اظهارات اندرو اکزوم یکی از مسئولین سابق وزارت دفاع آمریکا

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسخنان اکزوم در اجلاس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگام آمریکا

اندرو اکزوم یکی از مسئولین سابق وزارت دفاع آمریکا در دوره باراک اوباما رئیس جمهور پیشین اینکشور ضمن شرکت در نشستی در اجلاس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پیرامون دیدگاه آمریکا در دوره اوباما به مسئله سوریه سخنان مهمی ایراد کرد.

اکزوم گفت : واشنگتن که در سال ۲۰۱۵ از سقوط ناگهانی رژیم اسد اظهار نگرانی می کرد، با روسیه مذاکراتی انجام داد. حتی می توانم بگویم که این نگرانی ها در سال ۲۰۱۵ به اوج رسیده بود. در آندوران فکر همکاری با روسیه در مورد سوریه در وزارتخانه ایی که من در آن کار می کردم، چیزی نبود که مورد حمایت باشد ولی وقتی دستور مستقیم از سوی رئیس جمهور صادر گردید، هر چه از دستمان بر می آمد، انجام دادیم. این روند در تابستان سال ۲۰۱۵ آغاز شده و دفترمان در پنتاگون برای اجرای سناریویی که ما آن را از نظر سوریه بعنوان موفقیت ویران کننده نام می بریم، به هماهنگی بین نهادهای ذی ربط آغاز کرد.

اندرو اکزوم تاکید کرد : در آن تاریخ باراک اوباما بین آن داشت که سقوط ناگهانی رژیم اسد هم موجب سوق یابی کامل سوریه به ابهامات شده و هم امنیت اسرائیل را به خطر خواهد انداخت. اوباما با نگرانی از این وضعیت دستور داد که برای عدم سقوط رژیم اسد با روسیه تماس برقرار شده و در نتیجه نیز اسد سرنگون نشد.

اکزوم ضمن اشاره به اینکه آمریکا در سوریه دو هدف اصلی دارد گفت : روسیه و شریک آن در اصل برنده این جنگ هستند. ما نیز به منافع خود اولویت دادیم ، تامین امنیت اسرائیل و شکست داعش در بین این اولویت ها قرار داشت.

اکزوم که از ارائه جزئیات دراین مورد اجتناب ورزید، بعنوان یکی از چهره های سیاسی که از چگونگی همکاری آمریکا و روسیه در مورد سوریه اطلاع دارد، در اسناد به ثبت رسیده است.