اعتراضاتِ کازرون خونین شد

نگام ، اجتماعی _ چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت اهالی کازرون در میدان شهدای شهر در اعتراض به طرح تقسیم شهرستان کازرون اجتماع کردند. مأموران امنیتی تعدادی از معترضان را بازداشت کرده بودند.

 

گروهی از مردم شامگاه مقابل کلانتری خواهان آزادی بازداشت‌شدگان شده بودند که پلیس به طرف آنها شلیک کرد.  در اثر تیراندازی مستقیم پلیس به شهروندان غیرنظامی دست‌کم سه نفر کشته شده‌اند. تصاویری از مجروحان که غرق در خون‌اند در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

حسین رضازاده، نماینده کازرون در مجلس شورای اسلامی دو سال است که طرح تقسیم شهرستان کازرون را دنبال می‌کند. بر اساس این طرح قرار است بخش‌های «قائمیه» و «کوهمره نودان» از کازرون جدا شود و با نام «شهرستان کوه چنار» به شهرستان جداگانه‌ای تبدیل شود. این طرح در دفتر تقسیمات کشوری به تصویب رسیده و هم‌اکنون در هیأت دولت منتظر تصویب نهایی است.

۳۱ فروردین معترضان پرشماری در کازرون، بعد از راهپیمایی در خیابان‌های شهر به مصلی کازرون رفتند و با سر دادن شعارهای مشابهی مانع از برگزاری نماز جمعه شدند. از چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت اعتراضات در کازرون مجدداً آغاز شده است.

 

خبرگزاری های وابسته به سپاه با مشکوک خواندن این اعتراضات بدین شکل واکنش نشان دادند: یک کشته در تجمعات مشکوک شب گذشته کازرون 

این خبرگزاری معلوم الحال نوشت :

در پی درگیری‌های شب گذشته در این شهرستان یک نفر کشته و ۶ نفر زخمی شدند.

دعوت به تجمع و آشوب در کازرون درحالی صورت گرفته است که پیش از این معاون‌اول رئیس‌جمهور و استاندار فارس از منتفی شدن طرح موسوم به انتزاع کازرون خبر داده بودند.

در دوماه گذشته اعتراضات گسترده‌ای در کازرون نسبت به ایجاد شهرستان جدید کوه‌چنار صورت گرفته بود که جمعیت حاضر در برخی تجمعات بیش از ۵ هزار نفر تخمین زده می‌شد، اما رفتار توام با متانت و آرامش مردم و رفتار بسیار مناسب نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی سبب شده بود کوچکترین درگیری و اتفاقی در این شهرستان رخ ندهد.

با این حال شامگاه گذشته با فراخوان مشکوک عده‌ای در تلگرام، جمعیتی اندک تجمع کرده و با سر دادن شعارهای انحرافی و به آتش کشیدن یکی از مقرهای پلیس کازرون، برای نخستین‌بار اعتراضات این شهرستان را به خشونت کشیدند. این درحالی است که پس از سفر دوهفته پیش استاندار فارس به کازرون و قول قطعی مبنی بر تحقق مطالبات مردم، هیچ اعتراضی دیگر در این شهرستان صورت نگرفته بود و اساساً تجمع شامگاه گذشته این افراد مشکوک است.

واکنش رضا پهلوی و کمپین حقوق بشر نسبت به اتفاقات دیشب کازرون

در بعضی ویدئوهای منتشر شده در توییتر تجمع مردم ظاهرا در برابر ساختمان پلیس دیده می شود که شعار “برادر عزیزم، حقتو پس می گیرم” در آن شنیده می شود.

در سایر ویدئوها مردم شعار می دهند “کازرونی می میرد، ذلت نمی پذیرد.”

کمپین حقوق بشر در ایران در توییتی نوشت که “به گزارش رسانه‌های محلی دست کم سه شهروند غیرنظامی در پی شلیک مستقیم پلیس کشته شده‌اند.”

رضا پهلوی در توییتی از “جنایتی دیگر این بار در کازرون” سخن گفت و برای ایرانیان آرزوی “آزادی و دموکراسی” زودهنگام کرد.

 

اعتراضات به تغییر تقسیمات کشوری و تصمیم برای تقسیم کازرون – در استان فارس – و تشکیل شهرستانی جدید برای چندین هفته در این شهر ادامه داشته است.

در این مدت معترضان تجمع‌های بزرگی را ترتیب داده‌اند و از جمله بازار شهر را به تعطیلی کشیده‌اند.

در پایان فرودین ماه معترضان در این شهر با حضور در نماز جمعه امام جمعه را “بی عرضه” خواندند و خواهان استعفای او شدند. آنها همچنین خواهان حضور استاندار و وزیر کشور در کازرون و ارائه توضیح از طرف آنان شدند.

آنها شعار می دادند: “دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست”.

 

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران روز اول اردیبهشت گفته بود: “موضوع کازرون باید حل شود، نمی‌شود مردم هر روز به خیابان بیایند و عده‌ای هم بر این موج سوار شده و شعارهای خود را سر دهند. دولت درباره کازرون هیچ تصمیمی نگرفته است.”