اسماعیلی: قضات اخراجی فاسد بودند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، روز سه‌شنبه گفت این دستگاه به منظور اصلاحات ساختاری تحت عمل «جراحی» است.

او در گفتگوی هفتگی با خبرنگاران گفت: «جراحی در حال رخ دادن است و این جراحی درد دارد، فرد و یا دستگاه بیمار ممکن است برایش خوشایند نباشد اما عاقبت خوبی دارد.» 

اسماعیلی با اشاره به خبر اخراج تعدادی قضات «فاسد»، گفت: «پرونده قضاتی که اخراج می‌شوند اینگونه نیست که جرم اصطلاحی(تعریف شده) انجام داده باشند.» او توضیح داد برکناری این قضاوت مربوط به «صلاحیت» آنان بوده است.

اسماعیلی همچنین گفت «مجموعه‌ای از مدیران و مرتبطین» با بانک سرمایه مرتکب «اعمال مجرمانه» شده‌اند.

او‌ بدون اشاره به جزئیات اعمال مجرمانه، گفت: «گروه‌هایی محاکمه شدند و گروه‌هایی در نوبت محاکمه هستند.»

به گفته او، «نهادهای ناظر» در انجام وظایف قصور و کوتاهی داشتند.

اسماعیلی همچنین در مورد پرونده ولی‌الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی، و احمد عراقچی، معاون ارزی او، در پرونده کاهش ارزش پول ملی، گفت پرونده به علت «نقص» در مرحله «تحقیقات تکمیلی» است.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین درباره پرونده سقوط هواپیمای تهران یاسوج گفت برای ۱۸ نفر کیفرخواست صادر شده است؛ دادسرا سه نفر از شخصیت‌‌های حقوقی را مجرم شناخته شدند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده روح‌الله زم گفت: «از بیان عنوان اتهامی معذوریم. تحقیقات مفصل و مستندات فراواتی بدست آمده است از ارتباطات وی با سرویسهای بیگانه محرز شده و نحوه ارتباط مشخص و وجوه اخذ شده مشخص شده است.»