اعتراضات صنفی و کارگری در دی ماه ۹۷

نگام ، حقوق بشر_ خلاصه‌ای از اعتراضات در دی ماه سال جاری در شهرهای مختلف ایران

در پی تجمع روز ۱۱ دیماه ۹۷، جمعی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در مقابل مدیریت شرکت برای آزادی همکاران زندانی شان، قبل از ظهر روز گذشته آن، مامورین امنیتی با یورش به منزل محمد رضا نعمت پور اقدام به بازداشت این کارگر معترض کردند و او را پس از بازداشت به شعبه ۲۰دادگاه انقلاب اهواز و سپس مستقیما به زندان شیبان منتقل کردند.

محمد رضا نعمت پور روز ۱۰ دیماه، در حالی بازداشت شد که روز یکشنبه ۹ دیماه، در مقابل ساختمان مدیریت شرکت در برابر تهدید به بازداشت رئیس جدید حراست شرکت مقاومت کرده و به همراه دیگر تجمع کنندگان خواهان آزادی هفت همکار زندانی خود شده بود.

این بازداشت و رفتارهای دیکتاتور مابانه رئیس جدید حراست گروه ملی صنعتی فولاد اهواز با کارگران و تبدیل این مجتمع عظیم صنعتی به جولانگاه نیروهای نظامی و امنیتی و در سوی دیگر تداوم بازداشت هفت کارگر حق طلب و سرافراز گروه ملی صنعتی فولاد اهواز، انتقام کشی از ۳۸ روز اعتراضات خیابانی و حق طلبانه کارگرانی است که با اتحاد و همبستگی خود مافیای ثروت و قدرت را در به تعطیلی کشاندن این مجتمع بزرگ تولیدی ناکام گذاشتند و اینک پس از راه اندازی تولید در تلاشند تا با تبدیل این شرکت به یک پادگان نظامی و سرکوب فوری هر اعتراضی در آن، هزینه ۳۸ روز اعتراضات شکوهمند کارگران را چنان بالا ببرند تا دیگر هیچ کارگری جرأت دفاع از حقوق انسانی‌اش را به خود ندهد.

کارگران فولاد طی اطلاعیه‌یی که در روز پنجشنبه ۱۳دیماه منتشر شد تبدیل مجتمع فولاد به پادگان نظامی و ورود افراد نظامی از یک نهاد نظامی خاص به شرکت و تهدید و ارعاب و امنیتی کردن فضا به‌منظور به تعطیلی کشاندن همیشگی گروه ملی فولاد را محکوم کردند.

متن اطلاعیه گروه ملی فولاد اهواز:
بسم الله الرحمن الرحیم
وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَ اللَّهُ وَاللَّهُ خَیْرُ الْمَاکِرِینَ
از آغاز اعتراضات ما کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در سال ۱٣٩۵تا به اکنون شاهد اتفاقات گوناگونی بوده‌ایم.
از احضار و تهدید فعالان اعتراضات توسط مدیران حراست و دستگاههای امنیتی گرفته تا جلوگیری از ورود برخی همکاران به شرکت؛بازداشت،زندان و شکنجه.
این اتفاقات اما هرگز مانع از ادامه حق خواهی کارگران شریف گروه ملی فولاد نگردید.
اکنون به‌دنبال سرکوب وحشیانه و غیرانسانی حرکت اعتراضی‌مان و بازداشت و گروگانگیریهای اخیر؛ حامیان مافیا ظاهراً به‌دنبال عملی کردن نقشه‌های شوم دیگری هستند و فرصت را مناسب دیده تا با ورود افراد نظامی از یک نهاد نظامی خاص به شرکت و تهدید و ارعاب و امنیتی کردن فضای کارخانجات، سناریوی بعدی خود یعنی به تعطیلی کشاندن همیشگی گروه ملی فولاد را رقم بزنند.
اکنون آرام آرام با تبدیل گروه ملی فولاد از یک مجتمع عظیم تولیدی به یک پادگان نظامی تحت تسلط دستگاههای امنیتی و قضایی قصد دارند به گمان خود شکست را بر اراده‌های پولادین ما کارگران تحمیل سازند.
در نگاه اول شاید این‌گونه به‌نظر برسد که با پایان یافتن اعتراضات خیابانی ما صدای عدالت خواهی و حق‌طلبی ما خاموش گشته اما یقین بدارید این پایان راه مبارزه ما علیه ظلم و ستم و بیداد و مافیا نیست و با درس گرفتن از گذشته و استفاده از تجارب ارزشمند خود به‌زودی با تمام قوا باز خواهیم گشت.
به‌رغم همه فشارها و شرایطی که امروز بر ما وارد ساخته‌اند این ما کارگران گروه ملی فولاد هستیم که پیروز میدان بوده‌ایم.
مبارزه ما سبب شد تا تشت رسوایی مافیای فاسد و ثروت اندوز از بام افتاده و اینک با همه توان و قدرت خود و پشتیبانانشان درصدد انتقام جویی از ما برآمده‌اند تا بلکه بر روی شکست خود و افشای یک به یک دستهای پشت پرده سرپوش گذارند.
دوستان و همکاران عزیز
اکنون گروه ملی صنعتی فولاد در شرایط بسیار خطیر و بی‌سابقه‌یی قرار گرفته و جای هیچگونه اهمال و انفعالی نیست.
از یک طرف ٧نفر از همکارانمان هنوز در بند و اسارت باقی مانده‌اند و از طرف دیگر هم هنوز احضار و بازداشتهای کارگران معترض ادامه دارد.
نمونه آخر آن بازداشت روز گذشته همکارمان محمدرضا نعمت‌زاده از پرسنل بخش یک بود که تنها به‌دلیل اعتراض نسبت به وضع فعلی و مطالبه آزادی همکاران خود دستگیر و روانه زندان شد.
سکوت و انفعال ما در قبال این اتفاقات سبب خواهد شد تا دایره سرکوب و ارعاب گسترده‌تر شده و تک‌تک ما در معرض برخوردهای حذفی و بازداشتهای فله‌ای بیشتری قرار بگیریم.
راه‌اندازی شتابزده برخی خطوط تولید نشانه بهبود اوضاع نیست.
اگر مدیریت فعلی و مسئولان استانی توان این را داشته‌اند که به این سرعت مواد اولیه تأمین نموده و دو خط از کارخانجات را راه‌اندازی کنند چرا تا قبل از شروع اعتراضات ما این اقدامات انجام نشد؟
باید با هوشیاری کامل مراقب اتفاقات پیش رو باشیم.
این راه‌اندازی خطوط و به موازات آن سرکوب و تهدید و بازداشت ها تنها حاکی از آن است که قصد دارند با آرام کردن اوضاع و خاموش کردن صدای اعتراضات و ارعاب ما، در گام بعدی نقشه تعطیلی گروه ملی فولاد در سال جدید را عملی سازند.
یکبار دیگر همگان را به اتحاد،انسجام و همبستگی دعوت نموده و انتظار می‌رود تا همه همکاران با درایت عقلی واقعیتهای موجود را دیده و شرایط بحرانی امروز را درک کرده و فرصت هر گونه سوءاستفاده و اقدام علیه آینده گروه ملی فولاد و اجرای نیات پلید مافیای فاسد و قدرت طلب را از آنان سلب نماییم.
وظیفه داریم تا با ترسیم شرایط موجود و ظلمی که به ما روا داشته‌اند برای همه رسانه‌ها ضمن رساندن صدای مظلومیت‌مان به گوش همه، سد راه عملی شدن نقشه‌های مافیای قدرت و ثروت گردیم.
و من یتوکل علی الله فهو حسبه

…….

نامه اعتراضی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی به مسئولین حکومتی

به اشتراک بگذارید
صبح روز چهار شنبه ۱۲دیماه ۹۷، نامه اعتراضی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی که از سوی هیات موسس شورای کارگری بستا تنظیم شده بود توسط هیاتی از گروه شورای کارگری بستا تحویل مسئولین حکومتی از جمله: نهاد ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی، شد.

بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در این نامه دولتهای مختلف را مسئول وضعیت فلاکتبار کنونی بازنشستگان و مسئول نابسامانی و تضعیف بنیه مالی سازمان تامین اجتماعی معرفی کرده و آورده اند:

“چیزی که امروز برای ما و همگان روشن و مبرهن است، این است که در طول چهل سال گذشته سازمان تامین اجتماعی و اموال ما در آن، تحت اختیار و سیطره دولتهای مختلف بوده است و بنا بر این، اگر امروز این سازمان در معرض ورشکستگی قرار گرفته است و یا صندوق آن از تامین یک زندگی شرافتمندانه برای ما بازنشستگان عاجز است مسئولیت مستقیم و بلاواسطه آن نیز با بالاترین مراجع حکومتی یعنی قوای سه گانه مجریه و مقننه و قضائیه است”

در قسمت پایانی این نامه آمده است:

“لذا ما این نامه را که بتدریج به امضای بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی خواهد رسید به عنوان آخرین پیام با شما در میان می گذاریم. باشد که به فوریت حقوق ماهیانه ما بازنشستگان به بالای خط فقر و در حد یک زندگی شایسته و مرفه دوران بازنشستگی افزایش پیدا کند، دولت همه بدهی های خود را به صندوق سازمان واریز نماید و در اقدامی عاجل تمامی خسارتهای وارده به اموال ما در سازمان تامین اجتماعی را جبران و سازمان را در اختیار مجمع عالی نمایندگان منتخب سراسری ما بازنشستگان قرار دهد.”

………….

ادامه‌دار شدن تجمع اعتراضی کشاورزان ورزنه

روز پنجشنبه ۱۳ دیماه ۹۷، کشاورزان ورزنه در دروازه عباس تجمع اعتراضی خودشان را در اعتراض به ندادن حق‌آبه شروع کردند.

کشاورزان در تجمع خود شعار می‌دهند:
روحانی دروغگو زاینده رود ما کو
اگر مسئول نداریم بریم قبرس بیاریم
درود بر کشاورز مرگ بر ستمگر
همشهری باغیرت اتحاد اتحاد
می‌ایستیم می‌میریم حقمونو میگیریم
مرگ بر روحانی دروغگو

کشاورزان برای رسیدن به خواسته خود تا کنون نزدیک به صد حرکت اعتراضی داشتند اما هیچ پاسخی به جز زور و فشار دریافت نکرده‌اند.
روز گذشته نیز کشاورزان اصفهان با نیروی ضدشورش درگیر شدند. نیروی انتظامی مانع تظاهرات کشاورزان شد و به شلیک هوایی کرد. کشاورزان علیه نیروی انتظامی فریاد می‌زدند بیشرف بیشرف و نیروی انتظامی را هو کردند.

در جریان تظاهرات و تجمع بزرگ کشاورزان در روز گذشته، در پل خواجو و در بستر رودخانه زاینده رود یک زن شجاع کشاورز طی سخنانی فریاد می زد و می گفت:
«….. دوتا جوان دیروز یکی شان هفت اش بود که در اثر فقر که خودکشی کردند. فرزند از پدر و مادرش انتظار دارد که کمکش کند اما ما دستمان خالی است. ما به خدا از بچه های مان خجالت میکشیم. پسر ۳۰ ساله ۳۳ ساله نمی توانیم. زندگی کنیم زندگی کاذب می کنیم.

به قرآن ما داریم در زندگی تمام زن های ما دارند در خانه نون می پزند دارند سبزی پاک می کنند در خانه. زن های ما آمده اند در شهر دارند کارهای زن های شهر را می کنند. توی خانه شهری ها دارند کلفتی می کنند.
این درد دل همه همسران کشاورز است. به خدا ما بدبخت شدیم. ما ثروتمندیم، فقیر شدیم!
پس چرا به داد ما نمیرسید؟! چرا وقتی می آییم حرف میزنیم ما را…؟ ما بدبخت شدیم کشاورزان بدبخت شدند. دخترها و پسرهایمان در خانه مانده اند! بیچاره شدیم!»

…………

اعتراض کارگران شهرداری مریوان نسبت به میزان حقوق ماهیانه‌شان

کارگران شهرداری مریوان از وضعیت بد معیشتی خود اعتراض دارند. آنها می‌گویند که از ابتدای سال تاکنون فقط ۴میلیون تومان به هر کارگر داده‌اند.
این کارگران می‌گویند: زمانی که در تیرماه سال گذشته، شهردار جدید آمد، قرار شد که دستمزدهای کارگران به موقع پرداخت شود اما نه تنها پرداخت دستمزدها مرتب نشد بلکه معوقات سال‌های گذشته را نیز با آنها تسویه حساب نکرده‌اند.

کارگران شهرداری مریوان که هنوز عیدی ۹۶ خود را نگرفته‌اند، با اعتراض نسبت به بی‌توجهی مقامات ازجمله اعضای شورای شهر می‌گویند: از ابتدای سال جاری فقط ۴ میلیون تومان به حساب کارگران ریخته‌اند.
آنها همچنین می‌گویند: امروز (چهارشنبه ۱۲ دیماه) نیز، تنها ۳۰۰ هزار تومان به حساب هر کارگر واریز کرده‌اند.
آیا فکر می‌کنند با این مبلغ ناچیز مشکلات ما کارگران حل می‌شود؟!
آیا نمی‌دانند که کرایه یک خانه متوسط در همین مریوان حداقل ماهانه ۵۰۰ هزار تومان است؟!
ما کارگران چگونه باید امورات زندگی‌مان را بچرخانیم؟
آیا پرداخت ۳۰۰ هزار تومان، بازی دادن کارگر نیست؟

کارگران شهرداری مریوان که تعدادشان بیش از ۲۰۰ نفر می‌باشد، مدتهاست درگیر مشکل بزرگی به نام تعویق دستمزدها هستند؛ شهرداری مریوان کمبود بودجه و نقدینگی را مسبب اصلی این اوضاع می‌داند و معتقد است بدهی‌های انباشته‌ی شهردارِ قبل، اوضاع را به اینجا کشانده است.

وضعیت کارگران درحالیست که می‌گویند: حتی نان خالی نمی‌توانیم بخریم؛ چرا مشکلات و شرایط ناگوار ما را درک نمی‌کنند؟

…………………..

تجمع اعتراضی کارگران خدماتی ناحیه دو شهرداری نیشابور بهمراه خانواده‌شان

روز سه‌شنبه ۱۱ دیماه ۹۷، در ادامه اعتراضات کارگران خدماتی ناحیه دو شهرداری نیشابور، شماری از کارگران به همراه خانواده خود به صورت جداگانه در نقاط مختلف شهر نیشابور تجمع اعتراضی برپا کردند.

در تجمع نخست، خانواده‌های کارگران خدماتی منطقه دو شهرداری نیشابور مقابل ساختمان شهرداری تجمع اعتراضی برپا کردند.
معترضان در این تجمع به بیان مهم‌ترین خواسته‌ها و دغدغه‌های خود پرداخته و خواستار تامین شدن امنیت شغلی کارکنان شدند که سالها به صورت شبانه‌روزی در نقاط مختلف هم به شهرداری و هم به مردم شهر خدمت کرده اند.

از سوی دیگر کارگران خدماتی ناحیه دو شهرداری نیشابور بعد از بی‌نتیجه ماندن اجتماع خانواده‌های خود تجمع اعتراضی دیگری را در منطقه مجاور محل کار خود در خیابان بهشتی نیشابور برپا کردند.

در مورد مطالبات صنفی کارگران خدماتی ناحیه دو شهر نیشابور نیر گفته می‌شود که تبدیل وضعیت قرارداد کار (از مستقیم به پیمانی) باعث شده است تا عده‌ای از این کارگران طی ۱۰روز گذشته دست به تجمعات اعتراضی بزنند.

این کارگران می‌گویند که از ابتدای ماه جاری، شهرداری نیشابور وضعیت استخدامی کارگران شاغل در بخش خدماتی این مجموعه را از حالت قرارداد مستقیم به پیمانکاری تغییر داده و در نتیجه امنیت شغلی آنها در معرض تهدید قرار گرفته است.

…………………

تجمع اعتراضی کارکنان بیمارستان خمینی کرج در مقابل سازمان خصوصی‌سازی

صبح روز چهارشنبه ۱۲ دیماه ۹۷، ده‌ها نفر از کارکنان بیمارستان خمینی کرج در راستای پیگیری احیای این مرکز درمانی و ۷-۸ ماه معوقات مزدی‌شان در مقابل سازمان خصوصی‌سازی کشور تجمع اعتراضی برپا کردند.

قاسم طاهری (نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان) پیرامون این تجمع گفت: ده‌ها نفر از کارکنان بیمارستان خمینی کرج جهت پیگیری اصلی‌ترین مطالبه‌شان یعنی احیای بیمارستان در مقابل سازمان خصوصی‌سازی کشور تجمع کرده‌اند.

وی در ادامه اضافه کرد: گرچه اخیرا حدود ۴ ماه پایه حقوق کارکنان را دادند با این وجود، هنوز بین ۷ الی ۸ ماه از مطالبات ما باقیست و انتظار داریم که مسئولان به آنها رسیدگی کنند.

طاهری در پایان اظهار داشت: در تجمع امروز جدا از اینکه به دنبال این هستیم که مطالباتمان را به گوش مسئولان برسانیم، می‌خواهیم همبستگی خودمان را با کارگران فولاد اهواز، نیشکر هفت‌تپه، هپکو، آق‌دره و… هم نشان دهیم.

………………

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری در مقابل مجلس

صبح روز چهارشنبه ۱۲ دیماه ۹۷، بازنشستگان کشوری در اعتراض به پاسخ نگرفتن به مطالبات شان در مقابل مجلس دست به تجمع اعتراضی زدند. در مشهد نیز بازنشستگان در مقابل صندوق بازنشستگان خراسان واقع در خیابان آبکوه دست به تجمع اعتراضی زدند.

بازنشستگان کشوری تراکت های مختلفی در دست داشتند. روی یکی از تراکت ها نوشته شده بود:
ما از فقر نمی نالیم از فرق مینالیم
کارگر دانشجو معلم بازنشسته اتحاد اتحاد
تحصیل رایگان حق مسلم فرزندان ماست
درمان رایگان حق مسلم ماست
جای معلم در زندان نیست

یکی از زنان بازنشسته شرکت کننده در این تجمع پلاکاردی در دست داشت که بر روی آن نوشته شده بود:
در خموشی‌های من فریادهاست
آن که دریابد چه میگویم کجاست؟
مسئولان چرا از اجرای قانون هراسانند!!!
بازنشستگان همچنین بنر بزرگی با خود دارند که برروی آن نوشته شده است:
نیاز کنونی ما تشکل مستقل همه بازنشستگان است تا نمایندگان واقعی خود را بشناسیم

بازنشستگان در تجمع خود شعار می‌دهند:
معلم زندانی آزاد باید گردد
کارگر زندانی ازاد باید گردد
مجلس به این بی غیرتی هرگز ندیده ملتی
کارگر معلم دانشجو اتحاد اتحاد
فریاد فریاد از این همه بیداد
زندانی سیاسی آزاد باید گردد
تا حق خود نگیریم از پا نمینشینیم
بازنشسته بپاخیز علیه ظلم و تبعیض
معلم زندانی آزاد باید گردد
ظلم و ستم کافیه سفره ما خالیه
تورم گرانی جواب بده روحانی
دولت خیانت میکند
اسلامو پله کردن مردم رو ذله کردن

……………….

تجمع اعتراضی بیش از دو هزار نفر از کشاورزان خوراسگان در پل خواجو اصفهان

صبح روز چهارشنبه ۱۲ دی ۹۷، حدود دوهزار نفر از کشاورزان خوراسگان خودشان را به پل خواجو رسانده و در آن محل تجمع اعتراضی برپا کردند.
در این تجمع حضور زنان بسیار چشم‌گیر است. کشاورزان خواستار باز کردن آب زاینده رود هستند تا بتوانند زندگی شان را ادامه دهند.

یکی از کشاورزان گفت:
ما آمدیم تا حقمان را بگیریم. ما به هیچ چیز دیگری نمی خواهیم. این دولت حقمان را بدهد تا برگردیم. ما میرویم خانه هایمان [اگر حقابه مان را بدهند]. هر روز وعده سر خرمن به ما ندهد. تا که وعده می دهد؟ وعده دیگر بس است خدا وکیلی. آب زاینده رود ما را برگردانید. ما نه تونل می خواهیم نه سد می‌خواهیم. ما اینها را نمی‌خواهیم دیگر. همان آب چشمه مان را به ما بدهند. همان آب زاینده رود را به ما بدهند. هیچ چیز دیگر نمی خواهیم. والسلام».

گفتنی است که اطراف کشاورزان را نیروی انتظامی پر کرده و در وحشت از گسترده شدن اعتراضات تلاش بر متفرق کردن کشاورزان دارند.

رییس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان ضمن مرور مشکلات کشاورزان اصفهان، گفت: برای سال آبی ۹۶ و ۹۷ هیچ آبی داده نشده است. کشاورزان بسیار مستاصل هستند. گرچه اکنون هم وارد زمستان شده‌ایم و ممکن است در زمستان هم به ما آب ندهند. اگر از اول بهمن بگذرد و آب را بعد از آن زمان، رها سازند، دیگر به درد کشت غلات نمی‌خورد.

داوم پایمال شدن حق‌آبه‌های کشاورزان اصفهان موجب اعتراضات وسیعی از سوی آنها شده است. در این میان، کشاورزان شرق اصفهان به‌ویژه اهالی ورزنه در خط مقدم تجمعات اعتراضی هستند. مطالبه‌شان نیز مشخص است بازگرداندن حق‌آبه‌های قانونی‌شان.

……………..

تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

صبح روز سه‌شنبه ۱۱ دیماه ۹۷، جمعی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز با تجمع در مقابل مدیریت شرکت، خواهان آزادی همکاران زندانی خود شدند.

صبح امروز در حالیکه جمع کثیری از کارگران عازم به محل مدیریت شرکت در اعتراض به تداوم بازداشت همکاران خود بودند برخی از عوامل مدیریت با حضور در جمع کارگران با اعلام اینکه این تجمع باعث تداوم حبس بیشتر کارگران بازداشتی خواهد شد تلاش کردند تا از شکل گیری این تجمع ممانعت به عمل بیاورند.
با این حال حدود یکصد نفر از این کارگران به همراه تعدادی از خانواده های هفت کارگر زندانی خود را به مقابل دفتر مدیریت شرکت رساندند و خواهان آزادی همکاران زندانی خود شدند.

بدنبال این تجمع، رئیس حراست تازه منصوب شده شرکت که از کادرهای ارشد سپاه می باشد در محل حاضر شد و با تهدید به بازداشت کارگران توسط نیروهای امنیتی از آنان خواست به تجمع خود پایان دهند اما علیرغم این تهدیدات جمعهایی از کارگران به همراه جمعی از خانواده کارگران بازداشتی حاضر به ترک محل نشدند تا اینکه قائم مقام مدیر عامل شرکت به ناچار در میان معترضین حاضر شد و با تاکید بر اینکه امروز با دادستان اهواز جلسه ای خواهد داشت اعلام کرد اقدامات لازم را برای آزادی کارگران زندانی انجام خواهد داد.

از سوی دیگر با راه اندازی تولید در دو خط تولیدی شرکت، شامل خط ۶۳۰ تیرآهن و خط لوله‌سازی، مقامات و کادرهای سپاه حضور چشمگیری در کارخانه پیدا کرده اند و زمزمه واگذاری گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به قرارگاه خاتم الانبیا قوت گرفته است.
علاوه بر این، نیروهای امنیتی در محل شرکت حضور چشمگیری دارند و فضای آن بشدت امنیتی است. کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در طول ۳۸ روز تجمعات و راهپیمائی‌های خیابانی در عین حال که خواهان راه اندازی تولید و جلوگیری از تعطیلی شرکت بودند مخالف واگذاری شرکت به قرار گاه خاتم الانبیا نیز بودند.
علیرغم گذشت ۱۷ روز از یورش گسترده و شبانه مامورین نهادهای امنیتی به منازل کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و بازداشت ۴۳ نفر از آنان، ۷ کارگر معترض این مجتمع بزرگ صنعتی به نامهای علی قنواتی، غریب حویزاوی، کریم سیاحی، بهزاد علیخانی، مصطفی عبیات، طارق خلفی و کاظم حیدری همچنان در بازداشت هستند و تاکنون پیرامون آزادی این کارگران هیچ پاسخ روشنی به خانواده های آنان داده نشده است. کاظم حیدری از جمله کارگرانی است که از هفده روز پیش تحت بازداشت قرار دارد اما تا چهار روز پیش همکاران این کارگر زندانی از بازداشت او بی خبر بودند.