اظهارات دبیرکل ناتو در مورد پروژه جنگنده های اف ـ ۳۵

پایگاه خبری / تحلیلی نگامینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو : همکاری ترکیه با پیمان دفاعی ناتو خیلی پر شمول تر از اشتراک در پروژه ساخت جنگنده های اف ـ ۳۵ است

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو اعلام کرد : همکاری ترکیه با پیمان دفاعی ناتو خیلی پر شمول تر از اشتراک در پروژه ساخت جنگنده های اف ـ ۳۵ است.

استولتنبرگ ضمن شرکت در کنفرانس سالانه امنیتی در ایالت کلرادوی آمریکا که از سوی انستیتوی آسپن برگزار شد، اعلام کرد : روند انتقال سیستم های پدافند هوایی اس ـ ۴۰۰ ساخت روسیه به ترکیه را از نزدیک دنبال کرده و موضوع در بخش ذی ربط با جوانب مختلف ارزیابی می شود.

وی تاکید کرد : هر کشوری خود تصمیم می گیرد که چه نوع سیستم دفاعی خریداری خواهد کرد. ولی آنچه که برای ناتو مهم است کارکرد هماهنگ و یا ناهماهنگ این سیستم ها با سیستم های ناتو می باشد.

دبیر کل ناتو در ادامه چنین گفت : سیستم های اس ـ ۴۰۰ ساخت روسیه با سیستم های دفاع هوایی ناتو هماهنگ نخواهد شد زیرا اینها سیستم هایی نیستند که بتوانند با یکدیگر کار کنند. در اصل ترکیه نیز چنین خواستی از ما طلب نکرده است.

استولتنبرگ ضمن اشاره به اینکه یاری های ترکیه به ناتو و همکاری ناتو با ترکیه خیلی عمیق تر و جامع تر از پروژه ساخت جنگنده های اف ـ ۳۵ می باشد اعلام کرد : ترکیه که در مبارزه با سازمان تروریستی داعش یک هم پیمان کلید می باشد، در منطقه بالکان، کوزوو و افغانستان در بسیاری از عملیات نظامی ناتو نقش مهمی ایفا کرده است. ترکیه جزئی از سیستم پدافند هوایی ناتو بوده و منبعد نیز چنین خواهد بود.

دبیر کل ناتو ضمن اشاره به اینکه ترکیه به یک سری مذاکرات برای خریداری سیستم های موشکی پاتریوت از آمریکا و یا سیستم های موشکی مشترک یوروسام ساخت ایتالیا ـ فرانسه ادامه می دهد به اهمیت این تماس ها تاکید کرد.