اعتراف بزرگ جلیلی : خروج امریکا از برجام ۸۰۲ تحریم را برگرداند و ۷۵۱ تحریم جدید علیه ایران وضع شد! ؛ پس چگونه قرار است پاسخ این ملت را بدهید؟!!!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، سعید جلیلی در مصاحبه‌ای که با سایت رهبری داشته گفته است: «اگر رئیس جمهور جدید آمریکا -بدون لغو همه‌ی تحریم‌ها- امروز بگوید من به برجام برمی‌گردم و همه‌ تعهدات برجام را هم انجام می‌دهم، این یعنی اینکه میخواهد بگوید اگر میخواهید همه‌ ۷۵۱ تحریم بعد از خروج ترامپ از برجام حل بشود، بیایید بنشینید برای تک تک اینها گفتگو کنیم.»

او در بخش دیگری از این مصاحبه گفته امریکا ۸۰۲ تحریمی که طبق برجام باید لغو می‌شد را برگرداند و این عدد را جدا از تحریم‌هایی می‌داند که ترامپ وضع کرده است!

آقای جلیلی؛ چرا با برجامی که به زعم خودتان ٨۰٢ تحریم آمریکا را لغو و مانع از وضع ٧۵١ تحریم جدید بوده است مخالف بودید و اکنون نیز در بدترین سناریو معتقدید بازگشت آمریکا به برجام باعث لغو ٨۰٢ تحریم و باقی گذاشتن ٧۵١ تحریم برای چانه زنی می شود. مسئله شاید ندانستن نیست.

فرض کنیم صحبت‌های این مذاکره کننده پیشین ایران درست باشد. حتی با این فرض ایشان باید توضیح دهد چرا او و همقطارانش علیه این برجامی که اولا ۸۰۲ تحریم را لغو کرده بود و دوما از ۷۵۱ تحریم جدید هم جلوگیری کرده بود هرچه از دستشان بر می‌آمد انجام دادند؟

چندی پیش صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی با اشاره به اثرات بازگشت برجام در سال آینده گفته بود : در کوتاه‌مدت اقتصاد ایران تکان می‌خورد و رونق اقتصادی به وجود می‌آید. آنچه مشخص است اینکه این موفقیت به نام روحانی، ظریف یا اصلاح‌طلبان نوشته نخواهد شد.

این تحلیلگر سیاسی در این گفتگو کرده بود : «هنگامی که برجام۱۴۰۰ در سال آینده رخ می‌دهد به‌صورت طبیعی و در کوتاه‌مدت نرخ دلار و سکه کاهش پیدا می‌کند، تحریم‌ها کاهش پیدا می‌کند و مراودات بانکی بین ایران و کشور‌های جهان دوباره رونق می‌گیرد. در نتیجه در کوتاه‌مدت اقتصاد ایران تکان می‌خورد و رونق اقتصادی به وجود می‌آید. به همین دلیل این مساله دارای اهمیت است که این رونق اقتصادی در نهایت به نام چه کسانی نوشته می‌شود. آنچه مشخص است اینکه این موفقیت به نام روحانی، ظریف یا اصلاح‌طلبان نوشته نخواهد شد. بنده معتقدم این موفقیت به نام طیف مقابل دولت فعلی نوشته خواهد شد. در چنین شرایطی آن‌ها عنوان خواهند کرد برجامی که در دولت روحانی اتفاق افتاده سبب رونق اقتصادی و گشایش در وضعیت معیشتی مردم نشده، اما برجامی که مثلا سعید جلیلی، حسین دهقان یا محمد‌باقر قالیباف انجام داده سبب گشایش‌های بزرگی در زندگی مردم شده است»

جلیلی به وضوح از عبارت «بازگرداندن» برای تحریم‌های پیشا برجام حرف می‌زند. پس این فرض را پذیرفته که آن تحریم‌ها لغو شده بود.

حالا باید این سوال را پرسید که چرا همفکران او مدام در روزنامه‌هایشان ملتمسانه از ترامپ می‌خواستند تا ما را از شر برجام نجات دهد؟

کافی است دوستان آقای جلیلی که هر کدام از نمد تخریب و توهین نسبت به مذاکره کنندگان و دستاوردهای برجام برای خودشان کلا‌ه بافتند کمی فکر کنند.

به مردمی که رنج تحریم سفره‌هایشان را کوچک کرد، به بیمارانی که تحریم داروهایشان را نرساند و کارگرانی که تحریم چرخ کارشان را از حرکت نگه داشت.

به ملت ایران فکر کنند و بگویند با حق الناسی که بر گردنشان مانده چگونه قرار است پاسخ این ملت را بدهند.

تک تک کسانی که از داخل ایران علیه کار ویژه‌های امنیتی و اقتصادی برجام اقدام کردند نه در این دنیا-که با این وضعیت کمترین امیدی به اجرای عدالت در آن نیست- بلکه در روز جزا باید حساب پس دهند.

✍️ دیدگاه شما 🙏