اعتصاب غذای اکبر باقری, زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ

پایگاه خبری / تحلیلی نگامطی روزهای گذشته; “اکبر باقری”, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۴ اندرزگاه ۱ سالن ۱ زندان تهران بزرگ, در اعتراض به عدم رسیدگی به به درخواست پرونده قضائی وی در دیوان عالی کشور, محرومیت از دسترسی به خدمات پزشکی, صدور حکم حبس تعزیری و همچنین سپری کردن دوران محکومیت حبس خود در زندان تهران بزرگ در عین اینکه این زندان در بسیار ضعیفی به لحاظ امکانات اقامتی برخوردار است دست به اعتصاب غذای اعتراضی زد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه مردادماه ۱۳۹۸, “اکبر باقری”, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۴ اندرزگاه ۱ سالن ۱ زندان تهران بزرگ, در حالی دوران محکومیت حبس ۹ ساله خود را تحمل می کند که از حق دسترسی به خدمات پزشکی, حق دادرسی عادلانه محروم مانده است و با توجه به شرایط فوق دست به اعتصاب غذا زده است. این زندانی سیاسی, توسط شعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” به تحمل ۹ سال حبس تعزیری محکوم شد و با تائید حکم توسط دادگاه تجدیدنظردرحال تحمل حبس میباشد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “اکبر باقری”, در حالی که از بیماریهایی از قبیل؛ بیماری دستگاه گوارش, کبد, کلیه و هموروئید رنج می برد و تا این لحظه هیچگونه تلاشی از سوی مسئولان زندان تهران بزرگ مبنی بر اعزام وی به مرکز درمانی خارج از زندان صورت نگرفت. از طرفی به خاطر وضعیت نامناسب بهداشتی محل نگهداری فعلی “اکبر باقری” در تهران بزرگ، وی به بیماری پوستی مبتلا شده و علاوه بر خارش مداوم، خال‌های قرمز رنگ بزرگی بر روی بدن وی نمایان شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ علیرغم نامه های متعددی که این زندانی سیاسی به مسئولان زندان تهران بزرگ مبنی بر اعزام وی به مرکز درمانی یا انتقال وی به زندان اوین نوشته اما تا این لحظه هیچگونه ترتیب اثری از سوی مسئولان زندان تهران بزرگ برای درمان و یا انتقال وی به زندان اوین داده نشده. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ با توجه به تائیدحکم قطعی ۹ سال حبس تعزیری که پیش از این توسط دادگاه تجدیدنظر تائید شده بود و در خواست اعاده دادرسی که از سوی اکبر باقری به دیوان عالی کشور ارسال شده علیرغم گذشت مدت زمان طولانی اما هیچگونه توجهی به در خواست اعاده دادرسی وی نشد. 

اعتصاب غذای اکبر باقری, زندانی سیاسی در حالی است که حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۸ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, محرومیت این زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی و حق دادرسی عادلانه را اطلاع رسانی کرده بود.