهپادی رعد سپاه پاسداران معرفی کرده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزرای خارجه و دفاع اسرائیل می‌گویند حمله پهپادی پنجشنبه گذشته به کشتی «مرسر استریت» در سواحل عمان تحت هدایت فرمانده هوافضا و فرمانده بخش پهپادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شده است.

مقامات در تهران حمله به این کشتی که با پرچم لیبریا در حال حرکت بود و تحت مدیریت یک شرکت اسرائیلی قرار داشت را تکذیب کرده‌اند. اما ابعاد این حمله که دو کشته بریتانیایی و رومانیایی برجای گذاشته به سرعت وسیع‌تر شده و شکایت بریتانیا، رومانی و لیبریا در شورای امنیت سازمان ملل به ثبت رسیده است.

درحالی که نام امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه باتوجه به نقش او در فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی آشنا‌تر است، اطلاعات کمتری درباره آقاجانی، فرمانده شاخه پهپادی سپاه وجود دارد.

تا جایی که حسین دلیریان، از چهره‌های امنیتی در توییتی نوشت: «میگم سعید آقاجانی (آراجانی) تو پهپادی سپاه نداریم» و سپس به کنایه تصویری از سعید آقاخانی، بازیگر ایرانی را منتشر کرد.

رسانه‌های اسرائیلی نام کوچک آقاجانی را سعید اعلام کرده‌اند. سازمان مجاهدین خلق نیز در جریان حمله شهریور ۱۳۹۸ به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی، نام آقاجانی را مطرح کرده و نام کوچک او را سعید معرفی کرده بود.

با این حال رسانه‌های نزدیک به سپاه آقاجانی را با نام کوچک حمید معرفی کرده‌اند.

تسنیم در گزارشی در اردیبهشت ۱۳۹۸، حمید آقاجانی را از اولین فرماندهان یگان پهپادی رعد سپاه پاسداران معرفی کرده است. این گزارش می‌گوید که آقاجانی در جریان عملیاتی در سال ۱۳۶۳ در خرمشهر جانباز شده است.

تسنیم در جریان میزگردی که در مورد تجربه عملیات پهپادی با حضور آقاجانی برگزار شده، تصویری از او منتشر کرده است. در این گزارش موضوع میز‌گرد اولین فرماندهان یگان پهپادی رعد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازخوانی ضرورت و شرایط تشکیل این یگان و اقدامات آن در دوران جنگ عنوان شده است. در این گزارش نام حمید آقاجانی در بین نام‌هایی مانند کاظم حیدری، مسیح کشاورز، حاج آقا حیدری و شهید میرهاشمی به عنوان هسته اولیه یگان رعد اعلام شده است.

بنی‌‌ گانتز، وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید که آقاجانی مسئول تامین تجهیزات، آموزش و برنامه‌ریزی برای اقدامات «تروریستی» سپاه پاسداران در منطقه است. سازمان مجاهدین نیز در گزارشی گفته بود که آقاجانی و امیرعلی حاجی‌زاده بر روند اعزام پهپادها برای حمله به آرامکو در عربستان سعودی نظارت داشته‌اند.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز چهارشنبه سیزدهم مرداد، گفت سعید آقاجانی، فرمانده واحد پهپادی سازمان هوا‌فضای سپاه پاسداران ایران، مجری اصلی حمله اخیر به کشتی «مرسر استریت» در آب‌های دریای عمان بود.

ژنرال گانتز تاکید کرد این «نخستین بار است» که اسرائیل نام این نظامی ارشد ایرانی را آشکارا به عنوان طراح حمله صورت گرفته در روز هفتم مرداد مطرح می‌کند.

وی افزود، سعید آقاجانی تجهیزات، آموزش و برنامه‌ها را ارائه می‌کند و مسئول اقدامات تروریستی بسیاری در منطقه بوده است.

وزیر دفاع اسرائیل همچنین اظهار داشت که امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوا- فضای سپاه پاسداران ایران نیز «عامل ده‌ها حمله پهپادی و راکتی اخیر در منطقه بوده است».

ژنرال گانتز در نشست مشترکی با یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، پس از دیدار با شماری از سفیران خارجی کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل در اسرائیل این اظهارات را بیان کرد.

بنی گانتز به این سفیران گفت: «بار دیگرثابت شد که ایران، یک چالش منطقه‌ای، بین‌المللی، و عامل تهدید برای اسرائیل است؛ ایران مسئول ده‌ها عمل تروریستی در منطقه و فعال کردن شبه‌نظامیان متحد خود در یمن، عراق و کشورهای دیگر بوده است.»

وزیر خارجه اسرائیل نیز در این دیدار گفت که رویداد اخیر، «نزاع میان ارتش‌ها در سوریه نبوده؛ اقدام مخفیانه علیه یک پایگاه نظامی نیست؛ بلکه تعرضی علیه شاهراه تجاری جهانی بوده؛ آزادی تردد دریایی مورد حمله قرار گرفته و این، یک بزهکاری بین‌المللی است.»

یائیر لاپید افزوده است که «اگر جهان توان دارد، باید هم‌اکنون علیه ایران اقدام کند زیرا در صورت عدم واکنش از سوی جامعه جهانی، دیگر باید گفت که از اساس جامعه بین‌المللی وجود ندارد».

وزیران دفاع و خارجه اسرائیل با این دیدار، تلاش روزهای گذشته دولت خود را با هدف تصویب قطعنامه جدید تحریمی علیه ایران در شورای امنیت، وارد مرحله تازه‌ای کرده‌اند.

گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل ، در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت گفته بود که «ایران را تحریم کنید».

اسرائیل، در سخنانی که مورد تایید آمریکا و بریتانیا قرار گرفته، می‌گوید که ایران روز پنج‌شنبه گذشته با پهپاد انتحاری به کشتی «مرسر استریت» که در اجاره شرکت کشتیرانی اسرائیلی زودیاک بود، حمله کرد؛ این رویداد به مرگ دو خدمه کشتی که شهروندان رومانی و بریتانیا بودند، منجر شد.

هر چند نام امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده شاخه هوا- فضای سپاه پاسداران ایران برای مردم ایران و جهان آشنا است، اما نام سعید آقاجانی تا پیش از این تنها از سوی سازمان مجاهدین خلق ذکر شده بود.

سازمان مجاهدین در پی حملات پهپادی تابستان سه سال پیش به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان، نام سعید آقاجانی را برده و گفتند که او در کنار امیرعلی حاجی‌زاده بر عملیات ارسال پهپادها به عربستان، نظارت داشت.

هنوز از واکنش ایران به مطرح شدن نام این دو فرمانده ارشد خود در ماجرای کشتی «مرسر استریت» گزارشی منتشر نشده اما مقامات نظامی و سیاسی ایران پیاپی در این هفته تاکید کردند که در این رویداد نقشی نداشته‌اند.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه، روز چهارشنبه نیز با اشاره به آن‌چه که «زمینه‌سازی صهیونیستی» در خلیج فارس نامید، گفت هر کسی که ایران را تهدید کند، یا در تهدید و ضربه زدن به ایران مشارکت کند، با واکنشی سهمگین روبرو خواهد شد.

ایران می‌گوید این کشور خود قربانی حملات متعدد دریایی اسرائیل در سال‌های گذشته قرار گرفته است.

سران اسرائیل در سال‌های گذشته و در موارد متعددی به توانمندی خود در «ضربه زدن به ایران» از طریق دریا افتخار کرده بودند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین، در یکی از دیدارها از واحد دریایی، در یک زیردریایی اسرائیلی، گفت که کشورش «در دریاهای دور و نزدیک» عملیات لازم در برابر ایران را انجام می‌دهد.

روزنامه وال استریت جورنال در آغاز بهار امسال از حملات متعدد اسرائیلی به کشتی‌ها و نفتکش‌های ایرانی در سال‌های گذشته خبر داد که تایید کننده اظهارات متعدد تلویحی نخست وزیر و سایر مقامات اسرائیلی در این زمینه بود.