اعترافات موگرینی در مورد سازمان تروریستی ” پ ک ک “

پایگاه خبری / تحلیلی نگامفدریکا موگرینی نماینده عالی سیاست های امنیتی و خارجی اتحادیه اروپا در پی اجلاس شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ کنفرانس مطبوعاتی تشکیل داد

فدریکا موگرینی نماینده عالی سیاست های امنیتی و خارجی اتحادیه اروپا در پی اجلاس شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ کنفرانس مطبوعاتی تشکیل داد.

موگرینی در این نشست مطبوعاتی به تصمیمات متخذه در اجلاس پیرامون عملیات نظامی چشمه صلح نیروهای مسلح ترکیه و فعالیت های حفاری ترکیه در مدیترانه شرقی اشاره کرده و در سخنان خود اعتراف کرد : سازمان تروریستی ” پ ک ک ” را که جان هزاران نفر را گرفته است، بعنوان سازمان تروریستی مشاهده نمی کنند.

موگرینی در پاسخ به این سوال که چرا روابط ترکیه و اتحادیه اروپا به این نقطه رسیده است گفت : اتحادیه اروپا همیشه سعی به تاسیس پل های سازنده نموده ولی این همیشه امکان پذیر نمی گردد.

موگرینی گفت : روابط بین ترکیه و اتحادیه اروپا تنها از سوریه و مدیترانه شرقی عبارت نمی باشد. ترکیه هم پیمان مهمی است و دارای بسیاری از زمینه های همکاری مشترک هستیم.

وی ضمن اشاره به اینکه دورهای سختی پشت سر گذاشتیم .ترکیه روزهای سختی را گذارند و هرگز نباید کودتای نافرجام ۱۵ ام جولای سال ۲۰۱۶ را فراموش کنیم. روابط ترکیه و اتحادیه اروپا را نمی توان بعنوان روابط سیاه و سفید توصیف کرد. بین طرفین شراکت چند بعدی، چند جانبه و پیچیده ایی وجود دارد.

موگرینی با تاکید بر اینکه در زمینه انتظارات ترکیه و اتحادیه اروپا از یکدیگر باید از موضعی صریح و آشکار پیروی شود اعلام کرد : بعنوان همسایگان واقع در یک جغرافیای مشترک باید نسبت به یکدیگر رو راست باشیم و بدانیم که دارای منافع مشترکی در بسیاری از عرصه ها از جمله امنیت منطقه ایی می باشیم.

موگرینی ضمن یادآوری اینکه بین ترکیه و اتحادیه اروپا اختلافاتی وجود دارد اعتراف کرد : اتحادیه اروپا سازمانی را که ترکیه بعنوان سازمان تروریستی قبول می کند، بعنوان سازمان تروریستی مشاهده نمی کند. مبارزه مشترک باید بر روی سازمانهایی که از سوی سازمان ملل متحد بعنوان تروریست اعلام می شوند، متمرکز شود.