اسناد فوق‌محرمانه نقش ایران در تحولات عراق افشا شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، روزنامه نیویورک تایمز و وب‌سایت امنیتی اینترسپت با انتشار گزارش‌های محرمانه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، نقش حکومت ایران در تحولات عراق را افشا کرده است. 

به گزارش اینترسپت، این اسناد که ۷۰۰ صفحه از گزارش‌های فوق‌محرمانه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران را شامل می‌شود و از زبان فارسی به انگلیسی ترجمه شده است نشان می‌دهد چگونه افسران اطلاعاتی و جاسوسان این وزارتخانه در هماهنگی با بسیاری از اعضای کابینه دولت عراق و نفوذ در رهبری نظامی این کشور و حتی استخدام منابعی که برای سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) کار می‌کردند، در تحولات سیاسی عراق نقش داشته‌اند.

بر مبنای این گزارش‌های محرمانه، عملیات‌های ایران در عرصه سیاسی عراق، که با هماهنگی مخفیانه قاسم سلیمانی انجام می‌شد، به اندازه‌ای بوده است که افسران اطلاعاتی به‌راحتی و بدون هیچ‌گونه مانعی در همه نهادهای دولتی و مراکز تصمیم‌گیری عراق حضور مستمر داشته‌اند و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در این کشور را هدایت می‌کرده‌اند.

روزنامه نیویورک تایمز و اینترسپت در بیانیه‌ای گفته‌اند که این گزارش‌های مستند را «منبعی» که هویتش را فاش نکرده مدت‌ها پیش در اختیار آن‌ها گذاشته بود و اکنون پس از ترجمه و راستی‌آزمایی، منتشر شده است. 

این منبع آگاه در توضیح این اقدام به اینترسپت گفته است: «بگذارید دنیا بداند ایران در کشور من دست به چه اعمالی می‌زند.»

اینترسپت نوشته است چند ماه پیش و پس از دریافت این گزارش‌ محرمانه ۷۰۰ صفحه‌ای، با روزنامه نیویورک تایمز تماس گرفت و آن‌ها قبول کردند با آن‌ها همکاری کنند و این اسناد را در گزارشی مشترک منتشر کنند. 

دریافت این اسناد فوق‌محرمانه با توجه به تدابیر امنیتی شدید ایران و در حالی که چند مرکز جاسوسی و ضد‌اطلاعاتی در دولت و سپاه پاسداران فعالیت‌های مشترک خود را هماهنگ و مراقبت می‌کنند، امری بی‌سابقه است