اعتراض اتحادیه اروپا به کشتار غیرنظامیان توسط رژیم اسد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حمله رژیم اسد و حامیانش به اردوگاه آوارگان در منطقه کاهش تنش ادلب را «غیرقابل پذیرش» دانست

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه ای اظهار داشت: حملات رژیم بشار اسد و متحدان او به زیرساخت‌های حیاتی غیرنظامی از جمله مراکز بهداشتی و آموزشی در ادلب غیرقابل قبول است

وی در ادامه تاکید کرد: «این حملات باید در اسرع‌وقت متوقف شود. حمله به اردوگاه آوارگان و بمباران یک مرکز بهداشتی در نزدیکی مرز ترکیه نشانه وخامت اوضاع در شمال غرب سوریه است».

گفتنی است بر اثر حمله دو روز پیش گروه‌های تروریستی تحت حمایت ایران به اردوگاه‌های آوارگان در روستای «قاح» ادلب ۱۲ غیرنظامی از جمله چندین کودک و دست‌کم ۴۰ تن دیگر زخمی شدند.

ادلب و حومه آن که در کنترل مخالفان رژیم اسد قرار دارد، در نشست ۵-۴ مه سال ۲۰۱۷ در آستانه (نورسلطان) جزو مناطق کاهش تنش اعلام شده، اما حملات رژیم اسد و روسیه به این منطقه ادامه دارد.

از زمان امضای توافق سوچی میان ترکیه و روسیه در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ تاکنون بیش از ۱۳۰۰ غیرنظامی بر اثر این حملات جان باختند. همچنین ظرف یک سال اخیر بیش از یک میلیون شهروند سوریه به دلیل این حملات به مناطق نسبتا امن‌تر به‌ویژه مرز این کشور با ترکیه مهاجرت کردند.