اظهارات معاون وزیر بهداشت ایران در مغایرت با توصیه سازمان بهداشت جهانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، در حالی که سازمان بهداشت جهانی، توصیه کرده که برای درمان ابتلا به ویروس کرونا نباید ویتامین ث مصرف شود، ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: «۸۰ درصد مبتلایان کرونا با ماندن در منزل، آشامیدن مایعات،‌خوردن ویتامین ث درمان شده‌‌اند.»

همچنین در حالی که احمد امیرآبادی، نماینده قم، از فوت حدود۵۰ نفر به دلیل ابتلا به کرونا در این شهر خبر داده، حریرچی، روز دوشنبه پنجم اسفند، در یک نشست خبری مشترک با علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، گفت: «اطلاعات پیش ما است و نمایندگان مجلس از جمله نماینده قم به هیچ وجه دسترسی به این اطلاعات ندارند. سوتفاهم پیش  آمده است. الان وقت رقابت سیاسی نیست.»

رسانه‌های مستقل خارجی نیز آمار فوت‌شدگان کرونا را بیشتر از آمار رسمی ایران اعلام کرده‌اند، اما این مقام وزارت بهداشت ایران گفت: «رسانه‌های خارجی اعلام می‌کنند چه تعدادی فوت شده،‌ ما به آنها جواب نمی‌دهیم، اما از افراد دلسوز داخلی کسی ادعا دارد با نامه رسمی و محرمانه اسامی را اعلام کنند. اگر تعداد فوت‌شده‌ها نصف ۵۰ نفر اعلام شده باشد من استعفا می‌دهم.»

او درباره چگونگی دفن جان‌باختگان بر اثر ویروس کرونا، به پروتکل سازمان جهانی بهداشت در این باره اشاره کرد و گفت: «این که جنس تابوت چه باشد، شستشوی میت به چه طریقی است، چه موادی روی جسد ریخته می‌شود و همه این‌ها مطابق با پروتکل سازمان جهانی بهداشت است و دقیقا مثل آن انجام می‌شود.»

حریرچی با تاکید بر این که «در مورد قرنطینه موافق نیستیم. قرنطینه مال قبل از جنگ جهانی اول است. چینی‌ها هم از قرنطینه راضی نیستند»، ادامه داد که وقتی «مدرسه یا دانشگاه تعطیل می‌شود این است که مردم در منزل بمانند و تماس کم شود. اما دیروز و امروز ۲۰ درصد بار ورودی سفر زیاد شده است.»

معاون وزیر بهداشت همچنین درباره پوشیدن لباس‌های ویژه برای کادر پزشکی، گفت که این «کار ساده‌ای نیست و طبق پروتکل که از یک ماه و نیم پیش اعلام کردیم معلوم است چه کسی باید چه بپوشد.» او ادامه داد: «لباس ویژه برای این است که فرد فوت شده یا برای خدمات رسانی به افراد بدحال مبتلا.»

حریرچی با بیان این که «بیمارستان مرجع تشخیص نداریم و آزمایشگاه مرجع تشخیص داریم»، گفت: «مردم نمی‌توانند به آنجا مراجعه کنند و آزمایش نمی‌تواند به درخواست مردم باشد.»

او ادامه داد: «الان درباره اعلام تعداد فوت کرده کشورهای مختلف دنیا کاملا با سیاست مخفی‌کاری و کتمان برخورد می‌کنند. بعضی از کشورهای همسایه ما امکان تست ندارند.»

معاون وزیر بهداشت گفت: «در قم می‌خواهیم خودمان به مردم ماسک ارایه کنیم. خانه به خانه می‌خواهیم این کار را انجام دهیم.»

ربیعی نیز در این نشست در این باره گفت: »یک و نیم میلیون ظرفیت تولید ماسک در کشور داریم و تکنولوژی مناسبی هم داریم. در مورد مواد ضدعفونی‌کننده هم قرار است فردا جلسه‌ای برگزار شود با تمامی کارخانه‌‌ها که توان تغییر خط دارند و بر این کمبود غلبه خواهد شد.»

سخنگوی دولت ایران همچنین گفت: «هر تعداد از افرادی که جان خود را از دست بدهند از هر نقطه‌ای باشد بیان خواهد شد. ظرفیت بهداشتی ما می‌تواند بیماری را کنترل کند. به توصیه‌های وزارت بهداشت انجام شود.»

همچنین سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با ویروس کرونا توصیه‌هایی را ارایه کرده که شستن مداوم دستها با آب و صابون و مواد ضدعفونی الکل دار، پوشاندن دهان و بینی در زمان عطسه یا در صورت نبود دستمال، پوشاندن صورت با آرنج، از جمله این توصیه‌هاست.

سازمان بهداشت جهانی همچنین توصیه کرده که از بغل کردن و دست دادن خودداری شود، مواد خوراکی قبل از مصرف  ضدعفونی شده و در صورت نیاز به خروج از خانه نیز، فاصله حداقل یک متری با دیگران رعایت شود.

این سازمان درباره این که آیا خوردن سیر می‌تواند جلوی ابتلا به کرونا را بگیرد، اعلام کرد: سیر به شکل کلی مفید است اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه از ابتلا به کرونا جلوگیری می‌کند وجود ندارد.