اسلحه‌کشی حشدشعبی در بغداد و اعتراض مقتدا صدر ؛ اقدامات اخیر حشدشعبی برای گرفتن بودجه و مبارزه سیاسی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، “مقتدا صدر” رهبر جریان صدر و ائتلاف سائرون در صفحه توئیتر خود به حضور شبه‌نظامیان ربع الله در خیابان‌های بغداد واکنش نشان داد.

وی نوشته است که اول، دست بردن به سلاح برای تحقق خواسته‌ها امری مردود است و دولت نباید اجازه دهد چنین اقداماتی مجددا صورت بگیرد.

دوم، اگر گروه ربع الله شاخه‌ای از سازمان الحشد الشعبی است، بنابراین این سازمان باید آن‌ها را بازخواست کند. در غیر این صورت حشد باید از گروه ربع الله و اقدامات آنان اعلام براءت کند.

سوم، تصمیم‌گیری درباره بالا بردن بهای دلار منافع و زیان‌هایی دارد. به همین دلیل ما کار را به دست متخصصان و کارشناسان اقتصادی سپرده‌ایم؛ اما ذکر این نکته مهم است که ملت نباید قربانی افزایش بهای کالاها در بازار شوند و از این رو دولت باید جلوی روند صعودی قیمت‌ها را بگیرد و با عاملان این قضیه برخورد کند.

چهارم، شاید گروه ربع الله گمان کرده که با این اقدام می‌تواند جای خود را در قلب مردم باز کند. هرگز! چرا که خشونت از دایره محبت مردم خارج است. خشونت را تمام کنید و از شکستن وجهه دولت دست بردارید، به ویژه که این اقدام شما با هماهنگی با دولت صورت نگرفته است.

ادامه اعتراض‌ها به اقدام حشدالشعبی در عراق

هادی العامری رئیس ائتلاف پارلمانی الفتح نسبت به حضور بخشی از نیروهای نظامی حشد شعبی در خیابان‌های بغداد واکنش نشان داد. در سخنان او آمده است:

حضور نیروهای مسلح در خیابان ها به هر بهانه ای که باشد، مردود است.

درخواست حقوق شهروندان و دفاع از آن امری مشروع و بسیار پر اهمیت است. اما باید از طریق ابزارهای مسالمت آمیز و براساس اقدامات قانونی باشد.

اسلحه‌کشی حشدشعبی برای گرفتن بودجه و مبارزه سیاسی

گروه مقاومت ربع الله با صدور بیانه‌ای به چهار نکته تاکید کرده است:

۱.قدردانی از نیروهای مقاومت که امروز با حضور در خیابان های بغداد پیام تهدیدآمیزی به آمریکا و مزودوران آن دادند.

۲.تاکید بر حمایت از نمایندگان شریف پارلمان عراق که خواستار پایین آمدن قیمت دلار در مقابل دینار عراق هستند و از فقرا و محرومان حمایت می کنند.

۳.هشدار به برخی از گروه های سیاسی و به ویژه مسعود بارزانی و طرفداران او که تعمدا مانع از تصویب بودجه در پارلمان میشوندو به دنبال منافع خود هستند.

۴.تاکید بر اینکه مقاومت تا زمان تحقق خواسته های ملت و به ویژه اهالی استان های جنوبی عراق که حق آنها در بودجه ضایع شده است، ساکت نخواهد نشست .