اعتراف فرمانده نیروی هوایی؛ شب شلیک به هواپیمای اوکراینی «کاملا شرایط جنگی» بود/ در خلیج‌فارس تعدادی از هواپیماهای دشمن را داشتیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی می‌گوید که در شب حمله موشکی سپاه به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق “کاملاً شرایط جنگی” ایجاد کرده بودند.


نصیرزاده در مصاحبه‌ای با برنامه “دستخط” تلویزیون ایران درباره آن شب گفت: “به درگیری نزدیک شدیم. در منطقه خلیج فارس تعدادی از هواپیماهای دشمن را داشتیم. پایگاه‌های جنوب کشور آماده بودند. چند فروند هواپیماها بلند شدند و در هوا بودند که اگر تعرضی باشد، مقابله کنند. کاملاً شرایط جنگی برای خودمان ایجاد کردیم.”


او در ادامه توضیح می‌دهد که “هواپیماها بلند شدند ولی در منطقه ما نبود. در خارج از مرز ما بود و ما هم در منطقه خودمان پرواز می‌کردیم.”

شب هفتم ژانویه پارسال جمهوری اسلامی به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پایگاه نظامی عین‌الاسد در استان انبار عراق را موشک باران کرد.


ساعتی پس از این موشک باران، موشک‌های پدافند هوایی سپاه پاسداران یک هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی اوکراین را در نزدیکی تهران سرنگون کرد. ۱۷۶ مسافر و خدمه این هواپیما در این حادثه کشته شدند.


نبستن آسمان تهران و شهرهای دیگر ایران بر روی پرواز هواپیماهای مسافربری در شرایط آن شب از جمله مواردی است که خانواده قربانیان بارها خواهان پاسخگویی مسئولان جمهوری اسلامی هستند.