اصلاحات قبیله‌ای، اصلاح‌طلبان بدلی و شخصیت‌پرست و شاخص‌های تشخیص!؟

✍️اکبر اعلمی

آیا تاکنون دقت کرده و از خود پرسیده‌اید که چرا بعضی از روزنامه‌ها، کانال‌های تلگرامی، سایت‌های خبری و صفحات اینستاگرامی منسوب به قبیله موسوم به اصلاحات، بی‌وقفه و بطور مستمر حتی آروغ و عطسه‌های بعضی از هم قبیله‌ای‌های خود و یا اصولگرایانی که به حمایت نسبی از سران قبیله‌های اینها می‌پردازند و حتی افراد مساله‌داری که سرسپرده اینها هستند را پوشش می‌دهند، اما از پوشش دادن مواضع و اندیشه‌های اصلاح‌طلبانه امثال راقم کاملا خودداری و یا برای خالی نبودن عریضه به ندرت گاهی مطلبی را بازنشر می‌دهند، آنهم به نقل از منابع خبری دیگر نه مستقیما از این کانال!؟

دلیلش این است که امثال ما بجای شخصیت‌پرستی و غش کردن به سوی ژنرال‌های فرتوت و بی‌خاصیت هر دو قبیله و ابراز چاکری و ارادت نسبت به آنها، به عنوان یک اصلاح‌طلب، پیوسته تلاش می‌کنیم تا با حفظ استقلال و آزادگی و خط‌کشی واحد، به نقد روش‌ها پرداخته و صرفا مروّج شاخص‌ها و اندیشه‌های اصلاح‌طلبانه باشیم نه بزرگنمایی کاذب رهبران همیشه خفته قبیله اصلاحات و تحقیر و تخریب رقیب!

از این‌رو در نقد روش‌ها و عملکردها، اشخاصی را هم که با برند اصلاحات مسیری متفاوت را می‌پیمایند و یا عنوان اصلاحات و اصلاح‌طلبی را وسیله‌ای برای امرار معاش خود قرار داده‌اند، از انتقادات بی‌نصیب نمی‌گذاریم که همین رفتار ما را در نزد آنان بشدت غیرقابل تحمل می‌سازد!

طرفه آنکه؛ ضمن احترام به آندسته از اصلاح‌طلبان واقعی که همواره مستقل از اشخاص و باندها و قبیله‌ها، درپی ترویج افکار و اندیشه‌های اصلاح‌طلبانه هستند، باز تاکید می‌کنم؛ اصلاحات و اصلاح‌طلبی در نزد بسیاری از اصلاح‌طلبان بدلی و بلندگوهایشان، صرفا حربه‌ای است برای مطرح کردن خود و مرادهای قبیله‌اشان و تلاش برای گرفتن سهمی از قدرت به هر قیمت و به محض اینکه چنین افرادی به قدرت می‌رسند، اگر خودخواه، خودکامه و مستبدتر از اقتدارگرایان نباشند، کمتر از آنها نیستند.

تجربه همکاری با این‌دسته از افراد در دستگاه‌های اجرایی، روزنامه سلام و مجلس و دوران پس از مجلس تاکنون این واقعیت را برای من به وضوح ثابت کرده است.

در آینده به تدریج به برخی پیشنه و مواضع این دسته از اصلاح‌طلبان اشاره خواهم کرد تا کسی با طناب پوسیده آنها وارد چاه نشود.