اعتراض مدیران ده سایت خبری به روحانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ مدیران مسئول ۱۰ سایت خبری و تحلیلی در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، از دعوت نشدن به نشست رسانه‌ای او انتقاد کرده‌ و یادآور شده‌اند که در واکنش، از پوشش این نشست خودداری کرده‌اند.

رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه چهارم شهریور، کنفرانسی آنلاین با مدیران ارشد چند رسانه برگزار کرد و در آن به مسائل تحریم، توافق با آمریکا و اوضاع داخلی کشور پرداخت.

مدیران مسئول سایت‌های “الف”، “اعتدال”، “انصاف نیوز”، “تابناک”، “پارسینه”، “جماران”، “شفقنا”، “فرارو” و “عصر ایران” از جمله افرادی هستند که به عدم حضور در این نشست اعتراض کرده‌اند.

در نامه ‌آنها آمده است: «… احتمالا مستحضرید که اکنون شمار مراجعه کاربران داخل و خارج ایران به ده پایگاه خبری-تحلیلی کشورمان حدود ده میلیون بار در روز است؛ این عدد در شرایط حساس داخلی یا بین‌المللی از ۲۰ میلیون تجاوز می‌کند.»

امضاکنندگان نامه گلایه کرده‌اند که معاونت ارتباطات ریاست جمهوری با این عدم دعوت، گویا آنها را “رسانه” تلقی نکرده است.

آنها از روحانی خواسته‌اند دستور دهد تا دست‌اندرکاران رسانه‌ها در کشور، موانع موجود در آگاهی‌دهی را از پیش روی پایگاه‌های خبری بردارند. نامه اشاره‌ای به سانسور، خطوط قرمز و نهادهای محدودکننده آزادی رسانه‌ها نمی‌کند.

روزنامه ستاره صبح در همین زمینه نوشت :

 (سه‌شنبه ۴ شهریور) در هفته دولت، سرانجام پس از هفت سال رئیس‌جمهور در نشستی با مدیران رسانه‌ها شرکت کرد. به‌عنوان یک عضو رسانه بابت این جلسه بسیار سپاسگزاریم، علیرغم اینکه بخشی از صندلی‌ها به وزیر ارشاد و معاونت‌های دولت و مشاوران رسانه‌ای رئیس‌جمهور، درواقع به تیم دولت و اطرافیان رئیس‌جمهور اختصاص داشت. متأسفانه به نظر می‌رسد افراد مخالف مطبوعات مستقل در دفتر ارتباطات دولت، با تقسیم رسانه‌های کشور به خودی و غیرخودی عملاً از ورود حامیان اصلی انتخاباتی روحانی در سال ۹۲ و ۹۶ و همچنین مدافعان منطقی و اصولی دولت‌های یازدهم و دوازدهم جلوگیری کردند. روزنامه‌هایی چون آفتاب یزد، ابتکار، مردم‌سالاری، همدلی، مستقل و ستاره صبح که در انتخابات دوره یازدهم و دوازدهم در کارزار تبلیغاتی عملاً بیشترین بار حمایت از روحانی را به دوش کشیدند، توسط آقای معزی و همکارانش برای ورود به این جلسه روی نام این روزنامه‌ها خط قرمز کشیده شد. البته آقای روحانی و رئیس دفتر اصولگرایش بعد از انتخابات ۹۶ که بر کرسی ریاست جمهوری جلوس کردند به رسانه‌های حامی خویش در انتخابات پشت کردند. ارتباط حداقلی و گزینشی و تقریباً دولتی را نمی‌توان نشست با مدیران رسانه‌های کشور دانست، بلکه نشست خصوصی روحانی با  خودی‌هایش بود. البته عدم دعوت از اغلب روزنامه‌ها در نشست روز گذشته را می‌توان به انتقادات آن‌ها از عملکرد تیم اقتصادی دولت مرتبط دانست. ظاهراً جریان مورد وثوق آقای واعظی که مستقر در بخش رسانه‌ای دفتر هستند انتقادات از رئیس دفتر رئیس‌جمهور و تیم اقتصادی دولت را برنمی‌تابند. هرچند انتقادات رسانه‌های حامی دولت احتمالاً باعث شده تا از آنان برای این نشست دعوت نشود، اما درواقع آنچه در راستای رسالت واقعی مطبوعات تجلی می‌نماید این است که شرط آزاد و مستقل بودن رسانه‌ها، تریبون افکار عمومی ماندن است نه بلندگوی دولت شدن!احتمالاً آقای روحانی در این نشست از سؤالات تندوتیز برخی مطبوعات بیمناک بود و احتمالاً این ممیزی به همین دلیل صورت گرفته است؛ اما آنچه دیدنی است هجمه و حمله جریان‌های ضد دولت به همین رسانه‌های محذوف است که طیفی رنگین را شامل می‌شود؛ از حامیان انتخاباتی رقبای دیگر، مخالفین اصلاحات تا مخالفین هر نوع مذاکره. خلاصه این چند جمله را هم نوشتیم تا بدانید و بدانند ما اهل سفره نیستیم و در جمع‌های خصوصی راهی نداریم.