اعتراض مولوی عبدالحمید به اعترافات اجباری

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام‌جمعه اهل سنت زاهدان، امروز در نمازجمعه گفته: «ما در ایران با هم یک خانواده هستیم؛ ایران برای یک دین و مذهب و قشر خاص نیست، ایران تنها برای به شیعه‌های مسجدی یا شیعه‌های غیرمسجدی نیست؛ ایران به دین‌دار و غیردین‌دار و نمازی و بی‌نماز است و همه باید دیده شوند و به حقوق همه توجه شود.

مولوی عبدالحمید خاطرنشان کرد : بزرگترین مشکل شاه و رژیم سابق این بود که ملت خودش را، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، علما و دانشگاهیان را ندید، حرف مردم را نشنید و به خواسته‌های مردم توجه نکرد. اطرافیان و نزدیکان شاه گزارش‌های غلط به او می‌دادند و می‌گفتند که همه چیز وفق مراد شماست و کسانی که اعتراضات و انتقاداتی می‌کنند دروغ می‌گویند و مخالف کشور و اعلیحضرت هستند، لذا اطرافیان اینگونه نگذاشتند که حرف ملت به گوش شاه برسد.

این چهره‌ارشد علمای‌ اهل‌سنت شرق کشور گفته: «زندانیان انسان‌اند و حق دارند حرف بزنند و از خود دفاع کنند.

حقوق زندانیان هم باید رعایت شود. امروز سازمان‌های حقوق بشری علیه ما اعتراض می‌کنند. چه اشکالی دارد که ما درِ زندان‌های خود را باز کنیم و شرایط را برای بازدید نمایندگان حقوق بشر از زندان‌ها فراهم کنیم؟

هر اعترافی که به زور یا تعزیری گرفته شود مغایر با قوانین اسلام است.از دیدگاه شریعت قاضی نمی‌تواند بر اساس اعتراف‌گیری‌ اجباری حکم صادر کند.

چنان‌که مشخص نیست احکام اعدام برخی افراد در چه شرایطی صادر شده و چگونه از آنان اعتراف گرفته شده؛ مشخص نیست آیا روند دادرسی عادلانه بوده یا خیر.»

امام‌جمعه مسجد مکی زاهدان، گفته: «اگر بنده در زمینه تأمین آزادی‌ها اختیاراتی می‌داشتم چنان عمل می‌کردم که ما با سازمان‌های حقوق بشر رقابت کنیم.

اگر بنده اختیار می‌داشتم اجازه نمی‌دادم مخالفان بنده حتی یک روز هم در زندان بمانند، بلکه دستور آزادی همه را صادر می‌کردم و می‌گفتم از بنده انتقاد کنید.

قوای سه‌گانه نظام باید بحث و تریبون آزاد بگذارند و حتی معتقدم مقام معظم رهبری هم اجازه بدهند مردم بتوانند با ایشان ملاقات کنند.

ایشان از لحاظ سنی از بنده بزرگ‌ترند و بنده از رفقای ایشان هستم، البته ایشان بزرگ همه ما و رهبر مملکت‌اند، اما بنده مدت مدیدی، شاید نزدیک ۲۰سال است که نتوانسته‌ام با ایشان از نزدیک دیدار و گفت‌وگو کنم.»