اعتصاب گسترده و کم‌سابقه کارگران نفت و گاز در ایران؛ شرایط معیشتی، دستمزدهای کم و نبود امنیت شغلی، دغدغه اصلی کارگران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام بر اساس گزارش‌ها از ایران، کارگران پیمانکاری صنایع نفت و گاز، دور دیگری از اعتصابات هماهنگ را آغاز کرده‌اند. کارگران در اعتراض به شرایط معیشتی، دستمزدهای کم و نبود امنیت شغلی دست به اعتصاب زده‌اند.

کارگران صنایع نفت و گاز ایران در تهران و شهرهای جنوبی کشور با شعار «از حق خود نخواهیم گذشت» و در کمپینی با عنوان «اعتصاب ۱۴۰۰»، به کارزار مطالبات معیشتی پیوسته و اعتصاب کرده‌اند.

تصاویر منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی و فضای مجازی از دور جدید این اعتصابات که از بیست و نهم خرداد آغاز شده، از پیوستن کارگران مجتمع‌های صنعتی نظیر کنگان،‌ ‌آبادان، گچساران، ‌بوشهر، بهبهان، اصفهان و تهران حکایت دارد. فعالان کارگری میگویند تا مطالباتشان برآورده نشود به سر کار باز نخواهند گشت.

مطالبه اصلی کارگران، «افزایش دستمزد و پرداخت حقوق معوقه»، «حذف شرکت‌های پیمانکاری واسط» و «امنیت شغلی در محیط کار» عنوان شده است.

شورای سازمان‌دهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده که کارگران پیمانی پس از اعتصابی یک هفته‌ای با هدف اخطار، از روز نهم تیر ماه به اعتصاب و اعتراض کارکنان رسمی نفت می‌پیوندند.

نهادهای فعال در حوزه حقوق کارگران در حساب‌های تلگرام خبر داده‌اند که جوشکاران شرکت اکسیر صنعت، کارگران پیمانی شرکت ساتراپ، کارگران شرکت پایندان شاغل در فاز ۱۴ عسلویه نیز به اعتصاب پیوسته‌اند.

با شیوع کرونا در ایران، بسیاری از کارگران یا شغل خود را از دست داده‌اند یا به ‌دلیل کمی دستمزدها و افزایش قیمت‌ها، توانایی تامین مایحتاج اولیه خانواده‌های خود را ندارند. بر اساس برخی گزارش‌های منتشرشده در شبکه‌های مجازی، کارگران اعتصاب‌کننده با برگه تصفیه حساب یا همان اخراج مواجه شده‌اند.

آنان می‌گویند که پاسخ اعتراض و اعتصاب اخراج نیست…⁣ «این‌ها برگه اخراج تمام کارگران پالایشگاه تهران ۷۰۰ کارگر را دارند اخراج می‌کنند ملت یکی از ما حمایت کند… »