اصولگرایان و انتخابات ۱۴۰۰؛ ناطق‌نوری در انتخابات ۱۴۰۰ کاندید می‌شود؟/مرعشی و موسوی لاری : در انتخابات ۱۴۰۰ از ناطق نوری حمایت می‌کنیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، انتخابات ۱۴۰۰ در جبهه اصولگریان به نوعی دیگر در حال رقم خوردن است، جلسه ها و نوع رایزنی ها با کمی تفاوت نسبت به احزاب اصلاح طلب ادامه داشته و دارد، بزرگان این جبهه در تلاش بوده و هستند تا با کمترین هزینه نامزد خود را برای انتخاب به افکار عمومی معرفی کنند ولی هنوز این اجماع شکل نگرفته است.

ناطق‌نوری در انتخابات ۱۴۰۰ کاندید می‌شود؟

ناطق نوری ارتباط خود با اکبر طبری را تکذیب کرد / حمید رسایی دروغ می‌گوید |  اعتمادآنلاین

روزنامه شرق نوشت: هرچه به انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک‌تر می‌شویم، نام‌های بیشتری در میان اصلاح‌طلبان به‌عنوان نامزد‌های بالقوه مطرح می‌شوند؛ چنان‌که روز گذشته محسن هاشمی‌رفسنجانی گفت: «هم‌اکنون شرایط بیش از ۱۰ نفر از کاندیدا‌های احتمالی در حزب [کارگزاران] مورد بررسی قرار گرفته که در نهایت بعضی از نامزد‌ها از جمله من و آقای جهانگیری به‌عنوان پتانسیل‌های اصلی حزب برای کاندیداتوری در انتخابات مطرح شدیم که البته باید با هر دو ما صحبت شود تا ببینیم قصد کاندیداتوری داریم یا خیر…. برخی‌ها هم مثل آقای ظریف، زنگنه و پزشکیان به‌عنوان نامزد‌های خارج حزب مطرح شدند که نسبت به آقای ظریف نظرات مثبت‌تر بود؛ ولی نمی‌توان از حالا گفت که نظر قطعی حزب این است».

برخی هم مانند فیض‌الله عرب‌سرخی از سید‌حسن خمینی به‌عنوان نامزدی مطلوب یاد می‌کنند؛ چنان‌که او چندی پیش در گفتگو با «شرق» گفته بود: «حضور چهره‌هایی مانند سیدحسن خمینی به دلیل اینکه دارای پایگاه اجتماعی و ریشه و سابقه مشخصی هستند، برای بسیاری مردم ملاک قرار می‌گیرد و می‌تواند مؤثر باشد. شکی نیست که ایشان می‌تواند به افزایش مشارکت انتخابات کمک کند… نباید تردید کرد که سیدحسن خمینی می‌تواند چنین اثری در انتخابات آتی بگذارد؛ هرچند من هیچ اطلاعی از اینکه ایشان بنا دارد در انتخابات حضور پیدا کند، ندارم و این حرف‌ها به آن معنا نیست که ایشان حتما کاندیدا خواهد شد».

یا محمدرضا عارف که گویا تصمیم به حضور در انتخابات دارد یا مثلا حزب اعتماد ملی محمدعلی افشانی را به‌عنوان نامزد خود معرفی کرده‌اند یا آنکه برخی همچنان علی لاریجانی را هم در شرایطی خاص مناسب می‌دانند.

مرعشی: در انتخابات ۱۴۰۰ از ناطق نوری حمایت می‌کنیم

مرعشی: باید به سال68 برگردیم | پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز

مطرح‌شدن نام همه این شخصیت‌ها در حالی است که به نظر می‌رسد هیچ‌یک از ایشان تا اینجای کار با اقبال یکسره همه اصلاح‌طلبان مواجه نشده‌اند؛ اما در‌ این میان کم‌وبیش نام علی‌اکبر ناطق‌نوری هم به گوش می‌رسد و هرچند او در تمام این سال‌ها نشان داده است که تمایلی به حضور در عرصه سیاست رسمی ندارد؛ اما با توجه به اظهارنظر برخی شخصیت‌ها درباره او به نظر می‌رسد که اگر ناطق‌نوری به صحنه بیاید، زمینه گسترده‌ای برای اجماع بر او وجود دارد.

چند روز پیش بود که سید‌حسین مرعشی در گفت‌وگویی درباره ابعاد حضور ناطق در انتخابات گفته بود: «از آقای ناطق‌نوری بدون قید‌و‌شرط حاضر هستیم که حمایت کنیم تا رئیس‌جمهور ایران شود. مشکل این است که آن مجموعه‌ای که در نظام مدیریت می‌کنند، دیگر ناطق‌نوری را قبول ندارند و این مشکل ما نیست».

موسوی‌لاری: اگر ناطق‌نوری بیاید، احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از او زیاد است

موسوی لاری: با غیراصلاح‌طلب‌ها ائتلاف نمی‌کنیم

علاوه بر مرعشی، عبدالواحد موسوی‌لاری هم موضعی مشابه گرفته و در گفتگو با «خبرآنلاین» گفته است: «فکر می‌کنم جنس آقای ناطق با جنس لاریجانی و امثال او متفاوت است؛ یعنی اگر آقای ناطق بیاید، به احتمال زیاد زمینه اینکه جمع درخور‌توجهی از اصلاح‌طلبان از ایشان حمایت کنند، هست؛ اما این را باید به آن جمع و اراده خود آقای ناطق واگذار کنیم. فعلا تلقی من این است که به هیچ نحو آقای ناطق به صحنه نمی‌آید؛ ولی اگر آقای ناطق بیاید، قاعدتا شرایط آقای ناطق در جمع اصلاح‌طلبان با امثال آقای لاریجانی متفاوت است».

باهنر: ناطق نوری تمایلی برای نقش‌آفرینی سیاسی ندارد

محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین ماند

حمایت برخی از اصلاح‌طلبان از ناطق‌نوری در حالی است که او در میان اصولگرایان میانه‌رو نیز هنوز جایگاه ویژه‌ای دارد؛ زیرا به هر حال ناطق زمانی یعنی در میانه دهه ۷۰ قطب سیاسی اصولگرایان بود و به نظر می‌رسد که همچنان نیرو‌های سنتی و معتدل اصولگرا خواهان حضور او در انتخابات باشند؛ چنان‌که چند ماه پیش محمدرضا باهنر در گفت‌وگویی بیان کرد: «آقای ناطق‌نوری تمایلی برای نقش‌آفرینی در صحنه سیاسی چه به‌عنوان یک کاندیدای انتخابات و چه به‌عنوان کارگردان صحنه سیاسی ندارد. خیلی بعید می‌دانم. ما جلساتی با آقای ناطق تحت عنوان جلسات هیئت‌رئیسه مجالس چهارم و پنجم داریم و اخیرا هم این جلسه برگزار شده بود، ما تلاش کردیم که او فعال شود؛ اما قاطعانه می‌گوید احساس تکلیف نمی‌کنم. به همین جهت در حوزه علمیه خود مشغول به فعالیت است و اراده‌ای برای ورود به فعالیت‌های سیاسی ندارد. از‌این‌رو تمایلی برای نقش‌آفرینی در صحنه سیاسی چه به‌عنوان یک کاندیدای انتخابات و چه به‌عنوان کارگردان صحنه سیاسی ندارد».

توکلی: حضور ناطق در عرصه سیاسی مغتنم است

احمد توکلی کیست؟

احمد توکلی نیز چند ماه پیش از انتخابات مجلس یازدهم در گفت‌وگویی با «نامه‌نیوز» درباره علل کناره‌گیری ناطق‌نوری از عالم سیاست و احتمال بازگشت او به سیاست گفته بود: «آقای ناطق نوری فردی پرسابقه و توانا هستند که به دلیل بعضی دلخوری‌ها چند سالی از عرصه سیاست کناره‌گیری کردند و به امور علمی پرداختند.

ضمن آنکه رویکرد ایشان قابل تقدیر است؛ اما براساس هویت سیاسی برجسته‌ای که دارند، ضرورت دارد که دوباره به سیاست بیایند؛ زیرا حیف است که از چنین ظرفیتی استفاده نشود. در آخرین گفت‌وگویم با آقای ناطق به ایشان توصیه کردم که فرصت خدمت را بیش از این از دست ندهید و به ناملایمات احتمالی هم توجه نکنید که ایشان مثبت برخورد کردند. واقعیت این است که تعداد افراد استواری مانند آقای ناطق محدود است و بعد از مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی و مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی حضور آقای ناطق در جامعه روحانیت مبارز مغتنم است».

توکلی در پاسخ به این پرسش که در صورت حضور ناطق‌نوری در عرصه سیاست، چه نیرو‌هایی علیه او فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: «تصور نمی‌کنم که فرد یا گروهی علیه آقای ناطق اقدام خاصی انجام دهد یا سخنی بگوید؛ اما ممکن است برخی خوشحال نشوند که چندان مهم هم نیست؛ زیرا آقای ناطق اگر بخواهد به صورت جدی فعالیت کند، تمام این ملاحظات را در نظر می‌گیرد…. بی‌تردید هدف آقای ناطق شخصی نیست؛ یعنی نمی‌آید که رئیس مجلس یا رئیس‌جمهور شود؛ اما اگر هم بشود، حضور ایشان در عرصه انتخابات مغتنم است».

سخنان توکلی و امیدش به حضور ناطق‌نوری در انتخابات مجلس یازدهم محقق نشد و او باز هم کنار‌ماندن را بر حضور در میانه میدان سیاست ترجیح داد و این احتمال کم نیست که او باز هم همین مشی را در پیش بگیرد؛ اما به هر روی اگر درصدی احتمال برای تمایل او به کنشگری سیاسی در انتخابات ریاست‌جمهوری قائل باشیم، می‌توانیم بگوییم که حضور او می‌تواند بسیاری از معادلات را در هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا برهم بزند و معادله‌ای جدید را فراهم کند.

اکرمی: کاندیداهای ۱۴۰۰ بدانند که سر سفره چرب‌ونرمی نخواهند نشست

یک عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: کاندیداهای ۱۴۰۰ بدانند که سر سفره چرب و نرم و حاضرآماده‌ای نخواهند نشست و این یعنی مشکلات به جای خود باقی است و باید برای رفع آن‌ها برنامه داشته باشند و به فکر اصلاح باشند.

حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ویژگی‌های لازم برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، اظهار کرد: انتخابات ۱۴۰۰ یک انتخابات جدید و تازه‌ نیست. ما پیش از این هم ۱۲ انتخابات برگزار کردیم و این یکی نیز مثل همان قبلی‌هاست، اما رییس جمهوری آینده باید تا حد قابل‌توجهی مشروعیت و مقبولیت داشته باشد.

وی افزود: مشروعیت یعنی از نظر عمل به اسلام و اعتقاد به رهبری و اصول قانون اساسی، نمره درستی بگیرد، مقبولیت هم یعنی مردم به او اقبال نشان دهند و با رای قابل‌توجهی انتخاب شود.

این عضو جامعه روحانیت مبارز با تاکید بر اینکه کاندیدای ریاست‌جمهوری برای رسیدن به مقبولیت باید درک درستی از وضعیت امروز ایران داشته باشد، تصریح کرد: او باید بداند که ایران در ۱۴۰۰ در چه وضعیتی است. ما هم کرونا، هم تحریم، هم ‌کمبود اشتغال و هم اقتصاد بیمار و مشکلات مسکن داریم. پس کاندیدای ۱۴۰۰ هم باید با عنایت به همه این مشکلات پا به عرصه رقابت بگذارد.

اکرمی با تاکید بر اینکه کاندیداهای ۱۴۰۰ بدانند که سر سفره چرب و نرم و حاضرآماده‌ای نخواهند نشست، گفت: این یعنی مشکلات به جای خود باقی است و باید برای رفع آن‌ها برنامه داشته باشند و به فکر اصلاح این وضع باشند. البته باید گفت که برخی از این مشکلات خاص ما نیست و اگر سراغ فرانسه و آمریکا هم بروید همین موارد را می‌توانید در آن کشورها هم کمابیش پیدا کنید.

وی ادامه داد: اما ایران برخی ظرفیت‌های خاص از قبیل اقلیم چهار فصل، سرمایه‌های نقدی فراوان و نیروی انسانی کارآمد دارد که برخی از همین کشورها از آن محرومند. پس رییس‌ جمهوری آینده باید بداند که از این موهبات برای رفع مشکلات چگونه استفاده کند.

این عضو جامعه روحانیت مبارز در پایان تاکید کرد: رییس جمهوری آینده بداند که حفظ قانون و اخلاق دو اقدامی است که تا انجام نشود کار کشور پیش نمی‌رود و مشکلات به جای خود باقی خواهند ماند. رییس جمهوری آینده باید خود را سوار بر همان کشتی بداند که مردم بر آن سوار هستند تا با انتخاب افراد شایسته و لایق این کشتی را به ساحل امنی برساند.

محسن رضایی: برای اعلام کاندیداتوری زود است

زندگینامه: محسن رضایی (۱۳۳۳-) - همشهری آنلاین

محسن رضایی در پاسخ به سوالی درباره احتمال کاندیداتوریش در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، اعلام نظر در این خصوص را زود عنوان کرد.
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری که امروز برگزار کرد در پاسخ به سوالی درباره کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ تاکید کرد: به نظرم پاسخ به این سوال زود است.

او در بخش دیگری از توضیحات خود تاکید کرد: اگر برای ورود به انتخابات تصمیم گرفتم و اعلام کاندیداتوری کردم خواهید دید کاری خواهیم کرد که یک نفر بیکار نماند و اصلا کسی وجود نداشته باشد که بیاید انتقاد کند.

محسن هاشمی: فضای مشارکت عمومی مشهود نیست؛ مردم هنوز تکلیفشان مشخص نشده

محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران شد | ایران | DW | 19.08.2017

محسن‌ هاشمی گفت: پس از آنان که قانون اساسی تغییر کرد آیت‌الله ‌هاشمی‌رفسنجانی نخستین رئیس‌جمهوری بود که قدرت را در اجرا به عهده گرفت و یگانه رئیس‌جمهوری هم بود که هیچ‌گاه نگفت که قدرتش کافی نیست؛ بقیه رؤسای جمهور اعم از آقایان خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی؛ این موضوع را مطرح کردند.

محسن ‌هاشمی، عضو حزب کارگزاران سازندگی گفت: ما اکنون در مقایسه با گذشته در بحران اقتصادی بسیار بدی قرار داریم؛ در گذشته با بحران امنیتی و اجتماعی روبرو بودیم، اما این دوره داستان مشکلات کشور بسیار اقتصادی است و فقر، تورم و کاهش ارزش پول ملی خیلی خودش را نشان داده و اثر گذار بوده است در نتیجه به نظر می‌آید رئیس جمهوری که قرار است در دوره بعد کشور را مدیریت کند باید کسی باشد که بتواند به این مشکلات اساسی کشور که مسایل معیشتی، تورم و فقر است رسیدگی ویژه کند

مشروح گفت‌وگو با محسن‌هاشمی را در ذیل می‌خوانید:

*فضای عمومی انتخاباتی درکشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اکنون فضای مشارکت عمومی مشهود نیست و به نظر می‌آید که مردم هنوز تکلیفشان مشخص نشده و فضای انتخاباتی، حاکم نیست؛ البته این طبق نظر مقام معظم رهبری هم هست که معتقدند، فضای کشور خیلی زود انتخاباتی نشود، زیرا دولت مستقر دچار مشکل می‌شود، اما در مقایسه با انتخابات دیگر می‌شود گفت که فضا هنوز سردتر است، زیرا در گذشته معمولا از دی، فضا تقریباً شکل انتخاباتی به خودش می‌گرفت، ولی هنوز این حس در مردم ایجاد نشده است و به نظر می‌آید که باید کار بیشتری شود و فضای بیشتری به مردم داده شود که این احساس به آنان دست دهد. انتخابات ریاست جمهوری به ویژه بسیار مهم است و در سرنوشت مردم تاثیر جدی دارد در نتیجه به نظر می‌رسد فضا بیشتر از فروردین به بعد انتخاباتی شود.

*کشور در دولت آینده به چه رئیس جمهوری و با چه ویژگی نیاز دارد؟

ما اکنون در مقایسه با گذشته در بحران اقتصادی بسیار بدی قرار داریم؛ در گذشته با بحران امنیتی و اجتماعی روبرو بودیم، اما این دوره داستان مشکلات کشور بسیار اقتصادی است و فقر، تورم و کاهش ارزش پول ملی خیلی خودش را نشان داده و اثر گذار بوده است در نتیجه به نظر می‌آید رئیس جمهوری که قرار است در دوره بعد کشور را مدیریت کند باید کسی باشد که بتواند به این مشکلات اساسی کشور که مسایل معیشتی، تورم و فقر است رسیدگی ویژه کند.

*یعنی آیا می توان گفت رئیس جمهور باید اقتصاد دان باشد؟

کمتر باید سیاسی باشد بیشتر باید اقتصادی و عملیاتی فکر کند و اهدافش را هم حل این مشکلات بگذارد.

*آیا آرایش سنتی سیاسی در قالب دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب را در انتخابات ۱۴۰۰ در داغ‌تر شدن تنور انتخابات و جلب توجه مردم برای حضور باشکوه در انتخابات موثر می‌دانید؟ و دگردیسی در این عرصه چقدر ضروری است؟

سوابق و تجربیات من نشان می‌دهد که بالاخره این دو جبهه موجود در کشور برای این که انتخابات پرشوری داشته باشیم بسیار مهم است واگر دو جبهه فعال باشند می‌توانند سبب آن شوند که نظرات مردم درباره شرکت در انتخابات بیشتر جلب شود.

در همه دوره‌های انتخابات تاکنون این طور بوده و اگر شور و هیجانی هم در آن شکل گرفته ناشی از همین بحث اصلاح‌طلب ی و اصولگرایی است؛ به نظر می‌آید که اکنون جایگزین دیگری برای این آرایش سیاسی وجود ندارد. باید دوباره سعی کنیم که این دو جبهه بیایند و نظراتشان را مطرح کنند و مردم تصمیم بگیرند.

*یعنی تغییر آرایش سیاسی در فرصت باقی مانده تا انتخابات ممکن نیست؟

نه، فکر نمی‌کنم الان این امکان وجود ندارد، چون سابقه‌ای برای جریان سومی وجود ندارد؛ البته همیشه در انتخابات مختلف، بحث راه سوم مطرح بود و همواره عده‌ای می‌آمدند و خود را به عنوان راه سوم می‌خواستند مطرح کنند، چون فرض بر این بود که اصولگرا و اصلاح‌طلب دیگر نمی‌توانند ایفای نقش کنند و باید راه سوم شکل بگیرد، ولی هیچ وقت موفق نبود.

*شما چقدر به این نقد معتقدید که این دو جریان دیگر جواب نمی‌دهند؟

من فکر می‌کنم که هنوز هم جواب می‌دهد.

*با توجه به ائتلاف دو جریان اصلاحات و اعتدال در دولت‌های یازدهم و دوازدهم و برخی ناکامی‌ها در تحقق وعده‌های داده شده به مردم، تاثیر این ناکامی‌ها را در اقبال و رای مردم به نامزد‌های جریان خودتان در انتخابات ۱۴۰۰ چقدر موثرمی دانید؟

البته من نمی‌خواهم هنوز ورود کنم به جریان خودم؛ ولی این طور می‌شود گفت که ما در کشور در هر دو جریان سیاسی، تعدد فکر هم داریم و این طور نیست که در یک جریان همیشه فکر مشخصی شکل گرفته باشد به همین علت می‌بینید که این‌ها مجبورند در هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا، نهاد اجماع ساز ایجاد کنند. زیرا تعداد احزاب و گروه‌ها زیاد است و هر یک تفکرشان درست است در چارچوب به هم نزدیک می‌شوند، اما نظرات مختلفی دارند در نتیجه نهاد‌های اجماع ساز سبب می‌شود که دو طرف بتوانند فعالیت کنند که این اثر گذار است. وقتی دو جریان بتوانند این اجماع را داخل خودشان ایجاد کنند تفکرات هر بخش، یک نمایندگی پیدا می‌کند و آن نمایندگی در انتخابات شرکت می‌کند.

در دولت آقای روحانی چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب به ویژه آقای جهانگیری حضور دارند به هر حال نمی‌شود نقش جریان اصلاحات را در عملکرد دولت آقای روحانی نادیده گرفت. نمونه شاخصی که می‌توان از کاهش اقبال مردم به نامزد‌های اصلاح‌طلب مثال آورد، انتخابات گذشته مجلس است که آرای مردم به جریان اصلاحات کاهش یافت علت این کاهش محبوبیت، ائتلاف جریان اصلاحات با آقای روحانی بود از این بابت ارزیابی تان را از گرایش به نامزد‌های جریان اصلاحات در انتخابات ۱۴۰۰ بفرمائید.

درانتخابات مجلس، شور و هیجانی که لازم بود ایجاد نشد سرمایه اجتماعی کافی که باید به جبهه اصلاحات رای می‌داد به میدان نیامد که این جریان، علت اصلی اش را رد صلاحیت نامزد‌های شان مطرح کردند نه اقبال مردم و گفتند اگر به کاندیدا‌های مدنظرشان اجازه ورود به رقابت‌ها می‌دادند باعث می‌شد که مردم بیشتر در انتخابات شرکت کنند؛ یعنی نگرانی شان ناشی از حجم گسترده از رد صلاحیت‌ها بود و لذا تعداد زیادی از گروه‌های اصلاح‌طلب در انتخابات عملا شرکت نکردند.

حزب کارگزاران با این فرض و هدف که اصولاً انتخابات جایی نیست که شرکت نکنیم و در هر حال باید شرکت کرد، چون تنها راه تغییر و اصلاح در جامعه از طریق انتخابات است و تصمیم گرفت که در انتخابات شرکت کند، اما چون اکثر گروه‌های اصلاح‌طلب این را نپذیرفتند و به میدان نیامدند و حتی لیست ندادند و از لیست کارگزاران هم حمایت نشد و از طرفی هم، تعداد زیادی از نامزد‌های اصلاح‌طلب رد صلاحیت شدند، نشد لیست کامل و منطقی بسته شود در نتیجه در انتخابات مجلس دیدید که مشارکت بسیار پایین بود و تهران هم خیلی پایین بود و همین ناکامی پیش آمد.

در انتخابات ریاست جمهوری هم اگر مردم نیایند، این اتفاق می‌تواند تکرار شود، چون وقتی گزینه‌ای که مدنظرشان است و احساس می‌کنند آن گزینه می‌تواند شرایط را تغییر دهد نداشته باشند در انتخابات شرکت نمی‌کنند.

*استعفای آقایان عارف و موسوی لاری از شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات و آغاز به کار نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان موسوم به ناسا از رویداد‌های مهم جریان اصلاحات در روز‌های اخیر بود. علت این تغییرات چیست و چقدر در جلب آرای مردم در انتخابات مؤثر خواهد بود؟

هم در جبهه اصلاحات و هم در جبهه اصولگرایان، تعداد گروه‌هایی که فعالیت سیاسی می‌کنند بسیار بالاست. اصلاح‌طلبان از حدود ۳۰ گروه تشکیل شده است که گروه‌هایی نسبتاً بزرگ و تأثیرگذارند البته گروه‌های کوچک‌تری هم هستند که این طیف را از معتدلان اصلاح‌طلب می‌توانید در نظر بگیرید تا تندرو‌های اصلاح‌طلب. در جناح اصولگرا نیز همین اتفاق افتاده یعنی در آن جا هم گروه‌های بسیاری هستند.

از این منظر، تفاوتی میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان وجود ندارد و هر دو به ساز و کار اجماع ساز نیاز دارند و اگر این نهاد نباشد و به ویژه در کلانشهر‌ها لیست داده نشود لیست‌ها نمی‌توانند رأی بیاورند و آن قدر پراکندگی روی می‌دهد که همه مغبون می‌شوند در نتیجه می‌بینند که دو جریان به نهاد اجماع ساز نیاز دارند.

*در گمانه زنی‌های رسانه‌ای که اخیراً مطرح است گزینه‌های مختلفی از جریان اصلاحات برای انتخابات ریاست جمهوری نام برده می‌شود. از نام شما گرفته تا آقایان ظریف، جهانگیری، سید حسن خمینی و تعداد دیگری از افراد. کدام یک از این افراد را به عنوان نامزد نهایی جریان اصلاحات، گزینه جدی و نهایی می‌دانید؟

اصلاح‌طلبان هم طبیعتاً نهادی اجماع ساز درست کردند که هم بتوانند در انتخابات شورا‌ها و هم در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا‌های شان را متحد کنند و با یک لیست به میدان بیایند که آرای شان پخش نشود.

نمی‌خواهم درباره افراد حرف بزنم صحیح هم نیست که راجع به هر یک از این افراد نظر دهم که کدام یک بهتر است یا کدام یک قابلیت ندارند، اما این مهم است که بسترسازی درستی برای رقابت‌های انتخاباتی شود، اما متأسفانه هنوز بسترسازی نشده است.

همه افرادی که نام بردید می‌توانند وارد جریان انتخابات شوند و طبیعی است که هر یک از آنان، سبد رأی مناسبی دارند، اما این که آیا آنان با هم رقابت یا ائتلاف کنند با هم فرق دارد، چون اصلاح‌طلبان و اصولگرایان، حتما نهاد اجماع ساز دارند و از میان گزینه‌های مطرح، حتما کسی را انتخاب می‌کنند که آنان را نمایندگی کند.

لازمه اش این است که بسترسازی شود، اما متأسفانه هنوز بسترسازی لازم برای شرکت هیچ یک از افرادی که نام بردید انجام نشده است، زیرا هیچ یک از آنان نمی‌دانند که از سد شورای نگهبان رد می‌شوند یا خیر.

*منظور شما این است که از قبل باید این اطمینان حاصل شود؟ مگر ممکن است؟

بله؛ به نظرم این کار باید به شکلی انجام شود حالا اگر از قبل هم نمی‌شود به صورتی به جریان‌های سیاسی این اطلاع رسانی انجام شود تا بتوانند خودشان را جمع و جور کنند و وارد عرصه شوند، زیرا نام نویسی در انتخابات در اردیبهشت است و ۱۰ روزی هم طول می‌کشد که صلاحیت‌ها تأیید شود تا انتخابات هم یک ماه بیشتر فرصت نیست در نتیجه اگر از الان ندانند که چه اتفاقی برای شان می‌افتد نمی‌توانند فضا را انتخاباتی کنند و بلاتکلیف می‌مانند

*آیا تلاشی برای رایزنی با شورای نگهبان داشتید؟

ما که ورود نمی‌کنیم؛ این بسترسازی‌ای است که باید از جانب حاکمیت و نظام صورت گیرد اگر بخواهند صحبت‌های مقام معظم رهبری را طوری عملی کنند که اجرایی شود و انتخابات پر شور داشته باشیم باید به صورتی سعی کنند که دو جریان مهم سیاسی کشور از فعالیت‌های شان اطمینان حاصل کنند و در بلاتکلیفی قرار نگیرند.

*در جریان اصلاحات یکی از اختلاف نظر‌ها این است که آیا به سبک انتخابات سال ۹۲ بروند به سمت نامزد عاریه‌ای یا این که با نامزد مستقل وارد عرصه شوند. در این چارچوب اصلی‌ترین گزینه‌ای که درباره او صحبت می‌شود موضوع حمایت از آقای علی لاریجانی است دیدگاه تان در این باره چیست؟

من دوباره نمی‌خواهم درباره فرد صحبت کنم قبلاً گفتم که بسترسازی نشده و بلاتکلیفی وجود دارد وقتی بسترسازی نمی‌شود و بلاتکلیفی در مجموعه حزبی یا مجموعه احزاب وجود دارد در نتیجه گمانه زنی‌ها زیاد می‌شود و شما نمی‌توانید بفهمید که کاندیدای اصلی در نهایت که خواهد بود و فرضیات مختلفی در نظر گرفته می‌شود که اگر تمام نامزد‌های اصلاح‌طلب رد شوند آخرش می‌خواهیم چه کنیم؟ عده‌ای می‌گویند شرکت نمی‌کنیم عده‌ای هم می‌گویند روی یک نامزد حزبی یا اجماع شده‌ای که تأیید صلاحیت شود اجماع کنیم. عده‌ای هم می‌گویند اگر چنین شرایطی ایجاد نشد چه می‌شود؟ می‌گویند از کاندیدای عاریه‌ای حمایت می‌کنیم.

این‌ها همه فرضیات و گمانه زنی‌هایی است که از نبودن بسترسازی درست و ناشی از بلاتکلیفی است، نظام باید درست عمل کند و بستر خیلی خوبی فراهم شود تا احزاب و گروه‌ها بتوانند با جدیت بیشتری در انتخابات شرکت کنند.

*اساس استفاده از نامزد اجاره‌ای را چقدر در شأن جریان اصلاحات می‌دانید؟

اصلاً موضوع استفاده از نامزد اجاره ای، بحث انحرافی است ما متناسب با شرایطی که در آن قرار می‌گیریم تصمیم می‌گیریم و در آن شرایط؛ اگر به نامزدی دل بستیم، دیگر اسمش نامزد اجاره‌ای نیست؛ نمی‌شود نامش را اجاره شده گذاشت، شرایطی برایش فراهم شده و بستری بوده که شما مجبور شدید بروید به سمت او و سعی کردید از حداقل‌های تان استفاده کنید پس نباید نامش را نامزد اجاره‌ای یا عاریه‌ای گذاشت.

*پس قبول می‌کنید که وقتی جریان اصلاحات و اعتدال با هم ائتلاف کردند در تمام اتفاقاتی که در این دولت می‌افتد جریان اصلاح‌طلب هم سهیم اند؟

این که سهیم هستند یا نیستند بستگی دارد که چقدر در آن دولت حضور دارند اگر به نیرو‌هایی که در دولت حضور دارند توجه کنید باید ببینید که چند درصدشان اصلاح‌طلب ، اصولگرا یا مستقل اند. از این منظر می‌توانید بگویید که هر حزب چقدر در تصمیم گیری‌های دولت، دخالت درستی دارند یا ندارند.

مثلاً اتفاقی که در انتخابات گذشته افتاد؛ آیت الله‌هاشمی رفسنجانی کاندیدا شد، اما مردم ناگهان با یک تصمیم مواجه شدند که اصلاً فرض نمی‌کردند که اتفاق بیفتد و زمانی که او رد صلاحیت شد؛ جبهه‌ای که قرار بود با آیت الله‌هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس جمهور انتخابی کار کند تصمیم گرفت میان کاندیدا‌ها به یک سمت دیگر برود.

عده‌ای فرض شان بر این شد که در انتخابات شرکت نکنند و عده‌ای هم تصمیم گرفتند کاندیدای مستقل معرفی کنند در نهایت دور هم نشستند و تصمیم گرفتند به کاندیدای مدنظر آیت‌الله‌‌هاشمی رفسنجانی که آقای روحانی بود احترام بگذارند.

از آن پس، باید دانست دولتی که تشکیل داد چقدر با مجموعه اصلاحات مشورت می‌کرد یا اجرایش را چقدر از طریق مجموعه اصلاحات می‌گرفت.

*اگر شما تصمیم به داوطلبی داشته باشید آیا تابع تصمیم جمعی و تشکیلاتی نام نویسی خواهید کرد یا مستقل عمل می‌کنید؟

من برای انتخابات ریاست جمهوری داوطلب نیستم. توصیه ام به همه کاندیدا‌ها این است که، چون حضور در مقام ریاست جمهوری، حرکتی است که باید با خرد جمعی انجام شود و فرد شخصاً نمی‌تواند تصمیم بگیرد که حضور یابد یا نه در نهایت اگر به خرد جمعی بخواهیم رجوع کنیم باید این خرد جمعی شکل گیرد و از نامزدی بخواهند حضور یابد.

آن موقع است که آن نامزد براساس سوابق و تجربیاتش باید بگوید که آیا از پس این مهم بر می‌آید یا نه و می‌تواند آن جبهه را نمایندگی کند یا نه.

*آیا از شما خواسته شده است که کاندیدا شوید یا خیر؟

تا به حال آن طور که طبق خرد جمعی از من خواسته باشند؛ خیر، نخواستند. حزب کارگزاران تعدادی از کسانی که پتانسیل نامزدی را دارند در نظر دارد، چون همه، تصمیم خودشان را اعلام نکردند این افراد در داخل حزب بررسی شدند و اسامی مختلفی مطرح شده است. یکی از کسانی که دیده شد که پتانسیل این کار را دارد بنده هستم و من هم انتخاب شدم.

*غیر از شما افراد دیگری که در حزب کارگزاران اسم برده شد چه کسانی هستند؟

من دوباره نمی‌خواهم ورود پیدا کنم بار‌ها گفته شده که، چون اخیراً حزب کارگزاران عضو نهاد اجماع‌ساز است پس اگر حتی کاندیدای خوبی هم داشته باشد کاندیدای خوبش را به این نهاد معرفی می‌کند و در نهایت آن نهاد است که باید کاندیدایی را انتخاب و به عموم معرفی کند.

*چه زمانی کاندیدای اجماعی اصلاح‌طلبان معرفی می‌شود؟

حداکثر تا اواخر فروردین تکلیف مشخص شود. مشکلی که الان نهاد اجماع ساز در حوزه اصلاح‌طلب ی دارد؛ موضوع رد صلاحیت‌هاست، چون فکر می‌کنند اگر کاندیدای شان را عرضه کنند ممکن است رد صلاحیت شود و بعداً چه کار می‌توانند کنند در نتیجه بعضی اعضای نهاد اجماع می‌گویند کاندیدای مان را تا زمانی که فعالیت‌ها شکل نگرفته است معرفی نکنیم؛ بعضی هم می‌گویند از حالا اعلام کنیم تا اگر رد صلاحیت شد به سمت کاندیدای دیگری رویم یا اعلام کنیم که برای حضور در انتخابات، نامزد داریم یا نداریم.

*چه تعداد کاندیدا را در حزب کارگزاران حائز پتانسیل داوطلبی برای انتخابات ریاست جمهوری می‌بینید؟

کسانی که تا به حال بررسی شدند اکثرا کسانی هستند که اسم آنان مطرح است بیش از ۱۰ نفر بررسی شدند و در نهایت برخی به عنوان نامزد اصلی حزب مطرح بودند مثل من و آقای جهانگیری که باید با هر دوی ما صحبت شود که ببینیم حاضریم کاندیدا شویم یا نه.

برخی هم به عنوان نامزد خارج از حزب ما مطرح اند مثل آقایان ظریف، زنگنه و پزشکیان. این‌ها کسانی هستند که مطرح اند و مثلاً نظرات درباره آقای ظریف، مثبت‌تر است، اما نمی‌شود گفت که قطعاً تصمیم گرفته شده یا نه؛ در هر صورت قرار است نهاد اجماع ساز تصمیم بگیرد.

*اگر صحبت‌ها، گرایش‌ها و جمع بندی این باشد که آقای ظریف گزینه نهایی معرفی شود شما وارد عرصه نمی‌شوید؟

ما به نهاد اجماع ساز متعهدیم و آن جا عضو داریم و هر نامزدی که آن نهاد تایید کند باید وارد عرصه شود.

*با شما به عنوان کاندیدای احتمالی صحبت کردند که دیدگاه‌های تان را بشنوند؟

خیر؛ نهاد جماع ساز تازه تشکیل شده و در حال تدوین آیین نامه‌ها و روش کار است.

*این که گفتید کاندیدای نهایی جبهه اصلاحات تا پایان فروردین معرفی می‌شود دیر نیست؟

بله می‌تواند دیر هم باشد.

*خودتان را چقدر حائز شرایط می‌دانید؟

نمی‌خواهم درباره خودم به عنوان فرد صحبت کنم، چون صحیح نیست که هر فردی بخواهد پتانسیل‌های خودش را به عنوان رئیس جمهور با مردم در میان گذارد. مردم، احزاب، گروه‌های سیاسی و نخبگان باید با بررسی پتانسیل افراد؛ نامزد مدنظرشان را انتخاب کنند الان هر حرفی درباره توانمندی خودم بزنم شاید درست نباشد در نتیجه به نظر می‌رسد که به این پرسش پاسخ ندهم.

*یک طرف قضیه هم این است که باید با برنامه و با تیم وارد عرصه رقابت‌ها شد؟ قبول دارید؟

اصلاً یکی از مصوبات حزب کارگزاران همین است که اولاً برنامه محور و دوما تیمی وارد عرصه شویم این که فرضاً یکی رئیس جمهور است و بخواهد همه مسئولیت‌ها را به عهده گیرد شاید نتواند در این بحران اقتصادی خوب عمل کند لذا فرد باید با تیم وارد میدان شود؛ فردی که می‌خواهد کاندیدا شود امکان دارد که بخشی از تیمش مثلا معاونانش را معرفی کند.

چقدر جدی می‌دانید که بر شخص شما اجماع شود و آیا برنامه‌ای را تدارک دیدید؟

درباره خودم از حالا نمی‌خواهم حرفی بزنم باید نهاد اجماع ساز تشکیل شود و آن موقع بررسی کند اگر دیر تشکیل شود و دیر بررسی کند حتی اگر به من هم بگویند شاید نیایم.

*اگر این اجماع درباره شما صورت گیرد این ناشی از انتساب به مرحوم‌هاشمی رفسنجانی است یا قابلیت‌ها و تجربیات شخص تان؟

البته اسم پدر، بسیار مهم است، اما من در کنار پدر در سیاست بزرگ شدم و در ریاست جمهوری حضور جدی داشتم مثلاً در زمان جنگ در صنایع نظامی و موشکی و بعد در نهاد ریاست جمهوری موسس بازرسی ویژه آن جا بودم و مشکلات کشور را از طریق حکم رئیس جمهور دنبال می‌کردم و بعد، رئیس دفتر رئیس جمهور شدم و در دولت‌های بعدی هم سمت داشتم.

در شورای شهر تهران نیز نامزد شورا شدم و بعد ریاست این شورا را بر عهده گرفتم.

مجموعاً با نام آیت الله‌هاشمی رفسنجانی و پتانسیل‌هایی که در مترو و جا‌های دیگر فراهم شد؛ این حس که شاید من هم بتوانم کمکی کنم هست، ولی بستگی به سیستم‌های نظارتی دارد که چقدر مرا با این سوابق؛ رجل سیاسی بدانند یا ندانند.

نخبگان و احزاب سیاسی باید بررسی کنند تا بدانند که پتانسیل‌های من به درد اجتماع و ریاست جمهوری می‌خورد یا نه و یا شاید کسانی بهتر از من بتوانند عمل کنند.

در هر صورت سمت ریاست جمهوری، سمتی نیست که شخصی به تنهایی بگوید می‌آید و از عهده اش بر می‌آید به ویژه با توجه به شرایطی که در کشور وجود دارد باید اجماعی بسیار جدی حداقل در یک بخش سیاسی کشور روی آن فرد شکل گیرد تا بتواند خودش را نشان دهد.

*با توجه به سوابقی که دارید دوست دارید به عنوان شخصیت مستقل شناخته شوید یا این که انتسابی که به مرحوم‌هاشمی رفسنجانی دارید می‌خواهید باشد؟

البته انتساب من به آیت الله‌هاشمی رفسنجانی را افتخار خود می‌دانم و هر چه که الآن در توان دارم از تجربیات ایشان و قرار گرفتن در کنار ایشان و فعالیتی است که در کنار نیرو‌های سیاسی کسب کردم، اما من هم سنی دارم الان ۵۹ ساله هستم و در این مسیر نزدیک ۳۵ سال فعالیت اداری، اجتماعی و سیاسی داشتم؛ بالأخره قابلیت‌هایی هم در این مسیر کسب کردم، اما طبعا صندلی پرتاب کننده من خانواده و آیت الله‌هاشمی رفسنجانی بوده است که به آن افتخار می‌کنم.

*فکر می‌کنید رجل سیاسی محسوب می‌شوید؟

به نظر می‌توانم به عنوان رجل در نظر گرفته شوم به ویژه با توجه به انتخابات شورا‌ها و رأی بالایی که در تهران کسب کردم و سوابقی که دارم می‌توانم. می‌دانید که هنوز از رجل سیاسی؛ تعریف مشخصی داده نشده است؛ مجلس سعی کرد این بار تعریفی را تصویب کند که البته شورای نگهبان رد کرد و در آن تعریف مجلس؛ من گنجانده نمی‌شدم.

*هر کسی که کاندیدای ریاست جمهوری می‌شود در دوره رقابت‌های انتخاباتی اختیارات قانونی رئیس جمهور را برای پیشبرد برنامه‌هایش، کاملاً کافی می‌داند و بار‌ها به این مسأله اذعان شده است، اما پس از کسب رأی و رسیدن به قدرت، این ادعا مطرح شد که این اختیارات کافی نیست. علت این تناقض چیست؟

باید نگاه کنیم به رؤسای جمهوری که در گذشته بودند؛ ما به جز سه رئیس جمهوری که در ابتدا و قبل از تغییر قانون اساسی داشتیم یعنی آقای بنی صدر، شهید رجایی و مقام معظم رهبری، آنان در شرایطی در جایگاه رئیس جمهور قرار داشتند که قدرت زیادی نداشتند و باید نخست وزیر انتخاب می‌کردند؛ در نتیجه طبیعی بود که رئیس جمهور بگوید قدرتی ندارد و باید از نظر اجرایی از نخست وزیر سؤال شود.

اما پس از آنان که قانون اساسی تغییر کرد آیت‌الله ‌هاشمی‌رفسنجانی نخستین رئیس جمهوری بود که قدرت را در اجرا به عهده گرفت و یگانه رئیس جمهوری هم بود که هیچ‌گاه نگفت که قدرتش کافی نیست؛ بقیه رؤسای جمهور اعم از آقایان خاتمی، احمدی نژاد و روحانی؛ این موضوع را مطرح کردند.

علت اصلی اش شاید مسأله تفکیک قواست؛ همه رؤسای جمهور وقتی به موضوع وارد می‌شوند پس از مدتی می‌فهمند که اثرات قوای دیگر و حاکمیت در تصمیماتی که می‌گیرند بسیار بالاست؛ این به این معنی نیست که اختیارات ندارند بلکه با در‌های بسته‌ای مواجه می‌شوند که فکر می‌کنند این در‌های بسته را اگر باز هم کنند نمی‌توانند به آن ورود کنند و چنین حسی به آنان دست می‌دهد.

به نظر من رئیس جمهور در آن اختیاراتی که دارد و بیشتر هم برای حل مشکلات اجرایی مردم است، اگر صادق و کامل عمل کند می‌تواند مشکلات را حل کند و قوای دیگر موقعی در کار رئیس جمهور دخالت می‌کنند که با چنین حسی مواجه اند که رئیس جمهور سیاسی‌تر شده است و می‌خواهد تصمیماتی را بر حاکمیت یا بر قوای دیگر تحمیل کند.

*می‌توانید مثال بزنید؟

نمی‌شود؛ می‌توانم، ولی اجازه دهید مثال نزنم، به بعضی‌ها بر می‌خورد.

*واقعیت این است کسی که وارد عرصه انتخابات می‌شود از قبل این شناخت را دارد هم از فضای سیاسی و موانعی که هست و هم از اختیارات رئیس جمهور؛ چرا برغم این آگاهی و تمکین به قانون پس از ورود به قدرت مدعی می‌شوند؟

علت این است که دچار ناکامی می‌شوند؛ مخصوصاً وقتی کسی ۸ سال رئیس جمهور باشد برخی عملکرد‌های مثبت دارد و برخی فعالیت‌های منفی که اسم آن ناکامی است و وقتی بخواهند ناکامی‌های شان را توجیه کنند بالاجبار یکی از مواردی که مطرح می‌کنند این است که در آن زمینه‌ها اختیارات ندارند.

مثلاً در قانون بودجه، بودجه‌ای را می‌نویسید و به مجلس می‌فرستید؛ مجلس می‌تواند بر اساس اختیاراتش در آن دست ببرد و به راحتی در آن تغییرات دهد و بودجه را در بعد منابع درآمدی، هزینه‌ها و مصارف تغییر دهد. رئیس جمهور نمی‌تواند بگوید که، چون اختیارات نداشته است و بودجه را مجلس تصویب کرده است پس خودش باید در این باره پاسخگو باشد.

این روندی است که در تفکیک قوا در کشور بالأخره نوشته و تصویب شده و هر رئیس جمهوری که می‌آید باید بداند، ولی حاکمیتی وجود دارد که باید بین سران قوا مقداری هماهنگی ایجاد کند که در این جا باید بروند از نظام و مقام معظم رهبری کمک بگیرند و ایشان را قانع کنند که بیایند هماهنگی‌ها را ایجاد کنند تا بتوانند کار‌های شان را پیش ببرند که به نظر بر اساس شرایط، اختیاراتش هست؛ باید فعال شود.

سید افضل موسوی: برای افزایش مشارکت بررسی صلاحیت‌ها باید با نظر بازتری صورت گیرد 

عضو حزب کارگزاران سازندگی تاکید دارد که برای افزایش مشارکت بررسی صلاحیت‌ها باید با نظر بازتری صورت گیرد چرا که تکرار تجربه اسفند ۹۸ مشارکتی در همان ارقام را ثبت خواهد کرد.

‌سید افضل موسوی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره چگونگی انتخابات پرشور و رابطه آن با نظارت استصوابی گفت: مقام معظم رهبری اخیرا فرمایشی درباره لزوم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آتی با مشارکت حداکثری داشتند که باید از بیان ایشان تشکر کرد که در شرایطی که بعضی گروه‌های سیاسی در کشور پیدا و پنهان تلاش برای کاهش مشارکت دارند، ایشان چنین مساله ای را طرح کردند.

موسوی با بیان این که اصلاح‌طلبان مدافع انتخاباتی هستند که مشارکت بالا داشته باشد، افزود: در این شرایط که به هر حال نگرانی از ردصلاحیت‌ها نیز وجود دارد، اصلاح‌طلبان تصمیم به تشکیل و راه‌اندازی نهاد اجماع‌ساز، که زمینه‌ساز ایجاد جبهه اصلاح‌طلبان ایران شد، گرفتند.

وی درباره تاثیر مساله نظارت استصوابی بر مشارکت در انتخابات تاکید کرد: اگر به انتخابات مجلس یازدهم دقت کنیم، می‌بینیم چند مولفه در کاهش مشارکت و ثبت نرخ پایین مشارکت در انتخابات موثر بود.

وی درباره این دلایل تاکید کرد: به نظر می‌رسد مساله آرایش و چینش کاندیداهایی که تایید صلاحیت شدند، در نرخ مشارکت تاثیر داشت چرا که مشخصا سلایق بخشی از مردم در قالب کاندیداها در عرصه انتخابات تامین نشد و قاعدتا پایین‌ترین نرخ مشارکت در ادوار انتخابات در کشور ثبت شد.

موسوی با تاکید بر این که طبیعتا سایه نگرانی از رفتار شورای نگهبان بر سر اصلاح‌طلبان و برنامه‌های آنان وجود دارد، گفت: این مساله مانع از عمل به تکلیف و البته پیگیری برای تحقق قانونی مطالبات به حق اصلاح طلبان است.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با بیان این که نرخ مشارکت مولفه‌ای برای تامین امنیت ملی است و همه نهادها باید در جهت رشد آن تلاش کنند، گفت: هر کسی که دغدغه انقلاب، ایران و نظام را دارد باید در حوزه کاری خود به مساله تلاش برای رشد مشارکت فکر کند چرا که بدون شک این کار بدون تجدید نظر در برخی از رویه‌ها همچون بررسی صلاحیت‌ها محقق نمی‌شود.

موسوی همچنین خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان نباید به خاطر نگرانی از ردصلاحیت‌ها از زیر بار انتخابات شانه خالی کنند بلکه باید با شرایط چندین کاندیدا را در نظر داشته باشند تا در صورت ردصلاحیت‌ها به مشکل برخورد نکنند. علاوه بر این تواما باید به طور حتم از حضور در عرصه انتخابات با چندین کاندیدا اجتناب کنند.

دبیرکل جمعیت جوانان انقلاب: اتحاد اصولگرایان تنها با حضور رئیسی محقق می‌شود

عضو هیات اجرایی شورای وحدت اصولگرایان گفت: حضور رئیسی عامل وحدت همه اضلاع اصولگرایان است وگرنه تعدد نامزدهای اصولگرایان مانع از اجماع این طیف خواهد شد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد محمدی نوری در حاشیه نشست معارفه معاونت امور مجلس جمعیت جوانان انقلاب اسلامی با اشاره به حساسیت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ با ادوار مختلف گفت: آفت انتخابات بی اعتمادی مردم به مسئولانش است و باید تلاش کنیم آنچه در سایه بی‌تدبیری و فرصت‌سوزی از دست رفت با مدیریت جدی و رفتاری ناشی از صداقت و درستی بازگردانده شود.

وی تأکید کرد: هر جا مردم پشت سر نظام بودند دیدیم توطئه دشمنان خنثی شد و تردیدی ندارم حل مشکلات کشور ریشه داخلی دارد و باید مثل زمان اول انقلاب به نسل جوان اعتماد کنیم و امور را به آنان بسپاریم؛ چرا که هم از نیروی بانشاط جوانی برخوردارند و هم انگیزه خدمت و تلاش آنان از مدیران فرسوده و بی‌انگیزه امروزی دوچندان است.

عضو هیات اجرایی شورای وحدت اصولگرایان گفت: متاسفانه عده‌ای نان انقلاب را خورده و کمر به شکست انقلاب بسته‌اند. یادشان رفته که اگر انقلاب سفره‌ای دارد این مردم هستند که باید از خوان نعمت انقلاب بهره ببرند.

وی افزود: در اردوگاه اصولگرایی متاسفانه، تعدد نامزدها منجر به زمینه‌سازی برای شکل‌گیری یکسری اختلافات حاشیه‌ای شده و به نظرم یکی از نقاط منفی کارزار اصولگرایان سهم‌خواهی‌های بی‌مورد است.

عضو هیات اجرایی شورای وحدت ضمن تشکر از جامعه روحانیت برای تشکیل شورا تصریح کرد: این نشست‌ها اگر به وحدت و همدلی نرسد دستاوردمان شکست ایده‌ها خواهد بود.

نوری حضور ابراهیم رئیسی را به صحنه انتخابات ریاست جمهوری تنها عامل وحدت همه جریانات اصولگراها دانست و گفت: حضور آقای رئیسی خود به تنهایی عامل وحدت همه اضلاع اصولگرایان است و این انشقاق زمانی به وحدت خواهد رسید که ما شاهد ورود وی به صحنه انتخابات آینده باشیم وگرنه تعدد نامزدهای اصولگرایان مانع از اجماع این طیف خواهد شد.

باقری مطرح کرد: ضرورت ایجاد فضای پرشور و نشاط و رقابتی در انتخابات ١۴٠٠

رییس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس بر ضرورت ایجاد فضای رقابتی در انتخابات ١۴٠٠ تاکید کرد و حضور گسترده مردم در انتخابات را منوط به این شرط دانست.

محمد باقری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: به نظر می رسد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ انتخابات خاصی است، ناظرین و مجریان برگزاری انتخابات اگر می خواهند مردم پای کار بیایند باید فضا پر شور و نشاط و رقابتی باشد. در غیر این صورت با وضعیت اقتصادی فعلی و شیوع کرونا اقبالی از سوی مردم به انتخابات وجود نخواهد داشت.

وی افزود: اگر ما فضا را به سمت و سویی ببریم که فقط یک جریان سیاسی وارد عرصه انتخابات شود، مردم اقبالی به انتخابات نشان نخواهد داد و این فضا با نشاط نخواهد شد. ما باید به ایجاد فضای رقابتی کمک کنیم.

نماینده مردم بناب در مجلس با بیان اینکه «اولویت اول مردم در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مسائل اقتصادی است»، اضافه کرد: فردی که وارد عرصه انتخابات می‌شود باید نشان دهد که رویکرد او از نظر بین المللی چگونه است. اینطور نیست که مردم فقط نگاه به داخل داشته باشند بلکه آنها بحث های بین المللی را رصد می‌کنند و برایشان مهم است که رئیس جمهور بعدی بتواند تعاملاتی در عرصه بین المللی داشته باشد و وجهه‌ای از این جهت داشته باشد.

باقری ادامه داد: علاوه بر مسائل اقتصادی، مردم به دنبال این هستند که برنامه اقتصادی رئیس جمهور در تحریم و غیر تحریم چیست، کاندیداها باید خود را برای ارائه این برنامه آماده کنند.

رییس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس همچنین گفت: افرادی چه از داخل مجلس و چه در فضای سیاسی پیگیر وضعیت انتخابات هستند، در بین اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و جریانات معتدل چهره‌هایی مطرح هستند و به نظر می‌رسد در نهایت کاندیداها باید با عقلانیت بیشتری وارد میدان شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من این انتخابات خیلی پیچیده است و در نهایت تا آخر اسفند فضا کمی شفاف‌ ‌تر خواهد شد و می توان فضا را بهتر تحلیل کرد.

مصباحی مقدم: مذاکرات شورای وحدت و ائتلاف در جریان است

غلامرضا مصباحی مقدم | اعتمادآنلاین

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تاکید دارد اگر ابراهیم رئیسی وارد گود انتخابات شود، این تشکل روحانی از او حمایت خواهد کرد.

​به گزارش خبرآنلاین، تحرکات انتخاباتی در هر دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب درحال اوج گرفتن است. روحانیت اصولگرا نیز که این بار با سازوکار شورای وحدت وارد گود شده است در تلاش برای ایجاد وحدت حداکثری در جریان راست است. شورای ائتلاف هم تا این لحظه حاضر نشده است زیر بیرق شورای وحدت برود.

در همین راستا، حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به این سوال که فعالیت های انتخاباتی اصولگرایان به کجا رسیده است؟ به خبرگزاری خبرآنلاین، گفت: دوستان شورای وحدت درباره آخرین فعالیت های انتخاباتی اطلاع دارند و آقای متکی به عنوان سخنگوی شورا، آخرین اطلاعات در این باره را در اختیار دارند.

مذاکرات شورای وحدت با شورای ائتلاف در جریان است اما….
او افزود: جامعه روحانیت هم به دنبال این است وحدت حداکثری را به وجود آورد و امیدواریم این اتفاق بیفتد مذاکراتی هم در حال حاضر در جریان است اما هنوز نهایی نشده است.

مصباحی مقدم در پاسخ به این سوال که رایزنی ها در جریان اصولگرایی به کجا رسیده است؟ تصریح کرد: رایزنی ها فقط با شورای ائتلاف و آقای حداد عادل و آقای ذوالقدر در حال انجام است.

این چهره سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که رایزنی با کاندیداها در چه مرحله ای است؟ آیا با آمدن آقای رییسی به انتخابات، قالیباف کنار می کشد یا خیر؟ عنوان کرد: بنده قبلا اعلام موضع کردم مبنی بر اینکه اگر آقای رییسی کاندیدا شود ما از ایشان حمایت خواهیم کرد.

او با بیان اینکه ما آقای قالیباف را نفی نکردیم، گفت: منتهی اگر آقای رییسی بیاید روی او اجماع می کنیم.

عضو جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به این سوال که صحبت های آقای پیرهادی درباره احتمال نیامدن قالیباف به نفع رییسی را چگونه ارزیابی می کنید و آیا قالیباف به این راحتی از کاندیداتوری در انتخابات کنار می کشند یا خیر؟ اظهار کرد: بنده در این باره نمی توانم نظر بدهم چراکه از تصمیم آقای قالیباف باخبر نیستم.

درباره جلیلی نظری ندارم!

مصباحی مقدم با اشاره به وضعیت سایر کاندیداها و آیا سعید جلیلی هم می تواند از گزینه های اصولگرایان باشد؟ عنوان کرد: بنده در این باره اظهارنظری ندارم.