اعتصاب زنان کلیسای کاتولیک در اعتراض به لاپوشانی آزارهای جنسی در کلیسا

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموجود تبعیض در کلیسای کاتولیک علیه زنان باعث شد تا زنان کلیسای کاتولیک آلمان برای نشان دادن اعتراض خود دست به اعتصاب یک هفته‌ای بزنند

وجود تبعیض در کلیسای کاتولیک علیه زنان باعث شد تا زنان کلیسای کاتولیک آلمان برای نشان دادن اعتراض خود دست به اعتصاب یک هفته‌ای بزنند.

وجود آزار جنسی و موقعیت‌هایی که در دستگاه کلیسای کاتولیک فقط در اختیار مردان است از جمله این تبعیض ها می باشد.

زنان با اعلام اینکه  آزار و خشونت جنسی در کلیسای کاتولیک همواره از سوی رهبران این کلیسا لاپوشانی شده است، بارها به آزار جنسی در کلیسا اعتراض کرده‌اند.

جنبش درخواست حقوق بیشتر برای زنان در کلیسای کاتولیک شنبه ۱۱ مه ۲۰۱۹  با یک اعتصاب سراسری در آلمان اعلام موجودیت کرد.

آنها اعلام کردند که این اعتصاب یک هفته ادامه خواهد داشت. 

به گزارش رادیو دویچه وله از آلمان، زنان عضو کلیسای کاتولیک در آلمان با دست کشیدن از تمامی کارهای داوطلبانه خود در کلیسا می خواهند ساختار قدرت در کلیسای کاتولیک را به چالش بکشند و مردانی را که در راس این نهاد مذهبی قرار دارند، وادار کنند صدای آنها را بشنوند.

در طول این اعتصاب زنان معترض وارد هیچ کلیسایی نمی‌شوند، دست از کار می‌کشند و بدون حضور کشیشی از کلیسای کاتولیک عبادت می‌کنند.

انجمن زنان کاتولیک آلمان از این حرکت استقبال کرد. ماریا فلاخبارت، رئیس انجمن در بیانیه‌ای گفته است: «آنها با این کار برای یک کلیسای خواهرانه که در آن حقوق برابر زنان و مردان تامین شود، تاکید کرده‌اند.»

این زنان در یک کمپین آنلاینی از پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان خواسته‌اند راه زنان به تمامی مدارج کلیسای کاتولیک را باز کند و “سولیبات” (قانونی که به کشیشان اجازه ازدواج نمی‌دهد) را بردارد.

این حرکت اعتراضی از شهر مونستر آلمان شروع شده است. آندریا فوس فریک، پایه‌گذار این حرکت گفته است که زنان کلیساهای شهرهای دیگر، از جمله هامبورگ، برلین و روتنبرگ و حتی وین نیز از آنها حمایت کرده‌اند.

دومین انجمن‌بزرگ زنان کلیسای کاتولیک آلمان نیز از این حرکت حمایت کرده و از کنفرانس اسقف‌های آلمان خواسته است آنرا نادیده نگیرند.