اصغر امیرزادگان, فعال صنفی فرهنگیان محاکمه شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماصغر امیرزادگان, دبیر ریاضیات و فعال صنفی ساکن فیروزآباد, از توابع استان فارس, طی ۲ جلسه دادرسی از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان مورد محاکمه قرار گرفت و آخرین دفاعیات خود را از بابت اتهامات منتسبه به دادگاه در طی جلسه دادرسی ارائه داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۸, دومین جلسه رسیدگی به پرونده اصغر امیرزادگان, دبیر ریاضیات و فعال صنفی فرهنگیان, ساکن شهرستان فیروزآباد از توابع استان فارس, از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان برگزار شد و این فعال صنفی فرهنگیان از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام”, “توهین به مقامات دولتی” و “نشر اکاذیب” دفاعیات خود را به  دادگاه ارائه داد. این فعال صنفی در اواسط ماه جاری طی ابلاغیه ای جهت برگزاری جلسه دادرسی به دادگاه احضار شده بود.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ اصغر امیرزادگان, دبیر ریاضی و فعال صنفی ساکن فیروزآباد طی  ۲ جلسه دادرسی در تاریخ ۲۵ و ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان فیروزآباد از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام”, “توهین به مقامات دولتی” و “نشر اکاذیب” با اساتناد به فعالیتهای صنفی و سایر فعالیتهائی که این فعال صنفی در فضای مجازی و در جریان تجمعات اعتراضی اخیر فرهنگیان انجام داده بود مورد محاکمه قرار گرفت. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ طی هر ۲ جلسه دادرسی با توجه به استناد دادگاه به پستهای مندرج در شبکه های اجتماعی که این فعالیتها منتسب به این اصغر امیرزادگان نبوده لذا وی در بیان دفاعیات خود هیچ یک از آنها را مورد قبول خود ندانست و صراحتا جملگی انتشاب آن مطالب در فضای مجازی بر خود را رد کرد. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ اصغر امیرزادگان, انجام فعالیتهای صنفی خود در فضای مجازی را با توجه به نام و عکس واقعی خود در پروفایلهای شبکه های اجتماعی خود دانست و صراحتا بر شفافیت در فعالیت در جهت روشنگری افکار عمومی و مطالبه گری فرهنگیان و سایر فعالان صنفی دانست و بیان این اتهامات را واحی و ناشی از کم سوادی ارگانهای امنیتی که تفاوت بین فعالیت صنفی را با فعالیتهای براندازی نمی دانند ذکر کرد. از منظر اسناد بین المللی حقوق بشر و میثاق های بین المللی مطالبه گری و حق خواهی در جامعه از جمله حقوق ذاتی هر شهروند میباشد. 

 این فعال صنفی فرهنگیان, پیش تر در تاریخ ۲۴ مهر ماه سال ۱۳۹۷به اتهام  ارسال عکس و ویدئو به رسانه‌های خارج از کشور به مدت دو روز بازداشت شده بود. وی با رد این اتهامات و با تودیع قرار کفالت به مبلغ ۳۰ میلیون تومان بصورت موقت آزاد شد و سپس قرار منع تعقیب وی از سوی دادسرای عمومی و انقلاب فیروزآباد صادر شده بود. اما با شکایت دادستانی این پرونده مجددا به جریان افتاد.

این فعال صنفی از سوی اطلاعات سپاه پاسداران در فیروزآباد و همچنین از سوی حراست اداره آموزش و پرورش استان فارس مورد احضار قرار گفته بود. 

 امیرزادگان, پیش از این نیز  در تاریخ ۳۱ فروردین ماه سالجاری با دریافت ابلاغیه ای که با شکایت دادستانی از وی با اتهامات “نشر اکاذیب با مصداق حمایت از معلمان بازداشت‌شده در فضای مجازی” و “تبلیغ علیه نظام” به دادستانی عمومی و انقلاب فیروزآباد شیراز احضار شده بود. 

این فعال صنفی در تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۸ به اداره اطلاعات نیروی انتظامی فیروزآباد مراجعه کرد و سپس  از آنجا به دادستانی این شهر منتقل شده بود. دادستان در جلسه دادرسی اظهارات آقای امیرزادگانی در مورد سرنوشت حاکمان ناعادل را مصداق اتهام “تبلیغ علیه نظام”  و همچنین حمایت این فعال صنفی از کمپینی که در حمایت از محمد حبیبی فعال صنفی در فضای مجازی با عنوان «من محمد حبیبی هستم»  را مصداق اتهام “نشر اکاذیب با مصداق حمایت از معلمان بازداشت شده در اینترنت” عنوان کرده بود و پس از تفهیم اتهامات با دستور بازداشت این فعال صنفی را بازداشت و سپس تحت الحفظ به همراه ماموران انتظامی به  زندان فیروزآباد شیراز منتقل شده بود که با توجه به پیگیریهای صورت گرفته از طرف همکاران فرهنگی و خانواده وی, این فعال صنفی روز یکشنبه مورخ یکم اردیبهشت ماه با تودیع قرار کفالت آزاد شد.