اعتراف به کمک پناهنده ایرانی را راهی زندان کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ یک پناهنده ایرانی به اتهام تلاش برای عبور از دریا و ورود غیرقانونی به بریتانیا، دستگیر و به دو سال و دو ماه زندان محکوم شد. یک قاضی روز پنجشنبه پذیرفت که او به دلیل «ترس از آزار و شکنجه» کشور خود را ترک کرده است، اما بااین‌وجود، وی نقش مهمی در هدایت قایق‌های مهاجران به سمت بریتانیا ایفا کرده است.


به گزارش ایندیپندنت، فؤاد کاکایی، ۳۰ ساله، پس از اعتراف به دو اتهام کمک به مهاجرت غیرقانونی، به‌صورت ویدئویی در دادگاه حاضر شد.


این پناهنده ایرانی، پس از آنکه دو بار در سال ۲۰۱۹ تلاش کرد تا به طور غیرقانونی و به‌وسیله قایق به سمت بریتانیا حرکت کند، نهایتاً این بار دستگیر شد.


اولین مورد مربوط به تلاش برای گذر از دریا در ژوئیه سال ۲۰۱۹ است که کاکایی و ۲۶ نفر دیگر از قایق غرق شده نجات داده شدند و به بندر دوور منتقل شدند.

پس از ورود آنها به بندر، به جز کاکائی، سایر سرنشینان قایق تقاضای پناهندگی کردند اما او موافقت کرد که به دانمارک، یعنی جایی که قبلاً تقاضای پناهندگی ناموفق را ارائه داده بود، برگردد.


در دسامبر همان سال، کاکائی مجدداً در قایق دیگری به همراه ۱۰ نفر دیگر به مقصد سواحل بریتانیا مشاهده شد.


دادستان سیمون تیلور به دادگاه گفت: «هنگام بازجویی از متهم، ۲۱۰ پوند استرلینگ به همراه تلفن همراه سامسونگ پیدا شد.»


کاکایی در مصاحبه، گفت که او و دیگران در طول سفر از طریق تنگه دوور به نوبت راهبر قایق بودند. او اضافه کرد که هدایت قایق را در سال ۲۰۱۵ و در زمانی که با بیش از ۵۰ نفر سرنشین از ترکیه به یونان می‌رفته، آموخته است.


قرار است پس از پایان دوره محکومیت، کاکایی از بریتانیا اخراج شود.