اعتصاب غذای حمزه درویش, زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجائی شهر کرج

پایگاه خبری / تحلیلی نگامروز شنبه, “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر بار دیگر و در اعتراض به عدم موافقت مسئولان قضائی با درخواست اعاده دادرسی بر پرونده وی و همچنین عدم پیگیری شکایت وی از کارشناس اداره اطلاعات رشت و همچنین در اعتراض به اتهام بدور از حقیقت شعار نویسی با هدف برخورداری از حق دادرسی عادلانه دست به اعتصاب غذا زد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸, “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب, محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود می باشد در اعتراض به عدم موافقت مسئولان قضائی با درخواست اعاده دادرسی بر پرونده وی, محرومیت از حق انتخاب وکیل, عدم توجه و پیگیری مسئولان قضائی به شکایت وی از بازجوی اداره اطلاعات رشت و همچنین در اعتراض به اتهام جدید شعارنویسی که در پرونده وی از سوی وزارت اطلاعات بیان شده دست به اعتصاب غذا زده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ اعلام اعتصاب غذا از طرف حمزه درویش در حالی صورت گرفته که تا این لحظه هیچگونه ترتیب اثری به درخواست اعاده دادرسی که این زندانی عقیدتی مدتها قبل ارائه داده بود و همچنین با توجه به اتهام واهی شعارنویسی که به این زندانی عقیدتی سنی مذهب تفهیم شده با توجه به تداوم محرومیت وی از حق دادرسی عادلانه و حق در اختیار داشتن وکیل جهت پیگیری پرونده وی دست به اعتصاب غذا زد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ حمزه درویش, به مدت ۲ هفته در بازداشتگاه اداره اطلاعات رشت تحت انواع شکنجه های روحی و جسمی، هتاکی و فحاشی وتوهین به اعتقادات و قومیتش قرار گرفته بود که تحت این شرایط و با اکراه و اجبار و اغفال و فریب ایشان توسط کارشناسان اطلاعات رشت ،اعترافاتی ساختگی را از وی گرفته که بارها به علت بی اعتباری و فاقد استناد بودن این اعترافات از کارشناسان پرونده اش در اطلاعات رشت شکایت نمونده که تاکنون هیگونه پیگیری عملی در این زمینه صورت نگرفته است. 

این زندانی عقیدتی سنی مذهب, در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸,  پس از انتقال از سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ به اندرزگاه ۸ که بند موسوم به بند وزارت اطلاعات در زندان رجائی شهر کرج می باشد منتقل و بیش از ۳ ساعت از سوی یک نفر بازجوی اداره اطلاعات رشت و فردی دیگر از بازجویان وزارت اطلاعات تهران تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

 یکی ازسیاستهای وزارت اطلاعات و دستگاههای امنیتی برای ایجاد یک جنگ روحی- روانی و فرسایشی علیه زندانیان عقیدتی میباشد تا آنها را درتنگنا قرار داده و با این ترفند و سیاست زندانیان سیاسی و عقیدتی و حتی خانواده آنها را تحت فشارهای مضاعف قرار دهند که این به نوعی مصداق شکنجه میباشد. 

لازم به ذکر است, حمزه درویش, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج,  در طول ۳ سال اخیر به دفعات با نامه نگاریهای متعدد به نهادها و مسولان مربوطه, نسبت به تحمیل اتهام واهی شعارنویسی ، شکنجه ها و توهین هایی که در دوران بازداشت از جانب بازجویان اداره اطلاعات رشت به وی شده بود و عدم اعتبار اتهامات که در زیر شکنجه و تحت اکراه و به اجبار برای وی تشکیل شده شکایت کرده بود اما تاکنون کوچکترین اقدام و پیگیری نسبت به رسیدگی به وضعیت این زندانی عقیدتی صورت نگرفته است. 

حمزه درویش,  زندانی عقیدتی سنی مذهب, اهل شهرستان تالش, در پرونده‌ای پرابهام از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی کشور” از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به تحمل ۱۸ سال حبس محکوم شد، و باید ۱۵ سال آن را در زندان سپری کند و در حال حاضر در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد با موارد گسترده ای از نقض حقوق شهروندی روبرو شده است. 

این زندانی عقیدتی معتقد است: تنها به علت عدم همکاری با وزارت اطلاعات به احکام زندان محکوم شده و در پرونده‌اش هیچگونه مشکل امنیتی وجود ندارد.

وی بار ها اظهار کرده که در سال ۱۳۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کردند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده و حتی این فرصت را داشته که با تامین ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود.