اصرار برای نابودی نهادهای خیریه مردمی در بحبوبه رقابت‌های انتخاباتی؛ احضار ۶ عضو جمعیت امام علی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ در آستانه انتخابات ۱۴۰۰، هفت نامزد تایید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان در تلاشی سخت برای جلب اعتماد مردم، با اعلام برنامه‌های گوناگونِ مبارزه با فقر، رقابت را آغاز کرده‌اند؛ سفره‌ای پهن از هزار فامیل با وعده‌های بزرگ و دست نیافتنی. ولی در همین حال، یک نهاد مدنیِ با سابقه که اعتماد بخش بزرگی از طبقه فرودست جامعه را بدون وعده‌های رنگانگ با خود دارد، در خطر انحلال قرار گرفته است و برخی از اعضای آن مجددا احضار شده‌اند.

«جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی» یک موسسه خیریه غیردولتی در ایران است که از تیر ۱۳۹۹ با بازداشت «شارمین میمندی‌نژاد»، موسس این جمعیت، مورد بازخواست علنی نهادهای امنیتی در ایران قرار گرفت؛ نهادی غیرانتفاعی که سرپرستی حدود هفت‌هزار کودک و چندصد زن سرپرست خانوار را بر عهده دارد.

روز پنج‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۰، برخی اعضای این نهاد مدنی و غیردولتی در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی، از احضار مجدد شش نفر از افراد مرتبط با این جمعیت خبر دادند.

یکی از اعضای جمعیت امام علی در توییتی با اشاره به احضارهای جدید نوشت: «توی این دو روز شش نفر از اعضای جمعیت امام علی احضار شدند. خبرکوتاه است و بین تبلیغات ریاست جمهوری دیده نشده! ای کاش از نمایندگان بابت زندگی ۷ هزار کودک جمعیت سوال می‌شد و می‌پرسیدیم کی قرار است این چرخه‌ی احضار متوقف شود؟ اعضای جمعیت چیزی برای گفتن ندارند جز رنج‌های هولناک بچه‌ها.»

در تیرماه گذشته، علاوه بر میمندی نژاد، «مرتضی کی‌منش»، مسوول رسانه‌ای و «کتایون افرازه»، بازرس علی‌البدل جمعیت امام علی که از بزرگ‌ترین نهادهای خیریه ایران است، با شکایت «قرارگاه ثارالله» سپاه پاسداران بازداشت شدند. شارمین میمندی نژاد بعد از ۱۲۹ روز بازداشت، در ششم آبان ۱۳۹۹ با وثیقه دو میلیارد تومانی آزاد شد.