اعتبار خرید تضمینی برگ سبز چای تخصیص داده نشده است/ پرداخت مطالبات چایکاران از پول کارخانه‌ها

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای کشور گفت: هنوز دولت اعتبار خرید تضمینی برگ سبز چای از چایکاران را تخصیص نداده است و پرداخت مطالبات چایکاران از محل قدرالسهم کارخانه‌های چای انجام می‌شود.

محمدصادق حسنی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا با بیان اینکه دولت ۱۲۶ میلیارد تومان برای خرید برگ سبز چای در نظر گرفته است، اظهار کرد: نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای از چایکاران با تاخیر چند ماهه و در نیمه فروردین ماه اعلام شد، اما هنوز اعتبارات مصوب برای خرید این محصول تخصیص داده نشده است.

وی ادامه داد: البته پرداخت مطالبات چایکاران از پانزدهم ماه جاری از محل قدرالهسم کارخانه‌های چای آغاز شده است.

به گفته حسنی، از ۱۵۱ کارخانه طرف قرار داد سازمان چای ۵۱ کارخانه موفق به واریز قدرالسهم خود زودتر از موعد قرارداد به حساب سازمان چای کشور شده‌اند که از این محل بخشی از مطالبات چایکاران پرداخت شد.

وی میزان واریز مطالبات چایکاران از محل قدرالسهم این کارخانه ها را ۶ میلیارد تومان عنوان کرد.

حسنی اضافه کرد: همچنین ۲۰ کارخانه دیگر قدرالسهم خود را درنیمه اردیبهشت به سازمان چای پرداخت کرده‌اند که به حساب چایکاران واریز می‌شود.

وی درباره میزان خرید برگ سبزچای از چایکاران نیز گفت: تا امروز کارخانه‌های چای ۱۳ هزار و ۳۸۵ تن برگ سبز درجه یک و ۲ تن برگ سبز درجه دو از چایکاران تحویل گرفته‌اند.

مدیر سندیکای کارخانه‌های چای کشور همچنین از افزایش کیفیت برگ سبز چای در سالجاری خبر داد و افزود: علی رغم خسارات سرمازدگی، امسال نسبت به سال‌های گذشته برگ سبز چای در سطح کیفی بالاتری قرار دارد.

حسنی در پایان پیش بینی کرد: میزان تولید برگ سبز چای در سالجاری مطابق با سال گذشته حدود ۱۱۳ هزار تن باشد.

به گزارش ایلنا، برای فصل زراعی جاری، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک ۳۲ هزار و ۷۵۰ ریال و برگ سبز درجه دو، ۱۸ هزار و ۴۹۲ ریال تعیین شده که نسبت به سال قبل، به ترتیب ۲۰ و ۲۱ درصد افزایش داشته‌اند.