اعتراضات عراق ادامه دارد؛ حمله گسترده افراد ناشناس در ناصریه

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر حالی که افراد ناشناس با حمله به معترضان در شهر ناصریه ده‌ها نفر را زخمی کردند، تظاهرات معترضان در شهرهای مختلف عراق، از جمله بغداد، ناصریه، نجف، کربلا، کوت و دیوانیه همچنان برای سومین روز پیاپی ادامه دارد و تعداد کشته‌ها نیز افزایش یافته است.

بر اساس گزارش‌ها، دانشجویان دانشگاه قادسیه در شهر دیوانیه، در حمایت از معترضان دیگر شهرها به ویژه ناصریه، روز دوشنبه هفتم بهمن، دست به تظاهرات زدند. تعدادی از مدارس و ادارات دولتی نیز در این شهر تعطیل شده است.

همچنین در شهر سماوه، معترضان مسیر پالایشگاه این شهر را مسدود کرده‌اند. 

این در حالی است که خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی و بیمارستانی نوشت که روز یکشنبه ششم بهمن، در تظاهرات نیروهای امنیتی عراق بار دیگر به سوی معترضان این کشور آتش گشودند و یک نفر در بغداد کشته شد. 

علاوه بر پایتخت، در شهر ناصریه در جنوب کشور، افراد ناشناس به سوی معترضان تیراندازی کردند و دست‌کم ۷۵ معترض زخمی شدند.

یک شاهد عینی به رویترز گفت که معترضان دو خودروی نیروهای امنیتی را به آتش کشیدند و همچنین پل‌های اصلی شهر را مسدود کردند. پس از آن، افراد ناشناس با حمله به مقر این معترضان، به روی آنان آتش گشودند.

شبکه العربیه تعداد کشته‌های روز یکشنبه ناصریه را دو نفر اعلام کرده و به نقل از مقام‌های امنیت عراق نوشت که در شلیک راکت از سوی افراد ناشناس به میدان حبوبی در ناصریه که محل تجمع معترضان است، دو نفر کشته و هجده نفر دیگر زخمی شدند.

پیشتر خبرگزاری فرانسه گزارش داده بود که نیروهای امنیتی علیه معترضانی که در میدان‌های «خلانی» و «وثبه» در نزدیکی میدان تحریر بغداد جمع شده بودند، گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور شلیک کردند.

ادامه اعتراض‌های عراق در حالی است که شامگاه شامگاه یک‌شنبه پنج راکت به منطقه سبز بغداد شلیک شد که سه راکت به داخل محوطه سفارت آمریکا اصابت کرد.

هنوز فرد یا گروهی رسما مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته، اما آمریکا پیشتر مواضع کتائب حزب‌الله عراق را به دلیل حمله این گروه به پایگاه‌های آمریکایی هدف قرار داده است.

روز یکشنبه دفتر مقتدا صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، با انتشار بیانیه‌ای از معترضان خواست که مقابل سفارت آمریکا در بغداد تظاهرات کنند، اما او بعدا از این درخواست خود عقب‌نشینی کرد.

پیشتر هواداران صدر روز جمعه با تظاهرات در بغداد خواستار خروج نیروهای آمریکایی شدند.