اسرائیل کاردار خود را از ورشو فراخواند/بنت:شرم‌آور است/لاپید: درحال مذاکره با آمریکا هستیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_امضای قانون منع استرداد اموال قربانیان هولوکاست به خانواده‌هایشان توسط رئیس جمهوری لهستان خشم اسرائیل را به همراه داشت و این کشور کاردار خود را از ورشو فراخواند.

به گزارش رویترز، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در سخنانی امضای قانون منع استرداد اموال قربانیان هولوکاست به خانواده‌هایشان توسط رئیس جمهوری لهستان را “بی‌حرمتی شرم‌آور” به هولوکاست خواند.

وی نسبت به این اقدام لهستان ابراز تاسف کرد و گفت: ورشو تصمیم گرفت همچنان به کسانی آسیب برساند که تمام دنیایشان را از دست داده‌اند.

نفتالی بنت ادامه داد: این قانون لهستان “ننگ‌آور” است و اسرائیل در مقابل آن سکوت نخواهد کرد.

در همین حال، یائیر لاپید، وزیر خارجه اسراائیل از فراخواندن کاردار این کشور در ورشو در اعتراض به امضای این قانون توسط ریاست جمهوری لهستان خبر داد.

وی گفت که تل‌آویو کاردار خود خواست که هر چه سریع‌تر ورشو را ترک کند و همچنین سفیر این کشور که قرار بود به زودی به لهستان برود فعلا می‌ماند.

لاپید ادامه داد:” لهستان برای اولین بار قانونی ضد یهودی و غیراخلاقی را تصویب کرد و به کشوری ضد دموکراتیک و غیر لیبرال تبدیل شد که به بزرگترین فاجعه تاریخ بشریت بی‌احترامی می‌کند.”

وی تاکید کرد که در برهه کنونی سفیر جدیدی به ورشو فرستاده نخواهد شد و سفیر لهستان در اسرائیل مرخصی خود را تمدید کند.

لاپید افزود: اسرائیل در حال مذاکره با آمریکا درباره اقدامات بعدی است.

اندریه دودا، رئیس جمهوری لهستان شنبه قانونی را امضا کرد که بر اساس آن بازماندگان هولوکاست قادر نیستند به طور غیرقانونی برخی املاک در لهستان را تصرف کنند.

این قانون پیش از امضای ریاست جمهوری در پارلمان لهستان تصویب شده بود و عملا بازیابی اموال تصرف شده توسط نازی‌ها در زمان جنگ جهانی دوم از سوی بازماندگان هولوکاست در این کشور را منع می‌کند.