اصرار ایران بر لغو همه تحریم‌ها / مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: ایران بر لغو یکباره همه تحریم‌ها اصرار کند، مذاکرات به بن‌بست کشیده می‌شود / فرانسه هشدار داد: ایران با اقدامات تحریک‌آمیز مذاکرات برجام را تضعیف نکند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، آمریکا آمادگی خود را برای بازگشت به برجام اعلام کرده است، اما می‌گوید ابتدا ایران باید به‌ پایبندی کامل به تعهدات خود در توافق بازگردد. ایران این شرط را رد کرده است و می‌گوید آمریکا از توافق خارج شده و باید گام نخست را بردارد. از اظهارات چند روز گذشته مقام‌های حاضر در وین، از جمله طرف آمریکایی، به نظر می‌رسد که تهران و واشنگتن در این مرحله در تلاش هستند تا گام‌هایی را که می‌توان برداشت، مشخص، و سپس در مورد نحوه انجام آنها توافق کنند.

تلاش‌ها برای احیای برجام در حالی است که برخی از متحدان آمریکا در منطقه، از جمله اسرائیل و عربستان سعودی، در مورد آن ابراز نگرانی کرده‌اند و می‌گویند این توافق به تنهایی برای مهار جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای تهران کافی نیست.

در همین حال، وزیر دفاع آمریکا قرار است به اروپا و اسرائیل سفر کند و انتظار می‌رود این نگرانی نیز در دیدارهای او و مقام‌های اسرائیلی مطرح شود. لوید آستین بلندپایه‌ترین مقام دولت بایدن است که با بنیامین نتانیاهو دیدار خواهد کرد.

اصرار ایران بر لغو همه تحریم‌ها: خواست ما بازگشت دقیق به برجام است / ایران: آمریکا برای بازگشت به برجام باید ۱۵۰۰ تحریم را رفع کند

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران گفته است، آمریکا در شش هفته آینده، برای بازگشت به برجام باید ۱۵۰۰ تحریم را رفع کند؛ در غیر این صورت به گفته او وضعیت «دشوار» می‌شود.

عباس عراقچی در مصاحبه با صدا و سیمای جمهوری اسلامی درباره اهمیت مهلت زمانی ۶ هفته گفت: «برای ما بیش از آنکه انتخابات اهمیت داشته باشد، این مهم است که ما با آژانس انرژی اتمی توافقی سه ماهه انجام داده‌ایم که یک ماه و نیم از آن گذشته و یک ماه و نیم دیگر از آن باقی مانده است.»

نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان ایران و آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و اتحادیه اروپا روز جمعه پس از چهار روز در وین، پایتخت اتریش، به پایان رسید.

ایالات متحده نیز به صورت غیرمستقیم در مذاکرات برای احیای برجام در وین حضور داشت.در همین راستا، دیپلمات‌های اروپایی محتوای این مذاکرات را به آنها منتقل می‌کردند.

عباس عراقچی در این مصاحبه تاکید کرده است: «ما خواهان رفع کامل تحریم‌ها هستیم؛ این شامل تحریم‌هایی می‌شود که در دوران ترامپ وضع شده است و همه تحریم‌های برجام را نیز شامل می‌شود.»

مذاکره کننده ارشد ایران تصریح کرد، خواست تهران لغو کامل تحریم‌ها در «یک مرحله» است.

قرار است این هفته دیپلمات‌های کشورهای عضو برجام و ایالات متحده بار دیگر راهی وین می‌شوند تا درباره نحوه بازگشت آمریکا به این توافق و اجرای کامل تعهدات برجامی ایران گفت‌وگو کنند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هفته گذشته گفته بود که ایالات متحده در راستای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام، آماده برداشتن گام‌های لازم و تحریم‌های ناسازگار با این توافق است.

وی با این حال افزوده بود که ماهیت دقیق هرگونه رفع تحریم، به «دیپلماسی» بستگی دارد و آمریکا هیچ‌گونه مشوق یک‌جانبه‌ای به ایران نخواهد داد تا این کشور به پایبندی به تعهداتش برجامی خود بازگردد.

بر اساس توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی موسوم به برجام در سال ۱۳۹۴، ایران پذیرفت بسیاری از فعالیت‌های اتمی خود را متوقف کند و در مقابل، تحریم‌های بین‌المللی علیه آن لغو یا تعلیق شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در اردیبهشت ۱۳۹۷ با خروج از برجام، خواستار توافق گسترده‌تری با ایران بود که بتواند علاوه بر اصلاح این توافق، فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران را نیز در بر بگیرد.

در همین راستا، دولت دونالد ترامپ برای آوردن ایران به پای میز مذاکره از سال ۲۰۱۷ با سیاست«فشار حداکثری» تحریم‌های گسترده‌ای را علیه تهران اعمال کرده است.

در مقابل جمهوری اسلامی ایران از مذاکره با دولت ترامپ خودداری کرد و در واکنش به تحریم های آمریکا از نیمه اردیبهشت ۹۸، همزمان با سالگرد خروج دولت دونالد ترامپ از برجام، طی مراحل گوناگون از تعهداتش در چارچوب برجام عدول کرده است.

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: ایران بر لغو یکباره همه تحریم‌ها اصرار کند، مذاکرات به بن‌بست کشیده می‌شود

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده شامگاه جمعه ۲۰ فروردین به وقت واشینگتن در گفت‌وگو با خبرنگاران، مذاکرات غیرمستقیم چند روز گذشته در وین بر سر توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ ایران را «پربار، جدی و حرفه‌ای، و سازنده» توصیف کرد، اما هشدار داد اگر تهران همچنان بر مواضع خود در مورد تحریم‌ها پافشاری کند، مذاکرات به بن‌بست کشیده خواهد شد.

این مقام دولت آمریکا با بیان این که انتقال پیام به ایران از طریق نمایندگان اتحادیه اروپا برای ایالات متحده دست و پا گیر بود، گفت ایالات متحده نشانه‌هایی را از تمایل ایران به برداشتن گام‌های متقابل در برابر گام‌هایی که آمریکا تمایل دارد برای بازگشت به برجام بردارد، مشاهده کرده است. وی تاکید کرد که با این حال این نشانه‌ها کافی نیستند.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران اضافه کرد، طرف آمریکایی فهرستی از تحریم‌هایی که تمایل به برچیدن آنها را دارد به ایران نداده و در عوض، اصولی را در مورد این که چه نوع تحریم‌های می‌توانند برچیده شوند ارائه کرده است.

وی افزود، این تحریم‌ها شامل تحریم‌هایی است که ناسازگار با برجام و ناسازگار با منافعی است که ایران انتظار دارد از برجام نصیبش شود. به گفته او، ایالات متحده تمایل ندارد همه تحریم‌هایی را که توسط دولت دونالد ترامپ علیه ایران وضع شده‌اند لغو کند: آمریکا بر این عقیده است برخی از آن تحریم‌ها مشروع بوده و تیم باراک اوباما، رییس جمهوری اسبق آمریکا، که توافق ۲۰۱۵ را محقق کرد، حق اعمال چنین تحریم‌هایی را علیه ایران به دلیل فعالیت‌های بدخواهانه‌اش، محفوظ داشته است.

این مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده در ادامه خاطرنشان کرد که اگر ایران همچنان بر لزوم لغو یکباره کلیه تحریم‌ها پافشاری کند مذاکرات «به بن‌بست کشیده می‌شود.»

وی تاکید کرد که لغو تحریم‌ها روند چالش‌برانگیزی برای آمریکا خواهد بود؛ چرا که به گفته او دولت ترامپ عمدا تلاش کرد با استفاده از تحریم‌های تروریستی برای رده‌بندی دوباره تحریم‌های هسته‌ای، بازگشت دولت آینده به برجام را دشوار کند.

فرانسه هشدار داد: ایران با اقدامات تحریک‌آمیز مذاکرات برجام را تضعیف نکند / «ایران باید از نقض بیشتر تعهدات هسته‌ای خود پرهیز کند»

با پایان مذاکرات چهار روزه اخیر با هدف بازگرداندن ایران و آمریکا به تعهدات خود در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که در وین پایتخت اتریش برگزار شد، فرانسه این مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده و هشدار داده است که این روند نباید با «اقدامات تحریک‌آمیز ایران» تضعیف شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آگنس فون‌ در مول سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه به خبرنگاران در پاریس گفت «در این راستا، از همه چیز مهمتر این است که ایران از نقض بیشتر تعهدات هسته‌ای خود که می‌تواند روند پویای فعلی را تضعیف کند، پرهیز کند.»

مقام‌های اتحادیه اروپا در تلاش برای احیای توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی موسوم به برجام، که ایالات متحده بعدا از آن خارج شد، در طول مذاکرات هفته گذشته در وین، به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات با طرف‌های باقی‌مانده در توافق و همچنین نمایندگان آمریکا گفت‌وگو کردند.

هیئت‌های مذاکره کننده روز جمعه اعلام کردند که گفت‌وگوها برای بازگرداندن آمریکا به توافق و همچنین بازگرداندن ایران به پیروی کامل از تعهداتش در آن پیشرفت داشته است، اما تهران در مورد این که کدام تحریم‌ها باید برای این منظور لغو شوند، با آمریکا اختلاف نظر دارد.

جالینا پورتر از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا روز گذشته گفت واشینگتن انتظار دارد مذاکرات گروه‌های کارشناسی در مورد توافق هسته‌ای هفته آینده از سر گرفته شود، هرچند هیئت‌های مذاکره‌کننده برای مشورت در مورد نتایج مذاکرات اخیر به کشورهای خود بازگشته‌اند.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، که با هیئت همراه در مذاکرات هفته پیش حضور داشت، گفته است به احتمال زیاد نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام چهارشنبه آینده چهاردهم آوریل (۲۵ فروردین ماه) در پایتخت اتریش از سر گرفته خواهد شد.