اعتصاب غذای زندانیان سنی مذهب سالن۳۶ اندرزگاه ۱۰ زندان رجائی شهر

پایگاه خبری / تحلیلی نگامزندانیان عقیدتی سنی مذهب, محبوس در سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ زندان رجائی شهر کرج, در اعتراض به عدم وجود امکانات اقامتی, محرومیت از حق تماس تلفنی, کمبود جا و محرومیت از سایر حقوق شهروندی خود به صورت دسته جمعی دست به اعتصاب غذای اعتراضی زدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸, زندانیان عقیدتی سنی مذهب, محبوس در سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ زندان رجائی شهر کرج که جمعیتی بالغ بر ۳۵ نفر هستند به دلیل آنچه که عدم موافقت مسئولان این زندان برای در اختیار قرار دادن سالنی با امکانات مناسب به آنها و از سوی دیگر به علت مشکلات فراوانی همچون؛ ” کوچک بودن محیط اتاقها”, “محرومیت از حق تماس تلفنی” و “عدم تخصیص زمان کافی برای هواخوری” و سایر محرومیتها از حقوق شهروندی خود دست به اعتصاب غذای دسته جمعی زدند!

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ اعتصاب غذای دسته جمعی زندانیان عقیدتی سنی مذهب که در سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ زندان رجائی شهر کرج در بدترین شرایط به لحاظ امکانات اقامتی و رفاهی روز و شب خود را سپری می کنند با توجه به درخواستی که از سوی هر ۳۵ “زندانی عقیدتی سنی مذهب” به مسئولان زندان ارائه شد و در جواب آنها مسئولان هیچگونه ترتیب اثری به خواسته آنها که ندادند هیچ  و در نهایت با درخواست آنها مخالفت هم کردند که در نتیجه این افراد از روز جاری بصورت دسته جمعی دست به اعتصاب غذا زدند. 

این منبع مطلع پیرامون وضعیت حال حاضر سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ زندان رجائی شهر که زندانیان عقیدتی در آن نگهداری می شوند گفت؛ این سالن که محل نگهداری ۳۵ نفر از زندانیان عقیدتی سنی مذهب میباشد تنها دارای ۲ اتاق کوچک بوده که بشدت از نظر فضای اقامت و اسکان مشکلات عدیده ای را برای زندانیان بوجود آورده و آنها  در وضعیت نامناسبی قرار دارند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ علاوه بر کمبود جا و مکان زندگی مشکلات دیگری از قبیل کم بودن زمان هواخوری روزانه که فقط در طی ۲۴ ساعت به زندانیان عقیدتی این سالن ۲ ساعت اجازه داده می شود. از سوی دیگر عدم دسترسی زندانیان این بند به چراغ برای پخت و گرم کردن غذا و یا محرومیت از حق استفاده از تلفن و اعمال سایر محدودیتهای دیگر بر زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در این اندرزگاه دست به اعتصاب غذای دسته جمعی زدند و اعلام کردند تا زمانی که مکان اقامتی مناسب و در خور با شرایط استاندارد کافی برای اسکان را دریافت نکنند به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد. 

لازم به ذکر است که زندان رجایی شهر کرج ۳ سالن جداگانه ازجمله ،سالن ۲۱ اندرزگاه ۷، سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ و سالن ۱۱ اندرزگاه ۴، برای اسکان زندانیان عقیدتی سنی مذهب را در اختیار دارد که آمار تقریبی سالن ۲۱ جمعیتی بالغ بر ۳۶ نفر, سالن ۳۶ دارای ۳۵ نفر جمعیت و سالن ۱۱ هم در حدود ۲۱ نفر را در خود جای داده است. 

 بر اساس اطلاعات دریافتی، کیفیت پایین نان توزیعی در بین زندانیان این سالن منجر به بروز ناراحتی‌های گوارشی در بین آنها شده است. این در حالی است که جیریه غذائی با وجود کیفیت پایین آن نیز به مقدار بسیار کم در بین زندانیان توزیع می‌شود، بطوریکه سقف دریافت هر یک از اقلام غذائی در هفته برای هر زندانی کمتر از ۳۰ گرم است.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ با انتشار گزارشی با مضمون بررسی وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندان رجائی شهر کرج به شرح کامل محرومیت این افراد پرداخته بود.