اعتصاب غذای حسین سپنتا, زندانی زرتشتی محبوس در زندان عادل آباد شیراز

پایگاه خبری / تحلیلی نگامحسین سپنتا, شهروند زرتشتی محبوس در زندان عادل آبادشیراز که در حال سپری کردن دوران حبس خود میباشد در پی اعتصاب غذا با مشکلات جسمانی شدید مواجه شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸, حسین سپنتا, شهروند زرتشتی محبوس در زندان عادل آباد شیراز که در اعتراض به عدم موافقت مسئولان قضائی با درخواست آزادی مشروط و یا حتی تقاضای مرخصی دست به اعتصاب غذا زده است با توجه به گذشت ۵۴ روز از اعتصاب غذای این زندانی دربند وی به لحاظ جسمی با مشکلات جسمانی عدیده ای مواجه شده است. 

براساس این گزارش, این زندانی عقیدتی در حالی ۵۴ روز از اعتصاب غذای خود را پشت سر گذاشت که در سال ۱۳۷۹ در هنگامی که  در بند ۲ الف سپاه در زندان اوین تحت بازجوئی قرار داشت بر اثر ضربه‌ ناگهانی یکی از بازجو‌یان از ناحیه قفسه سینه و نخاع دچار آسیب جدی شد. شدت آسیب وارده به “حسین سپنتا” به حدی شدید بود که وی در همان زمان ۵۰ درصد از توان حرکتی خود را از دست داده بود. پس از اتمام مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده به دادگاه, حسین سپنتا با اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد و پس از گذراندن دوران حبس از زندان آزاد شده بود. 

حسین سپنتا, در سال ۱۳۹۲, پس از بازگشت از سفرى که به خارج از کشور داشت برای دومین بار توسط اطلاعات‌ سپاه در فرودگاه بازداشت شد و پس از طی روند دادرسی توسط دادگاهی فرمایشی و بدون حضور وکیل به تحمل ۱۳سال و۶ماه حبس تعزیری محکوم شد و در سال ۱۳۹۵ از زندان نظام به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد. 

وی هم‌اکنون پس از ۶سال بلاتکلیفی و عدم رسیدگی به وضعیت پرونده‌اش در اعتراض به محرومیت از حق دادرسی عادلانه منطبق با اصول مندرج در قانون آئین دادرسی کیفری و اسناد بین المللی حقوق بشر دست به اعتصاب غذا زده است.