اصرار اصلاح طلبان برای نامزدی جهانگیری/ قنبری: جهانگیری همه ویژگی‌های یک رئیس جمهور خوب را دارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ قنبری گفت: مجاهدت‌های جهانگیری در این دولت نباید به هیچ وجه فراموش شود و اگر راه نجاتی باشد، در همین تفکری است که بر دولت روحانی حاکم بوده است.

کمتر از یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری باقی است و جریانات سیاسی درحال وارسی نیرو‌های خود و برگزیدن گزینه‌های ریاست جمهوری است. دست اصلاح طلبان، اما خالی‌تر از همیشه است و اغلب چهره‌های شاخص آن به دلایلی امکان حضور یا رای آوری در این انتخابات را ندارد. از جمله این چهره‌های شاخص نیز اسحاق جهانگیری است. او در دولت یازدهم و دوازدهم معاون اول بوده و حتی در انتخابات ۹۶ نیز در نقش کاندیدای پوششی هرچه داشت برای دولت مستقر هزینه کرد. همین هم به دلیلی برای ناامیدی اصلاح طلبان به رای آوری او تبدیل شده است. جهانگیری به عنوان فردی که در دولت اول به خصوص در حوزه اقتصاد نقشی تعیین کننده داشت و در دولت دوم روحانی نیز علی‌رغم همه مشکلات حاضر به استعفا شد در کارزار ۱۴۰۰ امکان انتقاد از وضع موجود را ندارد و مردم ناراضی از شرایط کنونی نیز قاعدتا به او اقبالی نشان نمی‌دهند.
با همه این اوصاف، اما برخی از سیاسیون در جبهه اصلاح طلب خوشبین بوده و معتقدند که جهانگیری همچنان قابلیت تبدیل شدن به یک رئیس جمهور خوب را دارد. یکی از این افراد داریوش قنبری، فعال سیاسی اصلاح طلب است که در گفتگو با «نامه نیوز» گفت: «آقای جهانگیری چهره محبوبی است. به نظر من مردم از فداکاری‌های جهانگیری در درون دولت آگاه هستند و می‌دانند که در این شرایط حاد و دشوار اقتصادی که کشور تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار دارد، آقای جهانگیری و زحمات شبانه روزی او است که کشور را در این وضعیت نگاه داشته و اگر هر کشور دیگری بود، الان اوضاع بسیار بدتری داشت و حتی شاید شبیه ونزوئلا شده بود. اما در سایه تدبیر‌ها و تلاش‌های افراد ایثارگر مثل آقای جهانگیری در درون دولت، دشمن به هدفی که از تحریم داشت، نرسیده است».


وی افزود: «مردم هم باید بدانند که اگرچه مشکلاتی در کشور موجود است و قابل انکار نیست، اما این اولین بار بعد از دوران مصدق است که کشور اقتصاد بدون نفت را تجربه می‌کند. الان مدیران دولت، کشور را بدون نفت مدیریت می‌کنند و در راس آن‌ها هم آقای جهانگیری است که در عرصه اقتصادی مجاهدت می‌کند و اجازه نمی‌دهد بحران‌های بزرگتری شکل بگیرد. کاردانی، تخصص، تدبیر و روحیه ایثارگری جهانگیری مثال زدنی است. مشکلاتی در کشور وجود دارد، اما افرادی که درک درستی از مشکلات دارند ریشه آن را می‌شناسند و می‌دانید که چه راه سختی پیش روی جهانگیری و همکارانش در دولت بوده است».


قنبری تاکید کرد: «کاندیداتوری جهانگیری در ۱۴۰۰ فرصتی است برای اینکه ضمن بازگو کردن مشکلات و مسائل موجود در دولت فعلی و تبیین مناسب واقعیات کشور، تحلیل درستی از اوضاع کشور ارائه شود و مردم هم با عقلانیت و توجه به واقعیت کشور انتخاب درستی انجام دهند».
این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: «به نظر من جهانگیری از سرمایه‌های بزرگ جریان اصلاحات برای ۱۴۰۰ است. او با روحیه ایثارگری، دلسوزی و تلاش مثال زدنی ویژگی‌های کامل یک رئیس جمهور بسیار خوب را دارد و توان این را دارد که در راس دولت قرار بگیرد و بتواند به خوبی از عهده حل مشکلات و مدیریت کشور برآید.»
وی درباره اینکه آیا مجموعه طیف‌های اصلاح طلب از جهانگیری حمایت خواهند کرد یا خیر؟ گفت: «با توجه به شناختی که من دارم فکر می‌کنم که آقای جهانگیری به لحاظ ویژگی‌های شخصی روحیه خوبی برای کار کردن با همه اصلاح طلبان دارد و این باعث می‌شود که اصلاح طلبان هم از او استقبال کنند».
قنبری همچنین درباره اینکه آیا دفاع از وضع موجود به عنوان فردی که معاون اول دولت بوده است، جهانگیری را در رقابت‌های انتخاباتی ۱۴۰۰ به چالش نمی‌کشد؟ گفت: «به هر حال جهانگیری در شرایطی در دولت حضور داشته که کشور تجربه اقتصاد بدون نفت را دارد. این یک واقعیت مهم است و به نظر من دولت روحانی، کشور را بد اداره نکرده است. درست است که برخی بدون اینکه تجربه مدیریت یک سوپر مارکت را داشته باشند، مدیرتی کشور را به نقد گرفته و به دولت می‌تازند و می‌خواهند که گرانی و وضعیت نابسامان اقتصادی را به دولت نسبت دهند، اما نباید فراموش کنیم که همین مدیران و دولت در چهار سال اول ریاست جمهوری آقای روحانی در سایه امیدی که رسیدن به برجام ایجا کرده بود، نوعی ثبات بسیار خوب در کشور ایجاد کردند. به نحوی که درعرض چهار سال قیمت دلار تغییر خاصی نکرد و ثبات اقتصادی مثال زدنی ایجاد شد. مشکلات موجود یک عارضه بیرونی و ناشی از فشار‌ها و تحریم‌ها است.»
وی افزود: «دولت روحانی نهایت تلاش خود را در قالب برجام کرد که بتواند مناسبات عادی را با سایر کشور‌ها ایجاد کند، اما یک متغیر خارجی یعنی روی کار آمدن ترامپ و برهم زدن برجام که اتفاقا با برخی کارشکنی‌های داخلی (خارج از دولت) همراه شد، تاثیر گذار بود و وضع موجود را پیش آورد. من معتقدم که در کل مردم می‌دانند که ریشه مسائل و مشکلات عملکرد روحانی نیست. دلواپسان دیروز که قبلا هم با مدیریت ناصحیح خود در ایجاد تحریم‌ها موثر بوده اند، می‌خواهند از این شرایط و اوضاع نابه‌سامان اقتصادی بهره بردای تبلیغاتی برای انتخابات ۱۴۰۰ کنند، اما دولت انصافا نقشی در این وضعیت تحمیل شده به کشور نداشته و نهایت تلاش خود را کرده است. به نظر من نباید زحمات دولت را در راستای حل مشکلات ندیده گرفت.»
قنبری تاکید کرد: «مردم هم به خوبی می‌دانید که تخریب گران امروز در قالب انتقاد دنبال چه هستند؛ بنابراین معتقدم که دولت در این شرایط مظلوم واقع شده و مردم باید به کمک آن بیایند. تنها راه نجات کشور به نظر من تداوم همین مشی و روندی است که در دولت فعلی وجود داشته است. راهی غیر از خردگرایی حاکم بر این دولت نداریم. اگر قرار باشد کشور بر مدار و محور احساسات بچرند و عقلانیت دوباره کنار گذاشته شود، مشکلات بسیار وخیم‌تر خواهد شد. کشور با یک اشتباه در معرض ونزوئلایی شدن قرار می‌گیرد و مردم باید حواسشان باشد».
وی در پایان گفت: «مجاهدت‌های جهانگیری در این دولت نباید به هیچ وجه فراموش شود و تنها راه ادامه رویه همین دولت است و اگر راه نجاتی باشد، در همین تفکری است که بر دولت روحانی حاکم بوده است».

اسحاق جهانگیری (زادهٔ ۲۰ دی ۱۳۳۶ سیرجان) سیاست‌مدار اصلاح طلب و مدیر ارشد اجرایی ایرانی است، که هم‌اکنون در دولت دوازدهم، به‌عنوان معاون اول رئیس‌جمهور فعالیت می‌نماید. او پیش‌تر در دولت یازدهم نیز عهده‌دار معاون اولی ریاست‌جمهوری اسلامی ایران بود.

وی دانش‌آموخته کارشناسی فیزیک از دانشگاه کرمان، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف و دکترای مدیریت صنعتی از دانشگاه آزاد اسلامی تهران (واحد علوم و تحقیقات) است و فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۵۸ در جهاد سازندگی آغاز نمود.

جهانگیری در ادوار دوم و سوم مجلس شورای اسلامی، به عنوان نمایندهٔ جیرفت در مجلس حضور داشت. در فاصله سال‌های ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶ استاندار اصفهان بود. وی از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ در کابینه نخست سیدمحمد خاتمی؛ وزیر معادن و فلزات بود و از سال ۱۳۷۹ در پی ادغام این وزارتخانه با وزارت صنایع و تشکیل وزارتخانه جدید، تا سال ۱۳۸۴ در جایگاه وزیر صنایع و معادن فعالیت نمود. وی برای مدتی رئیس پیشین شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی بوده‌است

اسحاق جهانگیری پس از انقلاب ۱۳۵۷، در سال ۱۳۵۸ در جهاد سازندگی ریگان بم کار خود را شروع کرد و بعد از مدتی به‌عنوان مسئول جهاد سازندگی جیرفت مشغول به کار شد. وی پس از آن به عضویت شورای مرکزی استان کرمان منصوب شد و تا اواسط ۱۳۶۳ در جهاد کشاورزی مشغول بود. او در فاصله سال‌های ۱۳۶۳ تا ۱۳۷۰ در دوره‌های دوم و سوم مجلس شورای اسلامی، نمایندهٔ جیرفت بود. وی در سال ۱۳۷۱ در دولت هاشمی رفسنجانی به سمت استانداری اصفهان منصوب و جایگزین محمدرضا واقفی امامزاده شد. جهانگیری در سال ۱۳۷۶ در دولت سیدمحمد خاتمی به‌عنوان وزیر معادن و فلزات انتخاب شد و بعد از ادغام وزارت صنایع با وزارت معادن و فلزات، به‌عنوان وزیر صنایع و معادن منصوب گردید.حسن روحانی. رئیس‌جمهور ایران در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۲، اسحاق جهانگیری را به‌عنوان معاون اول رئیس‌جمهور منصوب کرد. ماهنامهٔ صنعت و توسعه در حال حاضر به صاحب‌امتیازی و مدیرمسئولی او منتشر می‌شود.

جهانگیری کسی است که تصمیم به توقف تولید پیکان گرفت؛ او در این باره می‌گوید: «تولید پیکان متوقف شد، چون جرئت نمی‌کردم زن و بچه ام را با آن به مسافرت ببرم.»