اسرائیل و یونان بزرگترین قرارداد دفاعی خود را امضا کردند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدو کشور اسرائیل و یونان با هدف بسط و تحکیم روابط سیاسی و اقتصادی و دفاعی خود بزرگترین توافقنامه تأمین نیازهای دفاعی را امضا کردند. پیش از آن وزیران دفاع کشورهای امارات، قبرس، یونان و اسرائیل با یکدیگر ملاقات کرده بودند.

وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد قراردادی در حوزه دفاعی میان این کشور و یونان با ارزشی بالغ بر یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار به امضا رسیده است.

این بزرگترین قرارداد دفاعی میان دو کشور است.

این قرارداد شامل احداث و اداره یک مرکز آموزشی برای نیروی هوایی یونان توسط شرکت هوافضا و صنایع جنگ‌افزاری “ال‌بیت سیستمز” اسرائیل می‌شود. این مرکز آموزشی بر اساس الگوی آکادمی پرواز اسرائیل ساخته و اداره خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل وزارت دفاع اسرائیل، این شرکت اسرائیلی علاوه بر تامین ۱۰ فروند هواپیماهای جدید آموزشی M-346 ساخت شرکت ایتالیایی لئوناردو، تمامی ناوگان آموزشی نیروی هوایی یونان را برای مدت ۲۲ سال نگهداری می‌کند.

شرکت ال‌بیت تجهیزات و لوازم یدکی هواپیماهای یونانی T6 را همراه با آموزش، سیستم‌های شبیه‌سازی و حمایت‌های لجستیک تأمین و به روز خواهد کرد.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل در این رابطه گفت: «من اطمینان دارم که این (برنامه) به توانمندی اقتصادی اسرائیل و یونان تحکیم خواهد بخشید و هم‌پیمانی دو کشور در حوزه‌های سیاست دفاعی، اقتصادی و سیاسی را تعمیق خواهد بخشید.»

اعلام این خبر پس از ملاقات روز جمعه ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) در قبرس میان وزیران دفاع کشورهای امارات متحده عربی، یونان، قبرس و اسرائیل با هدف گسترش همکاری‌های این کشورها صورت گرفت.