اسکناس ۵۰ پوندی جدید وارد چرخه اقتصادی بریتانیا شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبانک مرکزی انگلستان اسکناس ۵۰ پوندی جدید را روانه بازار کرده است؛ این اسکناس اخیرا طراحی شده و بر روی آن تصویر آلن تورینگ، ریاضیدان، رمزشکن و یکی از پیشگامان علم کامپیوتر دیده می‌شود.

اسکناس‌های جدید همزمان با سالگرد تولد آقای تورینگ وارد بازار شده‌اند.

با ورود پولهای جدید، تمامی مجموعه اسکناس‌های بانک مرکزی انگلستان برای اولین بار پلاستیکی هستند.

قرار است اسکناس‌های قدیمی ۵۰ پوندی و ۲۰ پوندی تا اکتبر سال آینده (۲۰۲۲) از چرخه پولی بریتانیا خارج شوند هر چند پولهای قدیمی در مراکزی نظیر دفاتر پستی قابل تعویض خواهد بود.

بی‌بی‌سی توانست در اتفاقی نادر از یکی از مراکز چاپ اسکناس در استان اسکس بازدید کند؛ جایی که روزانه ظرفیت چاپ ۵ میلیون اسکناس جدید وجود دارد.

در این مرکز اشکال مختلفی از پول تولید می‌شوند که به کشورهای مختلفی در دنیا ارسال می‌شوند.

با اینکه استفاده از پول نقد در خریدهای روزمره به خصوص از زمان شروع همه‌گیری کرونا رو به کاهش بوده، اما هنوز تقاضا برای اسکناس بالاست که از جمله دلایل آن رشد جمعیت و ذخیره پول نقد بوده است.

اسکناس‌های ۵۰ پوندی در مقایسه با اسکناس‌های کم ارزش‌تر ، استفاده کمتری در مجموعه بانک مرکزی انگلستان دارند.

در گذشته هم استفاده از اسکناسهای درشت ۵۰ پوندی مورد تردید قرار گرفته بود و یکی از بررسی‌ها این اسکناس را “پول نخبگان فاسد، مجرمان و به منظور فرارهای مالیاتی” توصیف کرده بود.

با این وجود تعداد آنها که وارد چرخه پولی شده‌اند امسال به ۳۷۵ میلیون رسیده؛ یعنی از هر ۱۳ اسکناس یک اسکناس ۵۰ پوندی است.

سارا جان، صندوق‌دار ارشد بانک مرکزی انگلستان می‌گوید این اسکناس‌های درشت بیش از آنچه تصور می‌شود، مورد استفاده است.

به گفته او تعداد زیادی از گردشگران از ۵۰ پوندی در سفرهای خود استفاده می‌کنند.

اسکناس‌های ۵۰ پوندی که اکنون در بازار است، برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ میلادی چاپ شد که البته از چرخه تولید خارج شده است و قرار است تا آخر سپتامبر سال آینده میلادی (۲۰۲۲) به کلی استفاده آن متوقف شود.

همزمان اسکناس‎های قدیمی ۲۰ پوندی هم از چرخه پولی بریتانیا خارج خواهند شد.

طول عمر اسکناس‌های جدید که پلیمری هستند ۲/۵ برابر اسکناس‌های قبلی است و جعل آنها هم ساده نیست؛ و اگر همراه لباس در ماشین لباسشویی شسته شوند، آسیب نمی‌بینند.

اگرچه تعداد کمی از دستگاه‌های خودپرداز، ۵۰ پوندی در اختیار مشتریان قرار می‌دهند اما از امروز اسکناس‌های جدید در خودپرداز بانکها موجود خواهد بود.

آلن تورینگ که طرح چهره او در اسکناس ۵۰ پوندی دیده می‌شود، در جریان جنگ جهانی دوم به خدمت سازمانی درآمد که اکنون سازمان “شنود ارتباطات بریتانیا” (جی‌سی‌اچ‌کیو) نام دارد.

تورینگ در شکستن رمز معروف “انیگما”ی آلمان نازی نقش بسیار مهمی ایفا کرد. دستگاهی که او برای شکستن این رمز ابداع کرد، زمینه‌ساز ساخت کامپیوتر شد.

گفته می‌شود این ابداع به کوتاه کردن جنگ دوم جهانی و نجات جان بسیاری کمک کرده است.

با وجود خدمات بزرگ آلن تورینگ، او به جرم همجنس‌گرایی محاکمه شد؛ او بعد از رابطه با یک مرد ۱۹ ساله در منچستر دستگیر شد و مجبور شد به جای رفتن به زندان هورمون زنانه مصرف کند.

آلن تورینگ در ۴۱ سالگی درگذشت و تحقیقات نشان داد که خودکشی کرده.

در سال ۲۰۱۳ ملکه بریتانیا به او بخشودگی داد.

یکی از دلایل انتخاب او برای طرح ۵۰ پوندی توسعه تنوع‌گرایی در جامعه بریتانیا بوده است.