اسماعیلی: روح‌الله زم به اعدام محکوم شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سخنگوی قوه قضاییه از محکومیت روح الله زم به اعدام خبر داد.

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوال ایسنا درباره اینکه آیا رای پرونده روح الله زم صادر شده یا خیر؟ گفت: بله. حکم صادر شده است و از آنجا که  رسیدگی به اتمام رسیده است، حکم مبنی بر محکومیت زم صادر شده است و گرچه ما در ایام غیرقطعی جزییات ان را نمی گوییم ولی پرونده ای بود که در راستای  ماده ۳۵۵ایین دادرسی کیفری اجازه انتشار جریان دادگاه اخذ شده بود می توانیم جزییات ان را بگوییم‌.

وی افزود: موارد اتهامی را روح الله زم داشت و  دادگاه۱۳ مورد از عناوین ریز توام را از مصادیق افسادفی الارض دانسته است و حکم اعدام صادر کرده است و در مورد چند مورد اتهامی که  افساد فی الارض نبود به  مجازات حبس محکوم شده که این حکم غیرفطعی و  قابل فرجام خواهی است و چنانچه از ناحیه ایشان فرجام خواهی شود پرونده به  دیوان عالی ارسال می شود.

در ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸ نخستین دادگاه وی برگزار شد. بنابر گزارش‌ها، این دادگاه از ساعت ۸ صبح در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی آغاز شد و در ابتدا متن کیفرخواست، شامل ۱۷ بند اتهامی، توسط نماینده دادستان قرائت شد. همچنین برخی منابع گزارش کردند که این جلسه دادگاه «بیش از سه ساعت» و در دو نوبت برگزار شده‌است.

۱۷ بند اتهام شامل این موارد هستند:

«تحریک مؤثر نیروهای رزمنده و اشخاصی که به نحوی در خدمت نیروهای مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی»
«افساد فی الارض»
«تشکیل و اداره کانال آمدنیوز و صدای مردم»
«جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی اسرائیل به واسطه سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای منطقه»
«جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه»
«همکاری با دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران»
«اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور»
«مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام به‌طور گسترده»
«عضویت و مدیریت پایگاه خبری سحام‌نیوز»
«مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار به قصد برهم زدن امنیت کشور»
«مشارکت در جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده به قصد ارائه به دیگران با هدف برهم زدن امنیت کشور»
«مشارکت در نشر اکاذیب به‌طور گسترده»
«توهین به مقدسات اسلام»
«توهین به روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای»
«توهین به مقامات و مأمورین در حال انجام وظیفه یا به سبب آن»
«تحصیل مال از طریق نامشروع جمعاً به میزان نود و هفت هزار و پانصد و پنجاه یورو»
«شکایت برخی اشخاص حقوقی و حقیقی»
همچنین غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، گفته بود: «در این پرونده غیر از متهم اصلی، ۵ نفر هم بازداشت شده و تعدادی هم احضار شدند اما پرونده روح‌الله زم از بقیه تفکیک شده‌است».

دومین دادگاه
روح‌الله زم، در دومین دادگاهش با رد کردن اتهام افساد فی الارض و دیگر اتهام‌ها علیه خود، دربارهٔ پرسش رئیس دادگاه در ارتباط با «مسئول بودن» در اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶ نیز گفت که «این موضوع ارتباطی با من ندارد.» او همچنین گفت که پیش از بروز ناآرامی‌های دی ۹۶ در ایران، با کانال تلگرامی آمدنیوز به‌طور موقت قطع ارتباط کرده و از اواسط سال ۹۷ کنترل این کانال تلگرامی را در اختیار داشته‌است.

در این جلسه همچنین شکایت نهاد ریاست‌جمهوری از روح‌الله زم مطرح شد و معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری، زم را متهم کرد که نامه‌ای جعلی مبنی بر موافقت حسن روحانی با ورود زنان به ورزشگاه منتشر کرده‌است. زم در واکنش به این شکایت گفت: «این نامه با امضای آقای واعظی بود، نامه را ما تهیه نکرده بودیم بلکه برای ما ارسال شده بود». او همچنین دربارهٔ اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» گفت: «آمریکا دولت متخاصم نیست».

قاضی دادگاه در این جلسه همچنین خبر داد که پس از بازداشت برادر ناتنی روح‌الله زم، پدر زم نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی داده و با موافقت علی خامنه‌ای، برادر ناتنی روح‌الله زم آزاد شده‌است. او به زمان وقوع این رویدادها اشاره نکرد.

چهارمین دادگاه
چهارمین دادگاه روح‌الله زم، روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. او اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» را رد کرد و گفت که نوشته‌های او در راستای فعالیت مطبوعاتی‌اش بوده‌است. زم در پاسخ به سئوال صلواتی که پرسید آیا اتهام اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران را می‌پذیرد، گفت: «خیر، من کار مطبوعاتی می‌کردم».

برخی منابع در گزارشی از این جلسه دادگاه نوشته که صلواتی به مواردی چون «آموزش ساخت کوکتل مولوتوف، ماسک ضداشک‌آور» و راه‌های «زمین انداختن متورسوارهای» امنیتی اشاره کرده و آنها را به روح‌الله زم و کانال تلگرام «آمدنیوز» نسبت داده‌است. اما زم در پاسخ گفت: «این‌ها مربوط به من نیست و یکسری مطالب کپی بود و یکسری نیز تحت القائات بود». زم تأکید کرد که او «خبرنگار» بوده و «کار خبری» می‌کرده‌است.

ششمین دادگاه
ششمین و آخرین جلسهٔ دادگاه زم در ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ برگزار شد. به نوشتهٔ خبرگزاری‌های داخل ایران، زم در این جلسه اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی» و «توهین به مقدسات» را رد کرده اما اتهاماتی چون «توهین به مأموران دولتی و تحریک مردم به اغتشاش»، «نشر اکاذیب» و «حمایت از «محکومان امنیتی و خانوادهٔ پهلوی» را پذیرفته‌است.

در ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ سازمان گزارشگران بدون مرز نسبت به احتمال صدور حکم اعدام برای روح‌الله زم هشدار داد و ابراز نگرانی کرد. این سازمان با اشاره به محاکمه روح‌الله زم توسط قاضی صلواتی اعلام کرد، به دلیل اینکه در میان اتهامات وی «مفسد فی الارض» و «جاسوسی» گنجانده شده مطابق قانون مجازات اسلامی می‌تواند مجازات اعدام را در پی داشته باشند، سازمان گزارشگران بدون مرز از گزارشگران ویژه سازمان ملل خواسته‌است که نسبت به این موضوع اقدام کنند

لازم به ذکر است که پیشتر مجموعه نگام کمپینی را برای نجات جان روح الله زم تشکیل داده است که در زیر آن را مرور می کنیم :

نامه بیش از ۲۵۰۰ نفر از فعالان سیاسی ، حقوق بشری و رسانه ای خطاب به نهادهای بین المللی حقوق بشری : جان روح الله زم در خطر است ، از شما تقاضامندیم مانع از اجرای حکم اعدام او توسط حاکمیت و دستگاه قضایی ایران شوید


با توجه به برگزاری چند دادگاه نمایشی برای روح الله زم و وارد نمودن برخی اتهام های بی اساس از جمله تلاش برای انجام اقدام تروریستی برای هدف قرار دادن پادگان های سپاه که هر عقل سلیمی بر غیر واقع بودن آن ها تاکید دارد ، از آن جا که مطابق با رویه دستگاه های قضائی و امنیتی ایران ، احتمال صدور حکم اعدام و اجرای آن با توجه به نوع اتهام های وارده افزایش یافته ، همین امر موجب نگرانی فعالان سیاسی ، روزنامه نگاران ، خبرنگاران ، مدافعان حقوق بشر ایرانی و سایر اقشار ایرانی در داخل و خارج کشور شده است.

به همین منظور کمپینی برای نجات جان روح الله زم راه اندازی گردید و در این کمپین با ارسال نامه هایی سرگشاده به نهادهای بین المللی حقوق بشری درخواست گردید که با توجه به در خطر بودن جان روح الله زم ، مانع از اجرای حکم اعدام او توسط حاکمیت و دستگاه قضایی ایران شوند.

این نامه به امضای بیش از ۲۵۰۰ نفر از فعالان سیاسی ، حقوق بشری و رسانه ای رسیده است .

در میان امضاکنندگان نام های شناخته شده ای چون :

حشمت طبرزدی ، جعفر پناهی ، زینا تهرانی ، وفا نیکفر ، مسعود اختری تهرانی ، سید احمد شمس ، منوچهر محمدی ، حسن نایب هاشم ، قاسم درانی ، سیروان منصوری ، میثم بازیاری ، حمید رضا امینی ، ویکتوریا آزاد ، دیاکو کرد ، مجید شمس ، حسین جعفری ، جمشید تفریشی ، سمیرا هاشمی ، علی مرادی ، محمد گورانی ، سمیه رضایی ، امید جوکار ، بابک رحمانی ، امیر ارجمندی ، علیرضا لاچین ، صادق مکوند ، رضا کوشا ، دنیا صفری ، لاله عزیزی

به چشم می خورد .

متن کامل این نامه به شرح ذیل است :

دبیر کل محترم سازمان ملل متحد
شورای محترم حقوق‌بشر سازمان ملل متحد
کمیساریای محترم عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
سازمان محترم عفو بین الملل
جناب آقای جاوید رحمان ، گزارشگر محترم ویژه حقوق بشر در امور ایران
سازمان محترم گزارشگران بدون مرز

جان روح الله زم در خطر است ، از شما تقاضامندیم مانع از اجرای حکم اعدام او توسط حاکمیت و دستگاه قضایی ایران شوید

با سلام و احترام

ما امضا کنندگان ذیل ، جمعی از کنشگران سیاسی ، روزنامه نگاران ، خبرنگاران و فعالان حقوق بشر و سایر اقشار ایرانی ، ضمن اعلام نگرانی از احتمال صدور حکم اعدام برای روح الله زم مدیر رسانه آمدنیوز از تمامی سازمان های بین المللی و نهاد های حقوق بشری و وجدان های بیدار در سراسر دنیا تقاضامندیم مانع از اجرای این حکم ظالمانه شوند.

روح الله زم مدیر کانال تلگرامی نیوز آمدنیوز در حالی که به فعالیت های رسانه ای خود مشغول بود ، با نیرنگ سیستم امنیتی ایران و طراحی یک نقشه فریب کارانه به بهانه دریافت کمک مالی از آیت الله سیستانی ، از فرانسه به عراق کشانیده شد ، اما متاسفانه با نقض تمامی قوانین و معاهدات بین المللی توسط دستگاه های امنیتی ایران در خاک کشوری دیگر ربوده شده و به داخل خاک ایران هدایت شد.

متاسفانه طی این چند ماه ، او از هر گونه ارتباط با خارج از زندان و حتی خانواده خود محروم بوده و علاوه بر آن برای دفاع از خود ، از وکیل تسخیری تعیین شده توسط دستگاه قضائی استفاده کرده است.

با کمال تاسف دستگاه قضائی ایران با کمک دستگاه های امنیتی طی چند ماه اخیر با برگزاری چندین دادگاه نمایشی ، اتهام های بی اساسی را متوجه او نموده اند که برخی از آن ها از جمله اتهام اقدام تروریستی برای هدف قرار دادن پادگان های سپاه ، کاملا مضحک بوده و هر عقل سلیمی بر غیر واقع بودن آن ها تاکید دارد.

بسیاری از اتهام های وارده به روح الله زم از هیچ منطقی برخوردار نبوده و حکایت از پرونده سازی ذهن بیمار دستگاه های امنیتی ایران دارد که خبرنگاران و روزنامه نگاران را هم چون سیاهی لشگر و پیاده نظام دشمنان خارجی و جاسوس های دستگاه های امنیتی بیگانه می پندارد ، و همین ذهنیت ها ، متاسفانه احتمال صدور حکم اعدام برای وی را افزایش داده که همین امر موجب نگرانی بسیار در میان مردم ایران و وجدان های بیدار بشری شده است.

بدون شک ما امضا کنندگان ذیل منکر برخی از اشتباه ها در روند فعالیت های رسانه آمدنیوز و شخص روح الله زم نیستیم و او را از برخی خطاها مبری نمی دانیم اما امروز پای جان یک انسان و یک خبرنگار در میان است که برای افشای مفاسد حاکمیت ایران و تنویر افکار عمومی تمام تلاش خود را نمود ؛ بدون شک اگر امروز ما به یاری او نشتابیم فردا ممکن است این اتفاق برای هر ایرانی که در بیرون از مرزها زندگی می کند ، رخ دهد .

لذا ما امضا کنندگان از تمامی سازمان های بین المللی و نهادهای حقوق بشری خواستاریم با هر روشی که می توانند حاکمیت و دستگاه قضایی ایران را از صدور و اجرای این حکم ظالمانه و ضد بشری برحذر دارند.